De relatie tussen innovatie en persoonlijke drijfveren Geo-lnfo op onderzoek naar: Tijdens mijn interview met Katinka Roebert voor de rubriek De Reünie ontstond het idee om een rubriek te schrijven voor de Geo-lnfo waarbij een bepaald thema gedurende 3 nummers centraal zou staan. De bedoeling van deze rubriek is iemand aan het woord te laten met een persoonlijk verhaal. Op dit moment is het thema: innovatie en persoonlijke drijfveren. Dit is het derde artikel op basis van dit thema. De aanleiding van dit interview was een gesprek met Remco van de Craats, directeur/eigenaar van EDHV in Eindhoven, in 2011 waarin het gebruik van Geo-informatie als identiteitsvorming een onderwerp van gesprek was. Innovatie is een drive Identiteit is organisch en dynamisch Wat mooi gevonden wordt is een algemeen begrip Je kunt op goede ideeën zitten en ze niet zien Esther de Bruijn, www.torsie.nl EDHV is opgestart in 2005 door Remco van de Craats en zijn compagnon. Inmid dels is Remco alleen directeur eigenaar van EDHV met vijf mensen in dienst. EDHV staat voor Eindhoven en is oorspronkelijk begon nen als branding bedrijf in de uitgeverij. Nu zijn ze vooral werkzaam als ontwerpers of architecten van identiteit waarbij hun motto is: we don't specialize in anything. In hun werk maken ze regelmatig gebruik van databases, GIS en Geo-Informatie. Voor Remco is innovatie de constante drijfveer voor vernieuwing en verbetering. Het gaat over een 'state of mind' in de projec ten zodat de grens opgetild en verlegd kan worden. "Elk vakgebied is enorm in beweging en dat maakt het interessant. Het betekent dat er ruimte is voor vernieuwing". Remco ver telt dat er vaak een mentali teitsverandering nodig is om innovaties door te voeren. Tijdens een opdracht komt er regelmatig een moment dat innovatie doorgevoerd kan worden om te vernieuwen. Deze innova tie draagt hij aan en hij merkt dat opdracht gevers vaak niet zitten te wachten op een innovatie. Hij moet de ander vaak overtuigen dat het een goed idee is. Als voorbeeld noemt hij een opdracht voor gemeente Eindhoven. Er werd gevraagd of ze'iets met de leegstand van de kantoren zouden kunnen doen in de vorm van een digitale presentatie'. Middels doorvragen, onderzoek en experiment is het uiteindelijk een interactieve game geworden waardoor er uitwisseling van informatie plaats vindt. Hierin wordt complexe data (o.a. geo-informatie) gebruikt zodat het spel zich steeds verder ontwikkelt aan de hand van het profiel van de speler en de antwoorden die de speler geeft. Het uit gangspunt is dat mensen Innovatie zelf hun ideeën kunnen geven en dat daarmee een ontwikkeling plaats vindt in het verzamelen van informatie en het presenteren van informatie. Een andere opdracht was het vormgeven van de identiteit van een restaurant. Deze wordt mede bepaald door de mensen die er werken. Nu is er bij een restaurant meestal een behoorlijk verloop dus Remco kon niet de gezichten van de medewerkers gebruiken als identiteit. Beweging is ook een vorm van identiteit. Dat bracht Remco op het idee om het persoonlijke DNA van een restaurant in beeld te brengen door bewegings kaartjes te maken per functie. De bewegingen op 1 avond van de kok; de bewegingen van het bedienend perso neel, en andere medewerkers."Identiteit is organisch en dynamisch". Remco heeft de behoefte om steeds opnieuw uit te vinden. "Het zit in de grondslag van mijn zijn om iets te vernieuwen of iets op een andere manier te bekijken". Hij wil kijken hoever hij kan gaan; hij wil breken met starre regels en overal als een soort kind naar kijken. Wat is een goed ontwerp? Remco geeft aan dat dit heel subjectief is. "Het hoeft niet mooi te zijn". De aanname dat een ontwerp mooi moet zijn, zet hij aan de kant. Dit levert hem meer vrijheid op. Immers, is een drive wat mooi gevonden wordt is een algemeen begrip. "Soms moetje lelijke dingen maken om Iets nieuws te ontdekken. Als je op zoek bent naar vernieuwing moetje van te voren geen mooie dingen willen maken. Je moet heel veel dingen toelaten, dingen die je niet onder Identiteit van de stoel weergegeven door de beweging van een mier. 28 Geo-lnfo 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 30