m I? Communiceren Inspiratie Soms moet je lelijke dingen maken om iets nieuws te ontdekken h«- tijdens het project ook daadwerkelijk nieuwe talen gaan ontwikkelen. De gedachtegang was dat een 3-dimensionale taal zal gaan ontstaan en Remco denkt zelf aan een totaal nieuw begin op het gebied van taal. Er zijn vele manieren van communiceren in de natuur. Mieren bijvoorbeeld. Een hele kolonie kan met elkaar communiceren zonder dat wij als mens precies weten hoe het werkt. Tijdens een onderzoek welke werd uitgezonden op BBC, hebben ze een mierenkolonie volgestort met beton. Het heeft 2 dagen geduurd om het vol te storten en een week om het uit te laten harden. Daarna hebben ze het uitgegraven. Het bleek een enorm gangenstelsel te zijn met kamers waarin schimmels gekweekt werden waarde mieren van konden leven. Logistiek gezien was het een snelwegensysteem welke aangelegd leek volgens een plan. Hoe wordt er gecommuniceerd door de mieren? En kun nen wij er wat van leren? Remco geeft aan dat hij op dit moment niet kan zeggen wat hij zal doen in 2050; misschien wel helpen om de taal te ontwikkelen. Hij ziet zijn rol als een constant zoeken naar andere manieren en misschien wel naar betere manieren. Soms moetje dingen ontdekken, soms liggen ze voor je neus en zie je ze niet. "Je kunt op goede ideeën zitten en ze niet zien." Kaartje identiteit restaurant: looppatronen van bedienend personeel. controle hebt, onverwachte wendingen. Het zijn vaak complexe processen en als die goed doorlopen worden, dan is de uitkomst iets watje van te voren niet hebt kunnen bedenken. Je laat het proces je leiden naar de uitkomst in plaats van dat jij de uitkomst bepaald. Bestaande principes los kunnen laten; je ego los kunnen laten. Anders bepaal je als ontwerper het antwoord". In antwoord op de vraag over hoe de samen leving eruit gaat zien in 2025 of in 2050, vertelt Remco over een project op aan de Design Academie Eindhoven, richting Mens en Com municatie. Tijdens zijn gastdocentschap ver zorgde hij een project waarbij de studenten een visie hebben opgesteld voor de toekomst. De studenten werkten in kleine groepjes (7 in totaal) aan eigen thema's, zoals bijvoor beeld religie, taal, economie etc. Er kwamen, onafhankelijk van elkaar, interessante parallen uit. Bijna elk groepje gaf aan dat er rond 2018 iets heftigs zou gebeuren (wat wisten ze niet) en dat er in 2050 een totaal nieuwe wereld zal ontstaan. Remco is er zelf van overtuigd dat er op het gebied van taal iets gaat gebeuren/Onze taal ontwikkelt niet snel genoeg mee! Als voorbeeld geeft hij de Romeinen. Deze mensen hadden een cijfer- systeem waarmee niet gerekend kon worden. In tegenstelling tot de Arabieren. Dit heeft geleid tot het ineenstorten van het Romeinse rijk - de Arabieren konden handel drijven en floreerden daardoor. Een aantal studenten is Remco is opgegroeid op het platteland. De ruimte, dingen ontdekken, dingen uitvin den, experimenteren - het zat er al vroeg in. Hij heeft meerdere pogingen ondernomen om een dam te bouwen in de rivier bij zijn ouderlijk huisuiteindelijk is dit niet gelukt. Hij heeft ook inspiratie gekregen door de ont wikkelingen van de buren; die zijn uitgegroeid van keuterboer tot groot agrarisch bedrijf. Als laatste hebben we het over sociale innova tie. Remco vraagt zich af of sociale innovatie betekent dat we nieuwe platforms gebruiken, of dat de nieuwe platforms, zoals social media, de mensen veranderen? Andere vormen van sociale innovatie is de invoering van de euro en het wegvallen van degrenzen binnen Europa."In Nederland ori ënteren wij ons automatisch op Amsterdam; degrenzen in het hoofd blijven langer zitten dan de fysieke grenzen." Geo-lnfo 2012-9 29

Geo-Info | 2012 | | pagina 31