Individu Onderwijs- en kennisinstellingen Overheid Bedrijfsleven scherp te trekken, over'de'geo-sector kan niet meer worden gesproken. De geo-sectoren deze nieuwkomers kunnen veel van elkaar leren. Bij de ontwikkeling van diensten en applicaties door partijen van buiten de geo-sector, waarbij geo- informatie en technologie wordt gebruikt, speelt onbekendheid met relevante ontwikkelingen en kennis die binnen de geo-sector beschikbaar is een belangrijke rol. Daardoor wordt het wiel vaak opnieuw uitgevonden De geo-sector zelf is breed met veel toe passingssectoren en een breed spectrum aan bedrijven. De geo-sector is nog niet in staat om groot te denken, krachten te bundelen en gezamenlijk op zoek te gaan naar de buitenwereld en de kennis van de ICT-wereld te incorporeren. Dit is een transitie die verder op gang moet komen. De geo-markt wordt steeds meer laagdrempelig met niet alleen overheden en bedrijven als gebruiker, maar ook consumenten als gebruiker waarmee een verschuiving ontstaat van 'technology push'naar'market pull'. Kernkwaliteiten van de geo-sector zijn: Kennis over ruimtelijke data en processen; kwalitatief goede (ruimtelijke data en technologie; standaarden en informatiemodellen voor uitwisseling van data en technologie. Valkuilen van de geo-sector zijn: te complexe en te geïsoleerde oplos singen (niet op ICT-ontwikkelingen of gebruikers gericht); te weinig gericht op toegankelijk heid van (geo-)data - (geo-) is vaak te nauwkeurig, te complex, en niet vrij beschikbaar; proces-en communicatievaardigheden zijn niet sterk ontwikkeld in geo-sector. Mogelijke kansen voor de rol van de geo- sector in de toekomst zijn: integrerende rol: van veel data naar meer ruimtelijk combineren en filteren van data (inclusief kwaliteitsborging): betekenis geven aan data; De visie van IIPGeo voor 2025 is inge vuld vanuit toekomstbeelden voor het individu, de onderwijs-en kennisinstel lingen, de overheid en het bedrijfsleven. Het toekomstbeeld van het individu anno 2025 is een sterke verwevenheid van het individu met het internet. Internet gaat het individu steeds beter begrijpen en het individu 'wordt'als het ware het internet. De locatie wordt minder belangrijk: het individu kan overal werken, recreëren en eten. De digitale kloof is verdwenen en de consument is prosument geworden. Het leven verloopt in de toekomst steeds sneller en chaotischer, en het individu Fig. 2 Gepersonaliseerd winkelen. Fig. 3 Robotisering en bio-medische technolo gie worden steeds belangrijker. Kader i Toekomstbeelden. krijgt steeds meer (ruimtelijke) informatie en technologie aangereikt. De onderwijs- en kennisinstellingen moeten inspelen op ontwikkelingen als internationalisering, life-long-learning- aspecten en ketenveranderingen. Vak gebieden kunnen niet meer geïsoleerd opereren, multidisciplinair opstellen is noodzaak. De ontwikkelingen stimuleren de onderwijs- en kennisinstellingen tot samenwerking. De studenten zullen zorgen voor nieuwe innovatiekracht. Hun kennis van nieuwe geo-technieken zullen van belang zijn voor de innovatie van bedrijfsprocessen bij werkgevers in zowel de publieke als in de private sector. De overheid anno 2025 staat voor maatschappelijke opgaven met een sterk ruimtelijk karakter, zoals verstedelijking versus krimpregio's, duurzame energie, landbouw in de stad, stijgend waterni veau, een flexibele stad. In de toekomst zal meer werk met minder mensen wor den uitgevoerd, waarbij de kosten voor zorg zullen stijgen met een steeds ouder wordende bevolking. De verwachting is dat de rol van de rijksoverheid kleiner wordt en van de lokale overheid groter. De overheid zal meer gaan faciliteren en het individu krijgt meer invloed. Het individu helpt de overheid in onder andere het beheer van de openbare ruimte. De overheid informeert actief en er is sprake van grote interactie en transparantie. Met betrekking tot (geo-) data zal de overheid nog steeds een tweeledige rol hebben: enerzijds gebrui ker van geodata en anderzijds de partij die dataverzamelingen borgt en open beschikbaar stelt aan derden. Door dit laatste profiteert de overheid ook van diensten die de kwaliteit van de data verbeteren (win/win). Het toekomstbeeld van bedrijven anno 2025 bevat meer kenniswerkers en meer samenwerking in netwerken tussen bedrijven, en tussen bedrijven en over heden. Locatie wordt steeds belangrijker voor processen op het gebied van trace ren van goederen, smartgrids, gezond heid, dierziekten, toerisme etc. Bedrijven registreren niet alleen de locatie van alle vaste objecten zoals nu, maar ook van alle bewegende objecten, dynamisch en realtime. Naar verwachting is er een verschuiving van de landmeetkunde naar aardobservatie, met steeds meer frequente, gedetailleerde en intelligente aardobservatiebeelden en slechts beperkt meten in het terrein (dit laatste wellicht alleen nog voor civieltechnische werkzaamheden). Nieuwe (creatieve) business modellen die inspelen op de veranderende situatie en open innovatie worden steeds belangrijker. 12 Geo-lnfo 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 14