GERHARD MERCATOR Sonder- ausstellung Mercatorprojectie: ook voor Google Maps A fb. 9 Groepsopname (foto onbekende Duitse passante) jOOJahre .„ÏLL'. und dïf bUue Plan et Afb. 70 Expositie zonder einddatum Duisburg zo zei rondleider Werner Pöhling vooraf al. (Hij gaf nog af op andere suggesties ter zake uit de jaren 80 in de VN!) De eerste kaart die hij liet zien was van Duisburg van 1566, en ook deze was niet van Gerard Mercator, maar van zijn in Breda geboren leerling Johan van den Kornput (1542-1611). De stadskaart is volgens de huidige normen metrisch precies en de veldwerken ervan bleven nog in het archief bewaard, zo vernamen de DHC-ers instem mend. Vragend naar welke Amsterdam mer de kaartenfabriekvan zoon Rumold Mercator kocht kreeg Pöhling net zoals bij Nederlanders van buiten het vak de naam Blaeu te horen. Hij reageerde nors: dat was een concurrent en de koper was de Amster damse Vlaming Jodocus Hondius (1563-1612)! Rond 1604 studeerde Hondius wiskunde in Leiden. Daar kocht hij de koperplaten uit de nalatenschap. Aangevuld met 36 nieuwe kaarten kwam in 1606 een uitgave van de ook in Duisburg presente Mercator- Hondiusatlas op de markt. Prachtig was niet alleen de standaard-presentatie van Pöhling, maar ook zijn reactie op hem onbekende vragen. Op de vraag naar het in alle exposities vóórkomen van Mercator- globes van 1541 gaf hij als antwoord: dat was de printing-on-demand van weleer. Waarom Mercatorkaarten zo actueel waren wist hij ook: voordat er in Spanje een schip de haven bin nenliep werd de nieuw verworven kusttopografie al gescand en per mail naar Mercator gestuurd! Het klopte vast minder precies dan dat van printing- on-demand, maar de gang van zaken werd er duidelijk mee. In een zwarte ruimte prijk ten niet alleen beamerbeelden, maar ook verlichte wandspreuken van de (Lutherse) ketter Mercator, zoals 'Durch mich leuchten auf Karten des Himmels strahlende Bilder' en 'Des Kosmos durchforschen liess mich des Himmels Gunst'. Dat Mercator bijvoor beeld ook een belangrijke rol speelde in het Suske en Wiske-album 'De mollige meivis' was in Duisburg niet te vinden... Adri den Boer, redacteur Afb. 77 Mercator Schatkamer: verboden te flitsen 38 Geo-lnfo 2012-7 Afb. 72 Planeet blauw van de rook?

Geo-Info | 2012 | | pagina 40