Zuidplaspolder 1974: kaart op menukaart De geo-markt wordt steeds meer laagdrempelig -jan. lev. 22 MMiET 1974- en wetenschapsinstellingen om te komen tot een strategische overleg dat boven alle partijen opereert en slagvaardig kan inspelen op de maatschappelijke vragen vanuit de topsectoren. De positionering van dit strategisch overleg is een setting met mensen die geo verder willen brengen, oftewel IIPGeo2.o (werktitel). Er zijn de volgende uitgangspunten: Het'ena- blen' van de bestaande organisaties binnen de gouden driehoek (koepels: Geonovum, NCG, GeoBusiness Nederland, SAGeo, Minis teries en andere organisaties waaronder ook de bestaande Geolabs) vanuit een onafhankelijke, neutrale positie. IIPGeo 2.0 is daarmee geen instituut maar een aan- jaagplatform, waarbij de energie primair vanuit inhoud en kansen gevoed wordt - en niet vanuit politieke overwegingen. Zodra zaken zijn aangejaagd kunnen ze verder opgepakt en geborgd worden door de betreffende partij(en), bij voorbeeld: NCG voor onderzoekstrajecten, l&M voor beleidstrajecten, etc. Uitgangspunt hierbij is dat IIPGeo 2.0 als aanjaagplatform initiatieven neemt, waarbij de besluit vorming nog steeds plaatsvindt in de achterban van individuele partijen zelf om het daar ook te verankeren en middelen vrij te spelen indien nodig. 'Trial and error', proberen, verrassen en van elkaar leren. We zien de geo-sector als een dynamisch systeem (complex adaptief systeem), dat we verder willen brengen door met elkaar dingen te ontdekken en te leren. Bij bijeenkomsten is het daarom ook wenselijk dat er een spreker van buiten wordt uitgenodigd die ons aan het denken zet. 'Crowdsourcing', kracht van het netwerk benutten. Met elkaar hebben we een enorm netwerk, waarvan het de kunst is het zo in te zetten dat we er gezamenlijk meer profijt van hebben. Het uitgangs punt is dus vermenigvuldigen door te delen, met een open mind-set. De organisatie van IIPGeo blijft verder 'lean and mean'en het bestuur zal als denktank aangevuld worden met jonge ren en gasten om steeds te kunnen blijven vernieuwen. De verdere ontwikkeling van IIPGeo is dus volop gaande, bezoek vooral onze vernieuwde website en discussieer mee over wat nodig is! Stukken die overheden opmaken en binnen krijgen komen in archieven. Voor het evenwicht moet er voor de historie ook wel een selectie aan losse documentatie bewaard blijven. Het streekarchief Midden-Holland heeft zo als regionaal historisch centrum een - ver geleken bij de archieven - kleine collectie Varia. Onder nummer 226 zit daar en intrigerende fotokopie in. 'Menu voor het afscheidsdiner van het (voormalig) bestuur van de Zuidplaspolder wegens de ophef fing van de zelfstandige polder per 31-12-1973 (samenvoeging binnen Schieland), 1974', zo luidt de omschrijving. Op een andere website (www.archieven.nl) staat de inventaris van het archief van het pol derbestuur zelf, dat fysiek aanwezig is bij het hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard. Daarin lijkt het origineel van deze kaart niét bewaard! Een reden kan zijn dat deze polder in 1974 niet meer bestond en het bestuur dus geen archief meer vormde, maar nog wel goed dineerde... De omslag van de menukaart is fraai. Bovenaan staan de oprichtings- en opheffingsdata van de polder uit 1844 en 1973. Onderaan staat in een technisch lettertype de dinerdatum van 22 maart 1974 en de titel 'Zuidplaspolder-Afscheids- diner'. De kaart werd gemaakt door toen de technisch ambtenaar van de polder J.W. Schuddebeurs, als assistent-opzichter gekomen in 1930! Hij plaatste gemeentewapens en boerderijnamen uit alleen het rijke deel van de polder. De Franse maaltijd was bij De Knip in Voorschoten: ver van huis en de ingelanden! Zie voor meer hierover mijn bijdrage op de weblog groenehartarchieven.nl. Wie heeft ook voorbeelden van bestuurlijke kaarten op menukaarten? Adri den Boer Geo-lnfo 2012-9 15

Geo-Info | 2012 | | pagina 17