Bits en buizen Redactioneel MIJNGIN Bart Huijbers U weet het nou wel hè, ik kom uit een klein dorpje in de Kem pen. Met de Heilige Geeststraat, den Boevenheuvel en de staatsbossen. En de Boerenleenbank op de markt. Wanneer ik daar vroeger geld ging halen, dan stond er op het opnamefor muliertje bij "identificatie": bekende. Dat formuliertje werd in een doorzichtige koker gestopt, en die koker verdween dan in een buis. Even gebeurde er niks..., en dan: <<floep», kwam er een koker (dezelfde?) uit de buis omhoog, met daarin het gevraagde geld! Het leek één grote goocheltruc, en ik vroeg me altijd af waar die koker naartoe ging, en wat daar dan precies gebeurde. In de grote stad -Eindhoven- waren er verschillende winkels die ook zoiets hadden. Laatst vroeg ik me af: "was dat de voorloper van e-mail?" Die gedachte is niet zonder gevaar, want wie e-mailen vergelijkt met buizenpost, loopt het gevaar weggezet te worden als een Neanderthaler uit een klein, Kempisch dorp. Wellicht herinnert u zich nog de uitspraak van senator Ted Stevens uit 2006, die het internet beschreef als "een serie buizen". Hoon viel hem ten deel... Veel hipper is het om internet voor te stellen als iets virtueels, als iets magisch... Driejaar na de uitspraak van Ted Stevens vroeg Kevin Kelly-oprichter en voormalig hoofdredacteur van het technologie tijdschrift WIRED- aan willekeurige personen om een kaart van het internet te tekenen, en om op die kaart hun eigen huis in te tekenen. Het resultaat van the internet map ping project is te zien op http://www.kk.org/internet-mapping/. Een bonte stoet kaarten trekt aan je ogen voorbij, die de onein digheid, de orde, of juist de chaos van het internet visualiseren. Opvallend is dat het eigen huis veelal in het midden staat.... Als u op Google de zoekterm "internet map" intypt en de gevon den afbeeldingen bekijkt, dan lijkt het wel of internet één kleur rijke sterrenhemel is. Een fascinerende ruimtereis wordt gebo den door http://internet-map.net/ van de Rus genaamd Ruslan Enikeev. Zijn kaart van het internet is opgebouwd uit meer dan 350.000 websites uit 196 landen. Elke website is weergegeven als een cirkel. De kleur van elke cirkel varieert per land of domein, en de omvang van de cirkel varieert al naar gelang het aantal bezoekers aan de site. De afstand tussen de cirkels is bepaald op basis van de interactie tussen de sites. Zoals elke goede kaart betaamt, nodigt ook deze kaart uit tot fantasievolle dromen en reizen in het hoofd. En dan blijkt al snel dat we ook op het wereldwijde web tamelijk nationalistisch zijn: bezoekers van Nederlandse sites blijven lekker in Nederland, met hooguit een voorzichtig uitstapje naar Duitsland. En eenkennig: wie eenmaal in het pornoweb gevangen zit, komt er kennelijk niet makkelijk meer weg... De Amerikaan Andrew Blum zet ons weer met beide benen op de grond. In zijn boek Tubes (Viking, 2012) probeert hij het internet te demystificeren door de fysieke werkelijkheid en de geografie ervan in kaart te brengen. Een werkelijkheid die bestaat uit verdeelstations, glasvezelkabels, en... buizen (dus toch!). Blum's zoektocht brengt hem onder andere naar Neder land, naar de Amsterdam Internet Exchange. Dit is het op één na grootste internetknooppunt ter wereld, en wordt na Rotterdam en Schiphol wel omschreven als de derde haven van ons land. Hij slaat Katwijk over, terwijl die plaats in 2010 toch menigeen vervulde met een mengeling van trots en afschuw toen uit WikiLeaks documenten bleek dat de trans-atlantischeTAT-14 hier ons land binnen komt. Want stel je toch eens voor dat een strandgast iets te fanatiek gaat graven, en daarmee het telefoon- en internetverkeer tussen Europa en Amerika plat legt. Zoals in 2on gebeurde toen een oud vrouwtje met één enkele schop in de grond het internetverkeer van Armenië uit de lucht haalde. DeTAT-14 staat overigens samen met tientallen andere kabels keurig netjes op de submarine cable map (http://www.submarinecablemap.com/), een mooie visualisatie van de werkelijkheid die Blum beschrijft. En nu we toch bij visualisatie zijn aanbeland, kijk ook eens naar http://tinyurl.com/internetfilm om te zien wat er in deze werke lijkheid gebeurt wanneer u een webpagina opvraagt. En terwijl ik dit schrijf, gaat buiten de schop in de grond. Ons dorp, mijn huis, wordt aangesloten op glasvezel... f Via MIJNGIN wordt de GIN-ledendatabase up-to-date gehouden. Daarmee kunnen we leden beter informeren en gerichte uitnodigingen voor activiteiten sturen. Stuur vanaf vandaag uw digitale visitekaartje naarinfo@geo-info.nl, U zult later merken waar dat toe leidt... Meer informatie over MIJNGIN en inloggen vind je op www.geo-info.nl. Geo-lnfo 2012-8 3

Geo-Info | 2012 | | pagina 5