Basisbestand Bomen De kiem is gelegd! Een overzicht van alle bonnen in Nederland? Op zoek naar actuele en uniforme boom gegevens zonder de lasten en hoge kosten van bijhouden van deze gegevens. Dat wordt straks mogelijk met het Basisbestand Bomen dat direct is afgeleid van het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN-2). Het uiteindelijke resultaat - een bestand met alle bomen in Nederland - moet in 2013 voor iedereen vrij beschikbaar zijn. Boomgegevens Basisbestand Bomen Merijn Hansier, Geodan merijn.hansler@geodan.nl Het bestand wordt ontwikkeld door NEO, Wageningen UR en Geodan. De boom- gegevens zijn zodanig opgeslagen dat deze zowel als 2D- en 3D-object zijn te gebruiken. Het bestand is hierdoor breed toepasbaar. Gemeenten kunnen het gebruiken om hun eigen bestand met bomen te actualiseren ofte verrijken, bijvoorbeeld met bomen op privaat ter rein. De 3D-weergave maakt het mogelijk om het bestand ook in te zetten bij studies naar het stadsklimaat en fijnstof-afvang of de visualisatie van stedenbouwkundige of landschapsontwerpen. Het Basisbestand Bomen is een Publiek Private Samenwer king (PPS) tussen WUR, NEO en Geodan. De Publiek Private Samenwerking (PPS) is gericht op bundeling en ontsluiting van gegevens over bomen. Voor allerlei gebruiks- doelen worden al door veel organisaties gegevens over bomen verzameld via diverse technieken, zoals luchtfoto's, 3D-puntwolken, rasters en veldinventarisatie.Toepassingsvel den daarbij zijn milieu, natuur en landschap, landbouw en boombeheer in zowel het stedelijk gebied als het landelijk gebied. In de huidige praktijk blijven de resulterende gegevenssets meestal in hun eigen wereld: gescheiden datasets en data-formats per gebruiksproces per organisatie. Ook de manier van opslag en beschikbaarstelling varieert per gebruiksproces en mogelijk zelfs per organisatie. Het doel van deze PPS is te onderzoe ken hoe de opzet van een open dataset'Boomdata' De 3D boommodellen met hun kroonprojectie mogelijk zou zijn in combinatie met een aantal te ontwerpen webdiensten voor spe cifieke toepassingsvelden. De webdiensten zijn bedoeld voor eindgebruikers t.b.v. hun eigen werkprocessen. Ook wordt het idee onderzocht of de dataset geactualiseerd en verder verrijkt zou kunnen worden vanuit het gebruik in een toepassingsveld. Tenslotte wordt bekeken of op basis van de open dataset een app mogelijk zou zijn waarmee burgers actuele gegevens (b.v.'omgewaaid' of'eikenprocessierups') over individuele bomen kunnen aanmelden bij de beheerder. Het gaat bij deze publiek-private samen werking om procesinnovatie op het gebied van productie en beschikbaarstelling van boomgegevens. De bundeling van de inhoudelijke expertise over bomen van de WUR in combinatie met de specialistische kennis van het ontsluiten en visualiseren (Geodan) en het processen en optimali seren van de gegevens (NEO) maakt dit mogelijk. De Open Data benadering in combinatie met afname van de versnippe ring maakt het verder aannemelijk om bij alle eindgebruikers kosten te besparen. Hoe komt het Basisbestand Bomen tot stand? De bron van het bestand is Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN-2). 8 Geo-lnfo 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 10