waarschuwt. Het liefst een aantal dagen voordat de dijk verzakt. Als wij zoiets hebben ontwikkeld, zou het in Europa kunnen worden toegepast. Het heeft ook potentieel voor Amerika, voor India, voor Bangladesh etc. Dat geeft een potentiële lokale markt 'down the road'. Die gaan dit implementeren volgens de lokale wetten en dat is ingewikkeld. Daarom zijn goede managers ter plekke noodzakelijk die snappen hoe het daar werkt." Paul omschrijft de essentiële bijdrage van Fugro aan de samenleving als volgt: "Een bijdrage leveren aan de energievoor ziening en de zekerheid van de wereld: veilig wonen, leven en werken. Survey en geotechniek dragen daar enorm aan bij. Watermanagement, dijken, funderingen, grondonderzoek; we leveren daar een belangrijke component naar de samen leving. Zonder energie is de wereld zoals we die nu kennen niet denkbaar. Olie en gas zijn absoluut noodzakelijk voor de wereldstabiliteit, zeker als je ziet dat Azië zich snel ontwikkelt." Dit sluit aan bij de persoonlijke motivatie van Paul. Wat zijn de dingen die jou op dit moment inspireren?"Dingen beter, sneller en mooier maken. Energie vraagstukken: ik ben heel nieuwsgierig of het inderdaad gaat lukken om op grote schaal alterna tieve energievormen te vinden. Verder is er ook nog voor honderden jaren gas, alleen moet het C02 vraagstuk opgelost worden." Paul geeft aan dat hij een onder zoeksmethode zou willen opzetten om de gehele aardbodem over 10 km diepte in kaart te brengen. Vergaande automa tisering is ook iets wat Paul bezig houdt. Welke effecten heeft dat op de samenle ving? De enorme werkloosheid in Italië en Spanje onder de jongeren baren hem zor gen. Hij vraagt zich af hoe deze jongeren zich nog zinvol bezig kunnen houden in hun leven. Door bijvoorbeeld onbemande vliegtuigjes in te zetten en steeds meer werk door een robot uit te laten voeren, of door vergaande ontwikkelingen in de onderwateronderzoeksmethoden, ziet Paul een mogelijkheid om hetzelfde werken gelijke omzet met steeds minder mensen uit te kunnen voeren. Dit roept bij hem meteen de vraag op: welke effecten heeft dat op de samenleving en de sociale structuren in deze samenleving? "De invloed van onderwijs is enorm. Een pijnlijk punt voor Nederland. Ik sprak laatst iemand die les had gegeven aan een elite groepje in Singapore en hij zei daarover: er was geen interactie mee te krijgen. Ze waren allemaal briljant en ken den de boeken van voren en van achteren. Als je in een innovatieve omgeving werkt, is een houding:'het moet kunnen'wel belangrijk. Je mag dan wel mijn baas zijn, maar hier heb je geen verstand van; dat is wel een beetje nodig. Aan de andere kant is het ook heel prettig om mensen bij je te hebben die verschrikkelijk veel weten. Innoveren over de verschillende culturen heen kan veel waarde opleveren. Jammer dat, ook in Nederland, er onder de stu denten een toenemende verwachting is dat de lesstof voorgekookt en opgesomd wordt; het uitdagen en stoeien over een probleem wordt uit het onderwijs gehaald en dan heb je uiteindelijk bij innovatie een probleem. Het starre academische stude ren is niet bevorderlijk voor innovatie." Als je niet innoveert, sta je stil en word je uiteindelijk weggedrukt door de concur rentie. Paul geeft innovatie aandacht dwars door alle divisies heen en zorgt dat de verschillende divisies samen innoveren. Hij is direct betrokken en kijkt waar hij de kansen ziet. "We hebben een probleem en ik pluk dan een groepje bij elkaar met een projectleider. Belangrijk is de soort mensen die je daarin kiest." Er kan niet geïnnoveerd worden in een hiërarchische structuur. Paul gebruikt zijn intuïtie om groepjes te creëren waar het vuur in zit om te innoveren. Hij let erop of mensen nadenken over de toekomst, of ze ideeën hebben, of ze gevoelig zijn voor hiërar chie. Hij grijpt in als hij ziet dat er iemand het proces frustreert door bijvoorbeeld wel hiërarchiegevoelig te zijn, of binnen de gebaande paden te willen blijven. We spreken over andere aspecten die van invloed zijn op innovatie. Bijvoorbeeld het zelforganiserend vermogen: belangrijk om te innoveren omdat dit vrijheid oplevert om dingen zelf te organiseren, te delege ren, verantwoordelijkheid te nemen en dingen zelf op te mogen zetten. Dat geeft dynamiek welke belangrijk is om te inno veren. Paul gelooft wel in r&d afdelingen (onderzoek is belangrijk), maar niet in innovatieafdelingen. Innovatie moet door de gehele organisatie plaats vinden, door de diverse divisies heen. Innovatie moet je vooral stimuleren en zeker niet forma liseren. Het organiseren van de middelen is belangrijk, het proces formaliseren is niet iets waar Paul in gelooft. Paul gebruikt onder andere tijdsdruk om een onder scheid te maken tussen innovatie en onderzoek. Om te innoveren is het creëren van tijdsdruk belangrijk (elke twee weken een update van de voortgang). Innovatie wordt bevorderd door inspiratie buiten het eigen vakgebied. Daar valt veel te halen. Mensen van het hele bedrijf mobi liseren, ook mensen buiten het bedrijf en klanten. Het succes van innovatie wordt voor driekwart veroorzaakt door sociale innovatie. "Als je niet een sociale omge ving creëert in een bedrijf waar innovatie mogelijk is, dan gaat het gewoon niet luk ken. Sociale omgeving is daarin belangrijk. In een strikte hiërarchische omgeving moet de baas het verzinnen en krijg je geen innovatie. De sociale context in een bedrijf en in de wereld daaromheen, is heel bepalend voor innovatie." Geo-lnfo 2012-8 21

Geo-Info | 2012 | | pagina 23