Nieuwe uitgifte: Nederland in de Bosatlas Boekbespreking Baten Shared Service Organisatie-geo NEDERLAND *3 '-J. Wie kent de Bosatlas niet? Generaties Nederlandse schoolkinderen zijn er mee opgegroeid. In 1877 verscheen de "Schoolatlas der geheele aarde"van Pieter Roelf Bos (1847- 1902). Gelijk vanaf het begin sprak iedereen over de "Bosatlas". Dit als we de beschrijving mogen geloven die gedrukt staat in het 40e uitgebrachte postzegelboekje, gewijd aan de Bosatlas. Vanaf 1968 kwam deze benaming ook definitief op de omslag van de atlas zelf. PostNL heeft op 18 juni jl. zowel een postzegel boekje als een postzegelvel met tien verschil lende postzegelontwerpen uitgebracht gewijd aan de Bosatlas. De ontwerpen zijn bedacht door de, van origine Zwitserse, ontwerpers Sonja Haller en Pascal Brun. Quote van de ont werpers in het blad Collect van PostNL:"Door alle variaties was het een pittige uitdaging om alle aspecten van de Bosatlas in een beeld samen te brengen: de vorm van Nederland, de verschillende atlassen uit verschillende periodes, de chronologie, de dieptewerking en de verschillende soorten kaarten." Door de verschillende edities en themakaar- ten op een bepaalde volgorde op elkaar te leggen is de vorm van Nederland behouden gebleven. Daarnaast zijn er diverse thema's uitgelicht met nadere beschrijving in het velrand; energie, inpoldering, verstedelijking, grindwinning, deltawerken, van Zuiderzee naar IJsselmeer. Leuk detail vanuit het boekje beschreven: "Ooit wilde men de Waddenzee inpolderen. In 1873 werd daarvoor als eerste stap een smal dijkje aangelegd, van Friesland naar Ame land. Die dijk, enthousiast en veel te breed ingetekend in de eerste Bosatlas, was bij het verschijnen van de atlas alweer weggespoeld." De eerste editie van de Bosatlas telde 29 kaar ten op 75 pagina's, editie 54 telt meer dan 300 pagina's met meer dan 1000 kaarten, veelal thematisch. Het postzegelvelletje laat kaarten zien van zeven verschillende edities; 1877, 1961,1971,1981,2001,2007 en 2012. Wilt u nog meer wetenswaardigheden over de Bosatlas weten? In het postzegel boekje staan er nog meer. Wim Meens Voor de SSO-geo is een businesscase gemaakt. Bij de partners uit de rijksoverheid zijn vooral in de domeinen inwinning en beheer baten te bereiken van tot 8 miljoen euro per jaar. Natuurlijk moet er eerst geïnvesteerd worden (9 miljoen euro), maar al in 2016 wordt het break-evenpoint bereikt. Als alle (publieke) aanbieders zouden deelnemen in de SSO- geo lopen de besparingen op tot 27 miljoen euro per jaar, maar zijn natuurlijk ook de transitiekosten hoger (22 miljoen euro). Veel moeilijker is het inschatten van de baten vooralle afnemers binnen de overheid (bijvoorbeeld in de sectoren calamiteitenbeheersing ofwatermanagement). Het bespa ringspotentieel is geraamd op 35 miljoen euro per jaar. Nog moeilijker is dit voor de baten voor bedrijven door kostenver laging (de informatie is immers veel gemakkelijker toeganke lijk) en vergroting van de marktomvang (waardetoevoeging). Die baten zijn geraamd op 55 miljoen euro per jaar. I Dr.ir. M.A. Salzmann, in: Jaarverslag 2077 NCG (Delft, juli2012) Geo-lnfo 2012-8 19

Geo-Info | 2012 | | pagina 21