1 Wanneer betaal ik belasting? Techniek Slot Publieksmuseum voor ook Kadaster zijn geweest, maar het gebeurde. Nieuw geëxposeerd leek mij de grondbelasting aanslag uit de gemeente Wirdum, in 1889 getekend door de liberale belastingont vanger J. Troelstra, de pa van de revoluti onaire P.J. Zoals overal prijkt ook in deze hoek een interactief scherm, in dit geval met één perceelhistorie van een verpon- dingsregister tot Google Maps. Moraal Uithangpaneel voor Delfts bier. Wandvitrine met kadasterspul. Nieuw thema met ook grondbelasting. Adri den Boer, redacteur Vergeleken met permanente zaken als smokkelen en met de wisselexpositie 'Opgestookt'zal de grondbelasting niet het leukste onderwerp zijn.Toch weet men veel goed te brengen. Zo vergoedt bij de uitleg over accijns een pracht van een olieverf-uithang paneel uit de i8de eeuw met een gedichtje over Delfts bier veel. Fraai is op de begane grond al de uitleg van de kantoorcultuur bij de Belas tingen en dus ook lang bij het Kadaster: 'Zo kreeg je pas een nieuw potlood als je het stompje van je vorige potlood inleverde'. De nieuwe inrichting van de vaste presen tatie ging anders en is eigentijds vormgegeven door Bureau Tjep uit Amsterdam. De verhaallijn is thematisch met als hoofdthema 'rechtvaardigheid en vertrouwen'. De bezoeker, dus de belasting betaler, staat centraal en krijgt (overheids) antwoorden op vele vragen. EenToverpla- fond, het Tiende Penning Theater, het Luis teroor, moderne kunst en de Douane Doe Ruimte voor kinderen zijn uniek. Uiteraard had de Rijksgebouwendienst de regie over de verbouwing van de twee herenhuizen aan de prestigieuze Parklaan. Zie ook: www.bdmuseum.nl. De nooit gebruikte modelkaart van 1805 en een als nieuw glanzende koperen theodoliet staan ook op die site als topstukken van de vaste collectie. Was voor de verbouwing de toegang nog gratis, nu is dat anders. Het is wel een mooi entreebewijs geworden met een kleuren plaatje van het in 2009 gekochte schilderij 'De voorlopige aanslag'erop: een stilleven met leeg glas en opengescheurde blauwe envelop. Geen overheidsvisie! f Geo-lnfo 2012-8 25

Geo-Info | 2012 | | pagina 27