Bomen modelleren met laseraltimetrie Het verzamelen van informatie over bomen is een tijdrovende en arbeidsintensieve activiteit. Eigenschappen als standplaats en hoogte moeten afzonderlijk worden ingemeten. Indien de bepaling van de positie en de hoogte van de bomen geautomatiseerd kan worden zou dat veel tijdwinst opleveren. Alterra heeft een methode ontwikkeld om bomen te modelleren uit ruwe laseraltimetrie data. In dit artikel wordt geschetst hoe een dergelijk bestand zich verhoudt tot een bomenbestand dat tot stand is gekomen door het inmeten van de bomen met behulp van DGPS signalen. Inwinningsmethoden Leon Schouten, werkzaam bij Infram BV, leon.schouten@infram.nl Co-auteurs: Jan Clement, Mark Flanagan De vergelijking is uitgevoerd voor de Duifpolder, één van de inliggende polders in het beheergebied van het Hoogheem raadschap van Delfland, zie figuur i. Het Hoogheemraadschap heeft aan de combi natie Lievense/lnfram opdracht gegeven om de bomen op de regionale keringen te karteren. Bomen kunnen ongunstige belasting uitoefenen op de kering wat tot instabiliteit kan leiden. Bij omvallen kan een boom zelfs een gat in de keringen veroorzaken, dit vooral bij krachtige stor men en met name in een maatgevende storm situatie. Bovendien staan bomen bij onderhoud (ophoging) en eventuele verzwaring (uitbreiding) activiteiten'in de weg'. In het kader van de periodieke veiligheidstoetsing van de regionale waterkeringen (een wettelijk vereiste veiligheidstoets elke 12 jaar) heeft Delfland behoefte aan een goed gegevensbestand van de aanwezige bomen op- en nabij de waterkeringen. De veldinventarisatie is uitgevoerd door twee boomdeskundigen die de positie van de boom bepaalden met behulp van DGPS apparatuur; de hoogte van de bomen werd gemeten met een LaserAce® Hypsometer en deze gegevens werden - samen met bij voorbeeld de boomsoort en omgevingsfac toren - opgeslagen in een ArcPad applicatie. Metingen aan Kernnetpunten1 in Delfland toonden aan dat de gemiddelde positionele nauwkeurigheid beter was dan 0,5 meter. Fig. i Ligging van de Duifpolder in het beheergebied van Delfland Duifpokler 0 2 4 6 Kilomeiers 4 Geo-lnfo 2012-7

Geo-Info | 2012 | | pagina 6