Geosector 3.0! Verslag Themomiddog van Geobusiness Nederland op 26 juni Circa 60 leden van Geobusiness woonden de middag bij, die gehouden werd in het riante kantoor van KPN in Voorburg. Belangrijkste spreker was Gijs van Wulfen, innovatieadviseur en auteur van de VOORT-methode. VOORT: innovatie als expeditie Frans Rip frans.rip@wur.nl Gijs van Wulfen. Als eerste spreker introduceerde Gijs van Wulfen zichzelf. Hij startte zijn loopbaan als 'productmanager kruidenbuiltje! Hij kreeg met de noodzaak tot innovatie te maken toen de magnetron in steeds meer huis houdens verscheen. En van het een kwam het ander. Uiteindelijk ontwikkelde hij zijn eigen innovatiemethode. Na deze start van de middag volgden er vier'pitches'. Rob Beek van Neo bv in Amersfoort, voorzitter van de Innovatiecommissie van Geobusiness Nederland, pleitte voor samen aan innovaties werken, bijvoorbeeld in de vorm van een Publiek-Private Samenwerking (PPS). Op zijn vraag naar het aantal PPS'en waaraan de aanwezigen meededen, kwam er slechts één uit: die tussen Neo, Geodan en Wageningen UR, gewijd aan boomdata. Zijn advies aan de aanwezigen was daarop om als bedrijf te investeren in samenwerking om zo input van de kennisinstellingen te verkrijgen. Matthias Snoei van SWIS bv in Leiden vond de geo-sector een tobberige indruk maken en een gedeukt zelfvertrouwen uitstralen, zeker sinds Google de sector heeft opge blazen met gratis toepassingen. Zijn advies: vertrouw op je talent om te structureren en te experimenteren. Geo is de X-factor! Claim de revolutie voorde sectoren maakwerk van nieuwe kansen in nieuwe markten! Jan-Willem van Eek van ESRI Nederland bv in Rotterdam verving zijn collega Frits van der Schaaf. Hij zag kansen voor een Geografie van gezondheid, dus rond omge vingsaspecten van ziektes. Daaraan zitten allerlei uitdagingen, zoals zorgen voor actu aliteit en rekening houden met privacy. Dirk van Roode sprak namens ICT Office, de branchevereniging van de Nederlandse ICT- en Officesector. In verband met het Topsectorenbeleid van de overheid wees hij erop dat ICT zelf niet als Topsector moet worden beschouwd. Het gaat erom dat helderder wordt hoe ICT per sector een toegevoegde waarde kan bieden. Gijs van Wulfen gaf vervolgens zijn eigen presentatie, waarin de door hem ontwik kelde VOORT-methode centraal stond. Daarin beschrijft hij de volledige route (zie de VOORT-kaart) die in een innovatie traject moet worden afgelegd. Alle aanwezigen ontvingen een exemplaar van het boek, maar de inhoud ervan is ook te benaderen via de website www.voort-innovatie.nl. Essentieel in het begin van het innovatietraject is datje anders denkt, datje in een staat van functi onele gekte komt. Bedenk gekke ideeën, ze moeten raar voelen. Om dat aanschouwelijk te maken trok hij overhemd en hemd uit. Door die in de verkeerde volgorde weer aan te trekken ontstaan er nieuwe mogelijkhe den: je kunt dat hemd bedrukken met een slogan en er dan een boodschap mee uit dragen. Die twee dingen symboliseerden de volgens hem noodzakelijke benadering van innovatie: a) Terug naar de kern, en b) Anders tegen de zaak aankijken. Eerst buiten de box denken en dan weer terug naar binnen. Goede innovatie is de simpele oplossing van een duidelijk probleem, stelde hij. Waar wor stelen gemeenten, provincies en waterschap pen mee? Is de urgentie om dat op te lossen al groot genoeg? Van Wulfen ziet als positief punt van de huidige economische situatie dat door de bezuinigingen de behoefte aan kostenbesparende innovaties toeneemt. Maar eerst moeten de mogelijkheden worden gezien. Een memorabele oneliner 24 Geo-lnfo 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 26