De relatie tussen innovatie en persoonlijke drijfveren EK Geo-lnfo op onderzoek naar: Tijdens mijn interview met Katinka Roebert voor de rubriek De Reünie ontstond het idee om een rubriek te schrijven voor de Geo-lnfo waarbij een bepaald thema gedurende 3 nummers centraal zou staan. De bedoeling van deze rubriek is iemand aan het woord te laten met een persoonlijk verhaal. Op dit moment is het thema: innovatie en persoonlijke drijfveren. Dit is het tweede artikel op basis van dit thema. De aanleiding van dit interview was het feit dat Paul van Riel genoemd werd in een boek over sociale innovatie. Esther de Bruijn, www.torsie.nl Interview met Paul van Riel, Vice-voorzitter raad van bestuur en directeur Geoscience Fugro, R&D en innovatie I l Paul van Riel, Vice-voorzitter raad van bestuur en directeur Geoscience Fugro, R&D en innovatie In mei 2012 zijn Paul van Riel en Esther de Bruijn in gesprek gegaan over innovatie. Paul definieert innovatie als iets nieuws op de markt weten te zetten. Innovatie is het gehele traject van onderzoek, een nieuw idee vormen en dit vermarkten. Vaak is inno vatie juist een combinatie van technische innovatie, bedrijfsorganisatorische aspec ten, juridische aspecten, sociale aspecten en nog andere aspecten. "De combinatie zorgt voor mooie innovaties op de markt". "Ik ben gewoon nieuwsgierig! Mijn hou ding is: het kan wel, tenzij iemand goed kan motiveren waarom iets niet kan. Die discussie moetje wel voeren. Als de redenen niet doorslaggevend zijn, dan kan het wel, en dus ga je het doen. Het is denk ik ook gewoon een instelling." Behalve nieuwsgierigheid, heeft de drive van Paul ook een competitief karakter. Een element van succes daarin is belang rijk. "We hebben het gefikst. Er is niets leukers dan iets verzinnen, het in de markt te zien en je concurrenten afgetroefd heb ben. Dat is leuk." Belangrijk voor zijn houding ten opzichte van innovatie is de basishouding:"Je kan op jezelf vertrouwen." Dat heeft een enorm element van zelfstandigheid opgeleverd en lef: ervoor durven vechten. De opvoeding was heel erg gericht op het zelf kunnen oplossen van je problemen: los het zelf op, zoek het zelf uit, en als het mis gaat staan wij voor je klaar. Verder geeft Paul aan dat hij snel geïn teresseerd is in een breed kader van onderwerpen en dat zijn vrienden en zijn vrouw belangrijk zijn daarin. "Je persoon lijke omgeving en hoe je daarin leeft; dat telt enorm door om te innoveren en is belangrijk in je drive om te innoveren." Hoe ziet de samenleving eruit in 2025? Paul geeft aan dat hij is uitgegaan van een aantal wereldscenario's: een wereld vol conflicten, een harmonische wereld en een wereld van conglomeraten (regiona lisatie en lokalisatie). Samen met zijn col lega's en anderen zijn er sessies geweest om te bepalen welke van deze scenario's nu het meest waarschijnlijk zou zijn en hoe Fugro zich zou moeten organiseren om het meest waarschijnlijke scenario vorm te geven. Men heeft gekozen voor de wereld van de conglomeraten: de wereld is groot, de samenleving zal zich gaan regionaliseren en eigen culturen zullen een belangrijke rol gaan spelen. Elke regio zal zijn eigen natuur kennen, zijn eigen wetgeving hanteren en zijn eigen manier van werken hebben. Paul wil hierop inspelen. "Die trend zien we nu en daar zetten we met ons managementteam op in. We wer ken al redelijk op deze manier en we willen onze werkwijze versterken. We con centreren ons op diensten en producten die je kunt uitzetten over de hele wereld maar die lokaal geïmplementeerd worden. Daarvoor is een sterk management nodig dat lokaal in kan spelen op wat er ter plekke gebeurt. Een voorbeeld: In Nederland zijn wij goed in water en alles wat daarmee te maken heeft. Hieruit ontstaan diensten en technologieën die wij zouden kunnen aanbieden over de rest van de wereld. De techniek om dijken te monitoren is een typisch Nederlands product en de technieken zijn zich aan het ontwikkelen. Verzakkingen op tijd aan zien komen kan met een systeem welke meet, monitort en 20 Geo-lnfo 2012-8

Geo-Info | 2012 | | pagina 22