Samenwerking Locatie en platform En verder... 1. Afb. 2 Groepsfoto. Vallei Eem te migreren naar de inmid dels in productie genomen, gezamenlijke omgeving van de nieuwe ambtelijke organisatie. Ook in dit migratietraject werd samenwerkingspartner Nieuwland gevraagd te ondersteunen. Zij kennen onze omgevingen goed. In de MS Access database zijn eerst centraal wijzigingen doorgevoerd om het geheel aan te laten sluiten bij de IRIS Watis omgeving. Daarna zijn shapes gemaakt die de basis vormden voor het correct vullen van de IRIS Watis database. Ook hier moesten we keuzes maken voor het vullen van de func tionele en technische sleutels. Vervolgens zijn er voor de ontsluiting van de data aanpassingen doorgevoerd in de IRIS- subapplicaties (MXT's) en GeoWeb om het nieuwe beeld weer te geven,"aldus Koops. Het inrichten van GeoWeb kende hobbels. Het loslaten van beide inrichtingen was daaraan debet. "Er moest een basis worden gevormd, doch de gemaakte keuzes werden niet zonder meer geaccepteerd. Omwille van de tijd maakten we voort. En tijd bleek onze vriend te zijn bij het in samenspraak pragmatisch gelijk trekken van de beide webomgevingen. Dat betekende dat betrokkenen hun bezwaren uitstelden. In de beheerfase krijgen die prioriteit. "Het gewone werk ging immers door," weet Ten Kate. "Dat constructief samenwerken aanvankelijk moeizaam verliep had alles te maken met het plaatsingsproces van functies voor de ambtelijke fusie waarin medewerkers zich bevonden. Dat maakte het leiden van het project lastig. Je moet mensen veel meer wijzen op hun verant woordelijkheden en de planning,"bliktTen Kate terug. Overleggen vonden wekelijks plaats waarbij er om de week in Apeldoorn en Leusden werd vergaderd. "Zo verdeel den we de reistijd onder elkaar." Nadat de beide besturen besloten voor Apeldoorn als nieuwe hoofdlocatie, werd wekelijks in Apeldoorn vergaderd. Naast de voor integratie gebruikelijke samen te voegen systeemstappen, deden zich ook bijzondere situaties voor. Vanwege de noodzakelijke verbouwing van het waterschapshuis in Apeldoorn, weken de medewerkers tijdelijk uit naar andere huisvesting. Dataverkeer bleef evenwel mogelijk via een straalverbinding vanuit het rekencentrum. Nieuw was ook de overschakeling op de VDI-omgeving (Virtual Desktop Infrastructure). Deze op zich al ingrijpende operatie, beant woordde niet de vraag hoe de applicatie zou performen, want dit kon niet worden getest. Ten Kate: "We kozen voorVMware VDI (Virtual Desktop Infrastructure) om flexibeler te zijn wanneer het aankomt op werkplekonafhankelijk werken. De reden van deze keuze is dat al ervaring was opgedaan metVMWare View in een pilot traject. Dit gegeven en vanwege tijdgebrek maakte het besluit gemakkelijk. Er was simpelweg geen tijd om diverse Proof of Concept trajecten te doorlopen. Voor Arc- GlS-gebruikers, waaronder IRIS-gebruikers, betekent dit geen lokale installatie meer op een lokale desktop, maar het gebruik van laptops waarmee men'viewt'naar een wer komgeving die draait in het rekencentrum. Voor de zwaardere GIS-bewerkingen, zoals kaartbladen samenvoegen en het moza- ieken van beelden, is het vanuit oogpunt van de performance noodzakelijk gebleken zwaardere laptops aan te schaffen met een lokale cliënt installatie. In aanloop naar de bestuurlijke fusie wordt vanaf 2012 veel inspanning verricht voor harmonisatie watersysteembeleid. Het gevolg is dat de data moet worden aangepast, zodat een eenduidig beeld ontstaat van het gehele beheergebied van het nieuwe Waterschap Vallei en Veluwe. En de kosten? Inhuur van tijdelijke krachten zorgde in 2011 vanzelfsprekend voor meer uitgaven. Financieel levert de samensmelting van Geografische syste men en aanverwante databases pas voor deel op bij een bestuurlijke fusie, omdat dan licenties kunnen worden opgezegd. Het uniform afnemen van de kadastrale gegevens zorgt dan ook voor een positief saldo. Wat nu staat is een nieuw gezamen lijk IRIS- en GEO-fundament. Dat stelden de waterschappen zich ten doel. Die mis sie is ruimschoots geslaagd en dat stemt tot tevredenheid. Geo-lnfo 2012-7 43

Geo-Info | 2012 | | pagina 45