naar Istanbul GIS bij de gemeente Gastvrijheid Universiteiten I I - CL%L j s een overheerlijke lunch bij één van meest vooraanstaande restaurants in dit district. Na deze informatieve ochtend gingen we terug naar het hotel, waar we de rest van de dag wederom zelf mochten invullen. De volgende dag was er een druk pro gramma. Als eerste brachten we een bezoek aan het kantoor van het algemene stadsbestuur. We kregen een presentatie over de werkzaamheden die daar allemaal verricht worden. Uit de presentatie bleek wel dat de gemeente veel eigen en/of Turkse systemen gebruikt waarin ze alle GIS-data opslaan en bewerken. Na de presentatie werden we rondgeleid door het hele gebouw en kwamen we onder meer op de afdeling kartografie terecht. Hier kregen we kaarten vanaf het jaar 1500 tot nu te zien. Omdat wij geïnteresseerd waren in de kaarten werden we gelijk meegenomen naar het archief, waarin nog bijna alle kaarten van Istanbul bewaard zijn gebleven. Na de lunch werden we door twee busjes opgehaald om naar een ander departement van de gemeente te gaan. In het fraaie gebouw werd de GIS-afdeling van de gemeente bezocht. Hier lieten ze een model voor het open baar vervoer zien dat in ontwikkeling is. Het verwezenlijken van dit model kostte heel wat moeite, vooral ook omdat de busmaatschappijen niet meewerkten. Hierna vervolgden we onze reis in de twee busjes om een geheel uit gietijzer opge bouwde kerk te bekijken die gerenoveerd werd: St. Stefanus van de Bulgaren (1896). Een gids gaf ons een korte rondleiding door het hele bouwwerk. Nadat we zelfs onder de kerk naar het houten fundament hadden gekeken en ons werd verteld hoe de gehele kerk kon blijven staan, gingen we terug naar het hotel na een behoorlijk drukke dag. Hoewel de donderdag oorspronkelijk als vrije dag stond ingepland, gingen we op uitnodiging van de gemeente naar Istanbul Akvaryum. Dit in 2011 geopende zee-aquarium geeft veel informatie over het leven in alle wereldzeeën, maar over de Bosporus, de Zwarte Zee en de Zee van Marmaris in het bijzonder. Het feit dat we hiervoor uitgenodigd werden maakte ons duidelijk dat ons bezoek gewaar deerd werd. We werden eigenlijk overal in Istanbul met open armen ontvangen en gastvrij onthaald met onder andere allerlei lekkere "baklava" (koekjes). Bij alle instellingen werd bovendien benadrukt dat men al veel volgens EU-normen en -richtlijnen werkt. Het is duidelijk dat Turkije heel graag bij de EU wil komen en dat men nu al elke gelegenheid aangrijpt om contacten te leggen met het buiten land. Bij tijd en wijle voelden we ons echt 'de Nederlandse delegatie', we werden zelfs een keer verwelkomd door een loco-burgemeester... alleen de koningin ontbrak! Na twee bezoeken aan overheidsinstan ties waren vrijdag twee universiteiten aan de beurt, 's Ochtends werd de Technische Universiteit Istanbul bezocht. Enkele medewerkers van de afdeling Geomatics Engineering (van de faculteit Civiele Tech niek) gaven presentaties over het onder wijs en de verschillende onderzoeken die op deze universiteit worden uitgevoerd. Hierbij ging het onder andere over een model dat ontwikkeld is om te laten zien wat de schade zal zijn bij een aardbeving van een bepaalde kracht. Ook hoorden we dat er zich elk jaar ongeveer 60 studenten aanmelden voor deze opleiding... In heel Turkije is de instroom bij geodetische opleidingen zelfs meer dan 200, ver deeld over vijf universiteiten. Een aparte HBO-opleiding zoals bij ons kennen ze niet. Na de presentaties volgde een korte rondleiding langs de fotogrammetrische en geodetische afdelingen. Het bezoek aan deze universiteit werd afgesloten met een lunch. Na de lunch stond een bezoek aan de afdeling Geodesy van de Bogazig Univer siteit op de agenda. De zes medewerkers daar houden zich vooral bezig met aard bevingen in Turkije en zij voorspelden dat een volgende aardbeving binnen nu en 20 jaar plaats zal vinden in de regio Istan bul. Om mensen hierop voor te bereiden hebben zij een voorlichtingscentrum met een simulator, die we overigens zelf moch ten testen. Daarna werd het "Earthquake Control Centre" bezocht, een zenuwcen trum waar 24 uur per dag alle seismolo gische activiteit wereldwijd in de gaten wordt gehouden. De vergaarde informatie wordt met andere centra gedeeld, ze houden dus niet alleen Turkije in de gaten. Het laatste onderdeel van deze excursie was een bezoek aan een zonnewacht op de campus. Deze is nog operationeel en moet met de hand bestuurd worden. Na deze informatieve dag stortte iedereen zich in het nachtleven van Istanbul. En na een laatste nachtje rust in ons hotel en een zaterdagochtend waarop nog van de zon genoten kon worden, vertrokken we in de middag naar het vliegveld. Na een zeer lange vertraging kwam de terugreis toch nog tot een goed einde en vertrok iedereen diep in de nacht huiswaarts. De buitenlandexcursie was een mix van informatieve en leuke excursies, lekker eten en gastvrije mensen op een schitte rende locatie! Geo-lnfo 2012-7 33

Geo-Info | 2012 | | pagina 35