De online kaart in het zonnetje! Redactioneel MIJNGIN Edward Mac Gillavry Neemt u de titel niet al te letterlijk! Of het een wolkenloze zomer wordt, laat ik liever aan de meteorologen over. Bovendien is het door de schittering meestal geen pretje om met de kaartap- plicatie op je smartphone in het volle zonlicht je weg te zoeken op je vakantiebestemming (of gebruikt u soms nog een papieren kaart?). Nee, kaarten en kartografie krijgen de laatste tijd de volle aandacht. Zo heeft Google onlangs offline kaarten voor Android smartphones gepresenteerd. Zolang u nog altijd extra betaalt in het buitenland voor mobiele telefoondiensten zorgt deze nieuwe functionaliteit ervoor, dat u thuis de kaarten alvast op uw telefoon kan zetten zodat u die niet op uw vakantiebestem ming hoeft te downloaden. Heeft u echter een Apple iPhone, dan kan het nieuws u niet ontgaan zijn, dat Apple nu haar eigen kaartapplicatie gaat voeren. De Google Maps-applicatie op de iPhone zal hierdoor worden vervangen. Helaas biedt Apple geen offline kaarten, maar de omvang van de kaartgegevens die naar de smartphone worden gestuurd is door de vectortechnologie een stuk kleiner dan de huidige Google Maps tegeltjes. Ineens lijkt er ook weer hoop te gloren voor de Nederlandse trots in ons vakgebied. Apple maakt voor haar eigen kaartapplicatie namelijk gebruik van de kaartgegevens van TomTom. Maar in hoeverre zullen de inkomsten uit dit contract opwegen tegen de gemiste inkomsten nu Apple een directe concurrent voor deTomTom iPhone-applicatie in de markt heeft gezet. Bovendien heeft Apple ook al aangekondigd, dat er afspraken zijn met enkele automobielmerken, een markt waar TomTom de laatste tijd nog de meeste groei boekt. Google Maps lijkt niet langer meer de standaard kaartapplica tie te zijn. Ook op het gebied van kartografische vormgeving is Google Maps niet langer meerde standaard. Tot voor kort was de reactie op de vraag hoe de kaart eruit moest komen te zien meestal "Het moet lijken op Google Maps". De laatste tijd durven partijen hun eigen kartografische gezicht neer te zetten. Een mooi voorbeeld is de kartografische vormgeving van de interactieve kaarten op de VPRO-website "Nederland van Boven", die een duidelijk eigen gezicht heeft. Ook op website JaofNee.nl wordt het aantal orgaandonoren per gemeente gepresenteerd op een interactieve kaart, die qua vormgeving mooi aansluit bij de rest van de website. Met het beschikbaar komen van de BasisregistratieTopografie (BRT) en de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) als open data, het Open Source project NLExtract om deze registraties te verwerken en de toenemende gebruiksvriendelijkheid van kaartopmaakprogramma's wordt het steeds makkelijker om je eigen online kaarten te voeren. Het lijkt me bijvoorbeeld niet langer meer de vraag of, maar wanneer Google Maps-grootverbruiker Funda overstapt en de contouren van panden uit de BAG gaat gebruiken tegen een achtergrond op basis van de BRT! Dan worden de inspanningen van ons vakgebied ineens een stuk meer zichtbaar voor de gemiddelde burger, die zich bijvoorbeeld toch weinig kan voorstellen bij een WION of IMGeo/BGT, hoe noodzakelijk deze ook zijn. Ten slotte krijgen online kaarten de laatste tijd veel aandacht in het kader van de datajournalistiek. Wij weten al lang, dat kaarten zeer effectief zijn in het overbrengen van ruimtelijke patronen. De datajournalistiek wil graag verhalen brengen op basis van allerlei gegevensbronnen, die veelal een ruimtelijke component hebben. Een kaart kan dan zeker niet ontbreken. Er zijn al met al interessante ontwikkelingen gaande op de grensvlakken van ons vakgebied. In het najaar zal tijdens de bijeenkomst"Geo in de Media" van GIN-regio mid-west (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland) dit grensvlak verder worden uitgelicht en onderzocht door verschillende sprekers. Zo kunnen de nieuwe studenten Geo Media en Design al tijdens de eerste weken van hun opleiding aan de hogeschool HAS Den Bosch zich ook buiten de contacturen kennismaken met ons werkveld. Want nieuwe instroom van leden kunnen we als GIN goed gebruiken! Houd de website, nieuwsbrief en Geo-lnfo 8 dus goed in de gaten voor meer informatie over deze bijeenkomst. Tot die tijd wens ik u vanaf deze plaats veel leesplezier met het nummer dat nu voor u ligt! Via MIJNGIN wordt de GIN-ledendatabase up-to-date gehouden. Daarmee kunnen we leden beter informeren en gerichte uitnodigingen voor activiteiten sturen. Stuur vanaf vandaag uw digitale visitekaartje naarinfo@geo-info.nl. U zult later merken waar dat toe leidt... Meer informatie over MIJNGIN en inloggen vind je op www.geo-info.nl. Geo-lnfo 2012-7 3

Geo-Info | 2012 | | pagina 5