Dit gaat echt helemaal nergens over... Column Theo Overduin Geo-informatie bestaat niet Ruimte voor nieuw elan: geo reinvented Er is iets vreemds aan de hand. Als geo-experts zijn we trots op ons mooie vak. We maken ook mooie producten. We hebben goud in handen. We zetten vervolgens het liefste overal geo voor. Informatie noemen we dus het liefst geo-informatie. We bouwen zelfs een GeoFort, we laten stickers drukken met de tekst geo- inside, we richten geo-stichtingen op, geo-vakverenigingen, we creëren geo-databases,geo-datasets, een nationaal geo-register en zelfs een lange termijn geo-visie met bijbehorende uitvoerings- en actieplannen. Geo voor en geo na. We staan er mee op en gaan er mee naar bed. En sinds kort gaan we - in naam van geo - zelfs vreemd. Kan het nog gekker? Lees er de fantastische column van Arnold Bregt in één van de vorige nummers nog maar eens op na. En ondertussen hebben we allemaal een enorme plaat voor ons hoofd, een enorme tunnelvisie, een blinde vlek van hier tot Tokyo en vooral een hele grote dooie hoek, waardoor we bijna de hele (rest van de) wereld aan ons gezichtsveld hebben onttrokken. We zetten onszelf, onze geo-driehoek en heel ons geo-gebeuren centraal en we denken nog steeds dat'alles draait om geo'. En het grappige is, dat we dat ook al heel lang volhouden, dat we ook nog durven te roepen dat geo een vitale groeisector is, dat geo beter benut moet worden, dat geo misschien zelfs wel een ten onrechte niet gehonoreerde topsector is en -last but not least een geweldige export kans biedt. Nederlandse geo-missionarissen die -goed betaald- de hele wereld gaan overtuigen van het enig zaligmakende geo-evangelie. Kortom: we bevestigen onszelf voortdurend in onze krampachtige visie waarin we de werkelijk heid zowel miskennen als volledig op z'n kop zetten. Mijn stelling is dat geo-informatie niet bestaat. Sterker nog: het heeft nooit bestaan. Het is een krachtige vorm van 'framing' geweest. Slim ingezet door vakgenoten en door commercianten die geld willen maken met deze idee fixe, deze misvatting pur sang. De omschrijving in het woordenboek bij idee-fixe klopt echt helemaak'waandenkbeeld, dat het denken ziekelijk beheerst; kenmerkend voor paranoia'. Geo-informatie bestaat niet. Infor matie wel. Informatie over objecten. Over dingen. Dingen die we kunnen zien en waarnemen en dingen die we niet kunnen zien of waarnemen. Dingen, die er toe doen en die kenmerken hebben. Kenmerken die we vastleggen en die ons informeren over de aard en de eigenschappen van het desbetreffende ding. En dan komen we vervolgens wel weer een beetje terug bij geo en bij lokatie, want de lokatie en de vorm van een ding is natuurlijk wel degelijk een kenmerk van dat desbetreffende ding. Net zo goed als: de eigenaar van een ding, of de leeftijd van een ding, of de relaties die het ding heeft met andere dingen. Misschien is dat ding wel een aantal keren vreemd gegaan. Kan nuttige informatie zijn. Of niet. Kortom: locatie, ligging, vorm en andere geo-achtige kenmerken zijn niet meer (en natuurlijk ook niet minder) dan soms nuttige en relevante kenmerken van dingen en objecten. Laten we als geo-volkje nu eens beginnen om onszelf zo bescheiden te positi oneren en het lef hebben om toe te geven dat we de rest van de wereld altijd ten onrechte hebben willen doen geloven dat geo iets unieks is, iets overkoepelends, iets omvattends, iets magisch en iets mythisch. Iets, waar je alleen als geo-gelovige, eventueel als geo-priester toegang toe hebt en waarmee je jezelf tegelijk op een enorm (afstandscheppend en isolement bevorderend) voetstuk hebt geplaatst. Daar zijn we nu eindelijk helemaal klaar mee. Weg met dat waandenkbeeld en met die paranoia. Geo is niet meer dan een soms relevant en soms interessant kenmerk van alle dingen om ons heen. Onze geo-sector is -wie niet trouwens- momenteel best wel in crisis. De groei is er uit. Buiten de geo-sector weet niemand echt waar het over gaat. En we krijgen het ook niet meer uitgelegd. Geo is een intern aanbodfeestje van een paar sektarische aan hangers van een hardnekkig waandenkbeeld. Geo weet ook niet of nauwelijks de brug te slaan naar beleid, naar uitvoering, naar management, naar bestuur en naar gebruik en gebruikers. Geo is een techniek, die veel geld kosten waar je alleen maar last van hebt. Nu we geo eindelijk kunnen en durven te ontmythologise ren, kleiner gaan maken en op z'n plek durven te zetten, ontstaat er naar mijn overtuiging tegelijkertijd een geweldig mooi en wenkend nieuw perspectief. Wij als geo-experts komen van ons voetstuk af en kunnen ons daardoor in een klap echt en serieus gaan verbinden met de rest van de wereld die gewoon bezig is met dingen, met objecten en met informatie over die dingen en objecten. We krijgen toegang tot een enorme'mainstream',een flow van hier tot Tokyo en we hoeven alleen maar bescheiden mee te gaan liften. Geo is dood, leve de geo-sector en het geo-domein. Maak je klein om groter te worden dan ooit tevoren. Laatje waandenkbeeld los en je krijgt er het honderdvoudige voor terug. Alles valt zo toch nog op zijn plaats en op zijn plek. Lokatie blijft dus iets speciaals. Niet bijzonder, wel speciaal. Laten we daar -terwijl we volop genieten van de vallende blaad jes, de schitterende herfstkleuren en de smaakvolle bokbiertjes- nog eens rustig onze gedachten over laten gaan in de komende maanden. E-mail: t.overduin@geonovum.nl 10 Geo-lnfo 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 12