f 5f Leidse hoogleraren Wiskunde 1575-1975 1 Boekbespreking jieraren Wiskunde 1575-1975 Kal Genitvan Dijk Universiteit Loden V L f Gerrit van Dijk, Leidse hoogleraren Wis kunde 1575-1975, Universiteit Leiden 2011, 72 blz., ISBN 978 90 81720113, verkrijg baar in Museum Boerhaave Prof. dr. Gerrit van Dijk, met emeritaat sinds 2004, vroeg zich al geruime tijd af wie zijn voorgangers waren geweest als hoogle- raarWiskunde aan de Leidse universiteit. Dat leidde tot dit mooie boekje, uitgegeven door Mathematisch Instituut van deze uni versiteit en in dat instituut tot een portret tengalerij. Het boekje doet daar dus tevens dienst als achtergrondinformatie. Er staat een volledige pdf van het werk op www.math.leidenuniv.nl/docs/. Aanbevolen! Wel 42 hoogleraren en lectoren staan beschreven, zoveel mogelijk ook afge beeld en vaak met ook een oordeel over hun prestaties. Al bij Rudolph Snellius staat een foto van de plek aan de Douzastraat waar hij met ook zoon Willebrord woonde èn van de daar door het LG Snellius geplaatste plaquette. (Al is het nog steeds niet op een eigentijdse wijze digitaal terug te vinden: Herman Quee publiceerde hierover in Geo-lnfo 2006-1, p. 19.) De laatstgenoemde Snellius komt ook zelf uitgebreid aan de orde, inclusief dat hij zo vaak is vernoemd in schepen, straten en scholen.'In 1940 werd door geodesiestudenten in Delft een Landmeet kundig Gezelschap naar Snellius vernoemd. Eind 2005 werd dit opgeheven. Er is nog een Oud-ledenvereniging LG. Snellius (www.oudleden.snelIius.tudelft.nl.)', zo staat er volledig. Het befaamde grote kwadrant, nu in museum Boerhaave, komt ook aan bod en afgebeeld is de replica daarvan bij het Mathematisch Instituut (en na analoog zoe ken bleek het: zoals ook in Geo-lnfo 2005-11, p. 539). Zelfs komt aan de orde bij de latere Christiaan Melder:'Bekend is dat hij een kijkertje aanbracht op het grote kwadrant van Snellius. Golius werkte nog met het vizier alleen.'Bij de bronnen over Willebrord Snellius staan niet alleen de publicaties van Haasbroek en De Wreede, maar ook de web stek geodesie.woelmuis.nl van Aat Visser! Gememoreerd wordt uiteraard de ingeni eursschool, waar'militaire ingenieurs en land meters'werden opgeleid. Op 16 januari 1610 meldden de notulen van de Curatoren dat prins Maurits het 'goedgevonden had dat in de Universiteyt alhyer zoude worden gedoceert in goeder duytscher tale de telconste endelandmeten...'. Deze school kende geen professoren, maar lectoren vanwege dat doceren in het Nederlands. Van Ludolf van Ceulen wordt niet alleen zijn grafsteen met het getal pi in 35 decimalen genoemd, maar eveneens zijn boek'Tafelen voor de land- meesters'en daar bedoelden ze toen nog geen eten mee. Zie voor het eerstgenoemde ook 'Pi in de Pieterskerk en de UB te Leiden' in Geodesia 2000-10, p. 469/470 (wel modern terug te vinden in de tijdschriftendatabank op www.hollandsecirkel.nl). De presentie van de befaamde Van Schooten's moet allicht hier ook worden gememoreerd. Dat een oordeel over de heren niet wordt geschuwd blijkt bijvoorbeeld bij waterstaatsadviseur Johannes Lulofs (1711-1768), ook een van de eerste leden van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen/Hij was geen groot licht. Otterspeer omschrijft hem als een uiterst beperkte geest, een zelfingenomen provinciaal en een dwangmatige roddelaar', aldus Van Dijk (en W. Otterspeer is met'Groepsportret met dame'de geschiedschrijver van de universiteit). Een Amsterdamse wiskunde- hoogleraar kwam, zij het onder Leienaar Speijert van der Eijk, toch in het boekje: de J.H. van Swinden van het metrieke stelsel. De Jood Jacob van Gelder had in 1795 financiële problemen:'Daar kwam verandering in toen hij, op aanbeveling van Van Swinden, door luitenant-kolonel der genie C.R.T. Kraijenhoff in dienst werd genomen bij het in kaart brengen van de Bataafse Republiek.'Ook hij werd ten slotte in Leiden hoogleraar in de Wiskunde. Deze bespreking is kritiekloos: het is een prachtboekje, zie de webstek, al zie je daarop niet dat het nog een hard kaft heeft ook! Dat fenomeen van een nieuwe portrettengalerij in het Snellius Gebouw in het Bioscience park in Leiden is ook al mooi. Adri den Boer Geo-lnfo 2012-7 31

Geo-Info | 2012 | | pagina 33