Ervaring De maatvoering Meten is weten Rondje over het terrein Referenties Eindnoot We ontdekten verschillen in opeenvolgende metingen tot wel i cm! Oorzaak hiervan waren de te grote standaardafwijkingen van de tachymeters, de veronderstelde nauw keurigheid van de eerste meting van de PMG en niet goed gekozen instellingen in Move3. "Omdat vereffenen in de bouw niet kan", stelt Peter, "moest er een oplossing komen, en snel." Dat is gelukt. Het inzetten van hoog- nauwkeurige tachymeters was de eerste en meest gemakkelijke stap. Mede dankzij de kennis en ervaring van de meest betrokkenen (projectleiding en enkele ervaren landmeters/ maatvoerders) werd het meetproces nog verder verfijnd. In overleg met Grontmij, in de persoon van Gerard Verkuijl, werd en wordt Move3 nog verder verbeterd. Er komt een instellingen bestand voor industriële projec ten met de juiste instellingen en een handlei ding hoe je een PMG op Industriële projecten moet meten, instellen en verwerken. Door gesprekken met Gerard Verkuijl leerden wij dat iedereen met Move3 kan werken maar dat nog niet iedereen weet hoe. Bijkomend voor deel/zegt een glimlachende Peter,"was dat ik in die tijd op zoek was naar een onderwerp voor een afstudeerscriptie. Dat onderwerp was dus gauw gevonden. Het werd een mooie scriptie: ik ben geslaagd Alle in de Eemshaven opgedane ervaring wordt nu ten volle benut bij de bouw van de BEC (Biomassa Elektriciteit Centrale) in Delfzijl. Ook deze centrale wordt door Ballast Nedam gebouwd. Een punt van het SMG wordt nu zo gemaakt dat het "mobiel"is. Bij verstoring kan het punt weer op de oude coördinaten teruggezet worden. Dit soort punten wordt gebruikt om de aslijnen van machines en/of machi- nelijnen vast te leggen. Op een (specifiek gemaakte en gepositioneerde) heipaal wordt een verschuifbare plaat voor het stelschroevenblok of het rondprisma gemonteerd. Op foto is een machine-as- verklikpunt te zien, dit punt is tevens een onderdeel van het SMG en kan zowel als opstelpunt als oriëntering dienen. "Tijdens het ontraadselen van de grondslag- problematiek ging het werk gewoon door, je moet heel wat problemen voorzien en tackelen" vertelt Peter,"we gebruikten vaste 360° prisma's op onze grondslagpunten die door elke maatvoerder gebruikt worden. Denk aan de veelheid van soorten tachy meters met elk hun eigen prismaconstante: stel je meetproces en -controles daarop in!" De opsomming gaat door:"Overtuig de opdrachtgever dat maatvoeren voor de helft uit werken bestaat en voor de andere helft uit controleren. Als de betonvlechters 17 dagen bezig zijn in plaats van 16 dan kun jij als maatvoerder de laatste check op geplaatste ankers niet even afraffelen. Dan ga je met twee ploegen die check doen en ben je bijna de helft sneller klaar. Het totale werk is dan nog steeds te laat klaar. En wie heeft het dan gedaan denk je? "Wees flexi bel, je planning is geldig tot het volgende telefoontjeWees inventief, je kunt geen punten op ijs of in bevroren grond uitzet ten. Trouwens, ook niet als boven je hoofd tonnen staal verplaatst worden." En weer werd bewezen dat meten weten is. Voor de stort van een betonvloer van 40x40x2 meter hebben we de ankers inge meten, alles lag er perfect bij, ruim binnen de gestelde toleranties. Vlak na de stort hebben we de ankers opnieuw gemeten. Wat bleek: de betonvloer bleek door de chemische/thermische reacties fors uit te zetten. De buitenste ankers bleken zelfs 3 centimeter verschoven te zijn, terwijl de pre- pour rapportage maximaal 3 mm liet zien. Volgens de "kenners" zou dit niet kunnen. De herhalingsmetingen die we toen zijn begonnen toonden aan dat de afwijkingen in zes weken tijd bijna helemaal verdwenen. In het begin werd er hier in de Eemshaven gewerkt met een "Survey Request", elke uitvoerder moest op papier zijn werkverzoek indienen met daarop tekeningnummer, revisienummer, locatie, gewenste nauw keurigheid, deadline etc.etc. Al gauw werd dit niet gedaan, de 16 uitvoerders wilden alleen maar beton produceren - geen papier. Op het nu lopende project (BEC Delfzijl) werd de "Survey Request" toch weer inge voerd omdat bleek dat dit voor iedereen een onmisbaar onderdeel van het proces was." Als ik Peter vraag hoe hij, nu het werk voor Ballast Nedam bijna klaar is, terugkijkt op het project antwoordt hij: "Veel gedaan, veel geleerd, veel vakbroeders leren ken nen, veel stress meegemaakt, toch gestopt met roken. Maar zeker weten: helemaal klaar voorde volgende megaklus!" Aan het eind van mijn bezoek hebben we nog een rondje over het terrein gemaakt. Er moet nog heel wat gebeuren. Het grootste werk gebeurt nu in de gebouwen.Turbines, rookgasreinigers, warmte-terug-win- installaties, koelwatersystemen, etc. worden nu geïnstalleerd. Straks de stekker erin en draaien maar. Ik draai de auto rich ting huis, vandaag weer heel wat gezien. www.nuon.com/nl/het-bedrijf/ innovatieve-projecten/magnum.jsp www.m0ve3.nl http://projecten.eneco.nl/Eneco-Bio- Golden-Raand/Pages/Default.aspx p.oldenhuis@dibec.nl 1. Scriptie: Primair Meetkundige Grondslag op Multidisciplinaire Projecten Geo-lnfo 2012-9 27

Geo-Info | 2012 | | pagina 29