Werkzaamheden in Nieuwegein Open Kaart Deze zomer is de trambaan in Nieuwegein voor een groot deel vernieuwd, waarbij bijvoorbeeld dwarsliggers en bovenleidin gen zijn vervangen, bovenleidingmasten geschilderd zijn en een betonnen onder- baan is aangelegd. Ook de haltes van de tramroute kregen een opknapbeurt. Omdat de reizigers dus geen gebruik konden maken van de tram zijn op de bestaande buslijnen extra bussen ingezet. Natuurlijk veroorzaakten de werkzaamhe den voor omwonenden verkeershinder, maar ook geluid-, stof- en lichthinder. Om de burger te informeren is vooraf een kaart met de geplande werkzaamheden verspreid. Maarten Boddaert (kartograaf en ontwikkelaar geografische, educatieve producten): Op deze kaart staat duidelijk aangegeven wat er komende tijd aan de trambaan in Nieuwegein moet gebeuren. Toch kan de kaart zoveel helderder en fraaier. Om te beginnen ontbreekt een schaalstok, waardoor afstanden slecht in te schatten zijn. Ook ontbreken straatna men, waardoor de oriëntatie erg lastig wordt. De snelweg A2 staat er wel weer erg groot op, maar dat lijkt me voor de tramreiziger en omwonenden minder relevant. De legenda is incompleet, en de uitleg wat de buslijnen zijn staat buiten de legenda. Bovendien zijn de bielzen van het spoor in de legenda wit en in de kaart zwart. Over smaak valt te twisten, maar de zachte kleuren, de ronde hoekjes en de schaduwenringen achter de tekstballon nen maken de kaart wat mij betreft ook nog eens oubollig. Edward Mac Gillavry (adviseur karto- grafie en geo-ICT): Niet alleen het ontbreken van straatnamen maakt het moeilijkje te oriënteren: er ontbreken zelfs hele stukken van belangrijke, doorgaande wegen! Ook de hiërarchie in het wegen netwerk is onduidelijk. Maar deze ondui delijke hiërarchie blijft niet beperkt tot de achtergrondkaart. Alle tekstuele informatie lijkt even belangrijk voor omwonenden. Maar is de hinder op werkplek i anders dan op werkplek 2? Of zijn de werkzaam heden op werkplek i tijdens een andere periode gepland dan op werkplek 2? Bij de vernieuwing van drie overwegen zijn deze wel een weekeinde afgesloten, maar bij andere niet? Waar stoppen de buslijnen eigenlijken die extra pendelbus? Kortom: deze kaart roept meer vragen op, dan dat zij weet te beantwoorden. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur'Handboek Geo-visualisatie'): De kartografie lijkt verzorgd en de tekst is doorspekt met termen die de opdrachtgever, het management en/of de communicatieafdeling tevreden moeten hebben gestemd:"Mooi zeg, gelijk op onze website plaatsen!" Het lijkt er op, dat de kartograaf of GIS-specialist voor een interne doelgroep één goede, overzichte lijke kaart heeft gemaakt, die vervolgens een-op-een is gebruikt voor de communi catie naar buiten. Helaas is de doelgroep van de kaart daardoor veranderd: de échte klant, de omwonende en de reiziger. Dat is een klant die niets snapt en niets hoeft te weten van'ballast'en'km 2.9'. Wat maakt het hem uit, dat werkplek 1 tussen km 3.4 en 5.6 ligt? Een geografische aanduiding, bijvoorbeeld een rode lijn op de kaart, zou beter zijn. Wat houdt dat trouwens in werkplek 1? En het verschil tussen 'spoor in bal last' en 'spoor in beton' is voor de planmaker misschien essentieel, maar nu is dat verschil ballast voor de kaartlezer. Verder mist hij op de kaart zijn huis, zijn fietspad naar de school en die ene bin- nendoorweg. Oftewel: een meer gedetail leerde referentie als achtergrond ont breekt. De buslijnen (helaas gestippeld, alsof ze tijdelijk niet rijden, of dat ze in ontwerp zijn) zweven door het ontbreken van een gedetailleerde achtergrondkaart in het luchtledige van lichtoranje woon wijken. Een nietszeggende toevoeging dus, want als reiziger kan ik niet zien of dat alternatief langs mijn huis komt. Bij de werkplekken in de legenda hadden misschien beter tijdstippen vermeld kun nen worden. Ook mis ik een titel en een afzender. Is dat nu Connexxion of Bestuur Regio Utrecht of GVU? Iemand gaat hier ergens iets doen op een tijdstip, dat is de boodschap van deze kaart. Niet de kaart, maar de doelgroep moet centraal staan! Een voorbeeld van non-communicatie? Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Congres): Ik hoef geen nieuwe argumen ten aan te voeren om ons vermoeden uit te spreken, dat het kaartje oorspronkelijk voor een andere doelgroep is geweest: anders zou je trampassagiers niet in totale verwarring laten met de intrigerende mededeling:'Geen vervanging bovenlei ding'. Maar los van elke doelgroep, zou de kartograaf er goed aan hebben gedaan om onderscheid te maken tussen achter grond- en signaalkleuren. Door minder relevante informatie subtieler weer te geven (de kilometerpaaltjes) en de essen tiële informatie eruit te laten springen (de lichtblauwe cirkels met de werkgebieden) straalt het kaartje al meer urgentie uit. Grijs is natuurlijk een neutrale tint, maar op een kleurrijke achtergrond, valt het hier erg op. Geo-lnfo 2012-8 9

Geo-Info | 2012 | | pagina 11