r. H.J Meijer Voorziiter Nog niet één landelijke luchtfoto Sores met landelijk beeldmateriaal Slot A fb. 4 De regiocoördinatoren Weeink en Van Capelleveen zaten achter de naambordjes van de burge meester en de griffier (andere heren wel achter bordjes van raadsvrouwen). rend. ("De basisregistraties vertonen pas meerwaarde, wanneer zij met elkaar in verbinding worden gebracht") Kleine gemeenten ble ken geen aparte applicaties voor BOR en basis- topografie noch berichtenverkeer te willen door hun kortere lijnen. Afnemende gemeenten uitten zorgen over de GBKN-achterstan- den. Van Capelleveen wees constructief op de eigen meldingsplicht van muta ties, maar die had men ook toegepast en toch kwam de achterstand. Volgens een ander was de grote les van de BAG dat gegevensaanlevering vanuit de eigen organisatie ook tegenvalt. Verder zouden leveranciers soms meer aansluiten en koppelvlakken beloven dan al werkten.... Afb. 3 Yvette Ellenkamp wil gemeenten er in 2014 echt bij. interne winstpakkers en goed te com municeren. ("Géén winstpakkers waar niemand op zit te wachten") Hij pleitte ook voor een realistisch 'paragraafje' in het gemeentelijke informatiebeleid. Allicht werden ook de vier bronhouders- profielen uitgelegd: zelf-assemblerend (ZAB), zelfs-registrerend (ZRB), samen werkend (SB) en gefaciliteerd (GB). Hij adviseerde ook strategische dialogen met leveranciers, het liefst per regio, omdat die leveranciers vooral zullen luisteren naar de grootste gemene deler. Voor de discussie waren stellingen met enig open-deurgehalte toch stimule- Yvette Ellenkamp (l&M) en René van der Velden (Waterschapshuis) spraken over de stand van zaken en de toekomst van landelijk beeldmateriaal. De eerste memo reerde de verwachte voordelen van een gebruiksrecht van'één landelijke luchtfoto' vooralle overheidslagen. Het Water schapshuis deed daarvoor de Europese aanbesteding en het Kadaster zorgt voor de opslag en distributie, terwijl het Gl- beraad aan l&M vroeg om opdrachtgever te zijn. Op haar sheet werden in de lijst van deelnemende partijen de gemeenten in oktober 2011 rood doorgehaald. Het was vanwege de tegenvallende kosten van vooral aangeboden panoramafoto's, maar afhaken vond ook voor luchtfoto's plaats. Men had voor plafondbedragen gete kend. Verder wist zij: 'Je wilt niet weten in wat voor details we terecht kwamen bij het specificeren!'Mevrouw Ellenkamp noemde de twee gemeentemannen uit de stuurgroep met name, maar uit de zaal werd betwijfeld of die alle gemeenten wel kónden vertegenwoordigen. ('Dat willen we ook niet.') Een nieuwe aanbesteding met een resolutie van 10cm in plaats van 7,5 cm leverde per 9 januari 2012 een contract op voor de deelnemende over heden voor de vluchtjaren 2012 en 2013 met Cyclomedia. Voor 2014 rekent ze op deelname van ook de gemeenten. Van der Velden zei dat per 1 mei 98% was inge wonnen, dat intussen alles dat al was en eind 2012 beschikbaar komt/Gemeenten kunnen het gebruiksrecht via Cyclomedia verkrijgen', zo moest hij zeggen. Ook hij was voor blijvende deelname van gemeenten in de stuurgroep en voor mede financiering daardoor. ('De deur staat open!') Dit onderwerp leidde tot nog meer discussie en tips dan het vorige. Gezegd werd zo dat er bij aanbesteding per regio of provincie sneller wordt afgeleverd dan landelijk en dat men per regio andere resoluties wil. Mevr. Ellenkamp: "Dat is het nou precies, aan samenwerken zit het nadeel van inleveren van specificaties en differentiatie is niets voor landelijke partijen." Sprekers uit de zaal (Wijzen uit het Oosten?) bleven vinden dat er meer geluisterd moest worden naar de onder scheiden gemeenten. Weeink vatte de middag keurig samen, was tevreden met de samenwerking van de aanwezigen en gaf naar huis mee: "Laat ook zien dat geo aanwezig is!" Voor deelname was er sindsdien ook in het oosten een netwerk van vertegen woordigers per gemeente! Zie vooral ook www.gemeentelijkgeoberaad.nl. f Adri den Boer, redacteur Geo-lnfo 2012-7 35

Geo-Info | 2012 | | pagina 37