Kadaster in vernieuwd Belastingmuseum Verslag In juni 2012 heropende het Belasting Douane Museum in Rotterdam zijn deuren na een verbouwing en herinrichting die twee jaar duurde. Er kwam ook een nieuwe huisstijl, 'waarbij de herkenbaarheid als rijksinstelling niet verloren mocht gaan'. (Is een museum nu bij Financiën beter af dan bij OCW?) Ook de kadastrale spullen gingen niet naar het depot, maar komen nog beter uit! Afkomstig van Geodesie In nummer 2006-12 van dit tijdschrift is het artikel 'Kadaster permanent in museum' gepubliceerd over de chronologisch- thematische opstelling van nog voor 1995. In die bijdrage kwam al aan de orde dat het Kadaster in 1973 van Financiën naar VROM ging, maar dat het museum dat minstens in het publieksgedeelte negeert. Uiteraard zijn de, in dat artikel genoemde, museale geo-objecten nog grotendeels dezelfde, maar de presentatie is anders. De grondbelastinghoek memoreert voor die heffing niet alleen een ouder woord als verponding, maar bevat nu ook voor deze belastinggrondslag het statement: 'De oppervlakte van grond kan eenvou dig gemeten worden.' De gefantaseerde modelkaart uit 1805 lag voor de verbou wing in een vitrine en hangt nu in een mooiere, net als de legitimatiepenning, het tekengerei en tas. Twee meetkettingen en wat heet een meetlint (metalen band) van rond 1850 liggen nu in één vitrine. Gememoreerd worden de touwen met knopen en 'omdat deze niet erg maat vast bleken te zijn ging men over op het gebruik van meetkettingen. Deze meet apparatuur hield geen rekening met hoogteverschillen in het landschap.' ook achter glas. 'Uniformjas en broek van een landmeter van het Kadaster', zo staat er bij, alsof die hogere pieten ooit een uniform droegen! Om een pracht van een topografische steendruk een 'kadastrale deelkaart van de provincie Utrecht'te noemen ging wat ver, zelfs als kadastrale verzamelkaarten er de input voor zouden Correct is de uitleg over het meten van horizontale en verticale hoeken met de theodoliet. Die op de driepoot is nu een Througton Simms uit 1969 met een Delfts blikje'Laboratorium voor Geodesie no 198'. Eerder was dat de Jena Theo-020 met nummer 214. Door deze mag het publiek ook kijken, anders dus dan bij een meer antiek exemplaar achter glas. Herkenbaar van eerder waren een grote negentiende-eeuwse transversaalschaal en een dito clinometer. Stond er vóór de verbouwing een meetassistent-pop met jalon in de hand, nu mankeert de laatste en hangt zijn manchester uniform leeg Theodoliet in dienst van belasting. 24 Geo-lnfo 2012-8

Geo-Info | 2012 | | pagina 26