Personeelstekort bij de oosterburen Informatiemodel Boom Basis is er PPS 3D bomen model - Proefgebied Arnhem, doorzicht naar villa Sonsbeek Google Streetview - Proefgebied Arnhem, doorzicht naar villa Sonsbeek Dit hoogtebestand maakt het mogelijk om gegevens van bomen geautomatiseerd te verzamelen. Daarnaast is het een lands- dekkend bestand wat een basisbestand voor heel Nederland mogelijk maakt. Aan het AHN kunnen naast de locatie van een boom ook diverse boomparameters worden onttrokken: boomhoogte, kroon- projectie, stamhoogteen boomkroon volume (3D). Deze attribuut set zou verder kunnen worden verrijkt met stamdikte en de omvang van het wortelsysteem van de boom. Verder wordt het straks ook mogelijk de schaduwwerking van een boom te modelleren. Met de beschikbare boomparameters kan op basis van het 3D boommodel SILVI-STAR van Henk Koop (proefschrift 1989) een boom worden geconstrueerd. De methode kan worden toegepast op de AHN-2 raster dataset (2.5D) of op de 3D puntenwolk. De uit het AHN geëxtraheerde bomen zijn nog ruw materiaal. Met verschillende post processing technieken is geprobeerd om zogenaamde false positives (onjuist als boom geïdentificeerde objecten) en false negatives (niet geïdentificeerde bomen) te achterhalen. Bijvoorbeeld door op basis van de NDVI (gebaseerd op satelliet beelden) een onderscheid te maken tussen vegetatie en niet- vegetatie. Hiermee kun nen false positives eruit worden gefilterd. Daarnaast kunnen door gebruik te maken van referentie bestanden (BGT en BAG) niet bestaande bomen worden uitgesloten. Naast het'maken'van de bomen ontwikkelt de PPS ook een voorstel vooreen Informa tiemodel Bomen (IMBomen), dat aansluit op IMGEO. Op basis van een grove inventa risatie van potentiele gebruikers en toepas singen waar boominformatie een voor name rol speelt, is een selectie gemaakt van een aantal cases waarvoor het gebruik in de onderliggende processen verder is uitgewerkt. Het gaat om de werkprocessen van gemeente, waterschap (lokaal) en een case voor DR (nationaal). Deze processen zijn in meer detail uitgewerkt in use cases. Deze use cases vormen de basis voor een eerste versie van IMBomen en een Open- Data basisbestand bomen. Het basisbestand bomen komt er, op dit moment ligt er al een prima basis om op voort te borduren. Dit werd eerder al geïllustreerd door de artikelen in Geo-lnfo over boomdetectie (2012-7, door Leon Schouten) en over gebruik van remote sensing (in dit nummer, door Wietske Bijker). Aanvullende processing is nog noodzakelijk, zowel voor de extractie van de bomen als de nabewerking. Met name de precisie en nauwkeurigheid moeten nog verder omhoog bij het bepalen van De behoefte aan geodetische vaklui wordt op zijn laatst in 2015 niet meer gedekt door het aanbod. Dat heeft de 'Minister für Inneres und Kommunales des Landes Nordrhein-Westfalen' Ralf de bomen en haar kenmerken. Voor het landelijk gebied zijn de resultaten al zeer bemoedigend, daar is de match met de werkelijkheid een stukgroter dan in stede lijk gebied. Er zijn voldoende ingrediënten voorhanden om succesvol een bestand op te zetten en daar dienstverlening aan te koppelen. De publiek-private samenwerking is voor deze fase - waarin de mogelijk heden van een basisbestand bomen worden verkend - een prima vorm van partnership. Het is een 'veilige' omge ving waarin de partijen de expertise vrij beschikbaar kunnen stellen zonder direct elkaar als concurrenten tegemoet te treden. De samenwerking verloopt positief en partijen zijn complemen tair aan elkaar. De wetenschappelijke benadering van de WUR werkt nu mooi samen met de meer projectnadering vanuit NEO en Geodan. PPS lijkt een goede manier om kennis en data publiek te maken in samenwerking tus sen bedrijfsleven en kennisinstelling. Jager vastgesteld. Het Verband Deut- scher Vermessungsingenieure (VDV) e.V. onderschrijft dat en men wil actie. www. vdv- online.de) Geo-lnfo 2012-9 9

Geo-Info | 2012 | | pagina 11