Innovatie door kruisbestuiving fï- belangrijk !Z? III wel Het ketenproces waarin mensen samenwerken strekt zich verder uit dan ie op het eerste gezicht zou denken Ir. H.F. van der Werf in fo@in formatie werf.nl Een van de bronnen voor innovatie is kruisbestuiving tussen vakgebieden, ook wel lateraal denken genoemd. Ik wil verbanden leggen tussen de geo-wereld, de positieve psychologie en lean manage ment. In de Oslo Manual van OECD wor den vier verschillende soorten innovatie onderscheiden: Product; Proces; Marketing; Organisatie. Wat betreft afbakening van'innovatie' stelt de manual: innovatie omvat alle wetenschappelijke, technische, organisatie, financiële en marketingstappen die nodig zijn voor daadwerkelijke implementatie. De innovatiekant van dit artikel ligt bij proces en organisatie. De digitale geo-wereld en de positieve psychologie zijn relatief nieuwe vak gebieden met veel innovaties, Lean Management is ontstaan in de jaren der tig van de vorige eeuw, met name sinds de jaren negentig continue doorontwik keld en kan bogen op een indrukkende staat van dienst. Concrete aanleiding voor het schrijven van dit artikel is de invoering van het stelsel van basisregis traties: een omgeving waar intensieve samenwerking tussen organisaties en men sen nodig is. Het bijhouden van basisregistraties vereist niet alleen techniek, maar ook vaardigheden in samenwerken. Samenwerken gaat niet vanzelf: het is (voor een deel) opgeven van autono mie. De motivatie om deze verbanden te willen leggen is eenvoudig: borgen van investeringen door de Nederlandse samenleving. Nederland investeert veel financieel en menselijk kapitaal in het stelsel van basisregistraties. Die inves tering willen we graag terug zien: in de vorm van een werkend stelsel. In plaats van verspilling. Het gevoel is dat het stelsel van basisregis traties qua techniek gaat lukken. Kritische succesfactoren komen niet primair uit de technische hoek: mensen en organisaties die het moeten doen komen weer in beeld. Daar kan van alles misgaan. Een goed moment om na te gaan op welke wijze innovatie en ontwikkelingen in de posi tieve psychologie een (positieve) inbreng kunnen leveren. De positieve psychologie biedt instrumenten om de productiviteit van individuen en teams te verhogen, lean management helpt organisaties te focussen op waarde toevoeging voor de klant.'Doe meer met minder'is een prima uitkomst voor innovatie. Eerst een korte schets van een werkproces, bijvoorbeeld bijhouding van de Basisregistratie Adressen en Gebou wen (BAG) en Basisregistratie Waardering Onroerende Zaken (WOZ). De inrichting van de lijnorganisatie voor bijhouding verschilt per bronhouder, maar voor alle bronhou ders geldt dat een (al dan niet virtueel) team mutaties bijhoudt. Deze BAG en WOZ mensen ontvangen mutaties van een andere afdeling, vaak Vergunningverlening. Echter: vergunningverleners worden afgerekend op het aantal verwerkte vergunningen en de lengte van hun wachtlijst. Doorgeven van mutaties schiet er soms bij in. Vergun ningsverleners hebben niet voldoende tijd, ervaren geen urgentie, worden niet afgerekend op het correct bijhouden van basisregistraties. Mogelijk is dat ook niet het leukste werk. (Net zoiets als je weekstaten invullen.) Het risico van dit onzorgvuldig handelen is dat afnemers van deze data via een terugmelding de onjuistheid moeten aangeven. Dit in het meest gunstigste geval. Het wordt erger als de afnemers zijn beslis singen baseert op voor dat moment onjuiste data. Calamiteiten, boetes? Dit principe geldt voor de meeste basisre gistraties: bijhouders van de gegevens zijn afhankelijk van anderen die nog meer te doen hebben. En daarop worden afgere kend. Idem dito voor de bijhouding van de toekomstige BGT. Covey's Eisenhower schema is hierop van toepassing. Dringend Wöl Niet .■5 dringend dringend niet belangrijk Het ketenproces waarin mensen samen werken strekt zich verder uit dan je op het eerste gezicht zou denken: leveranciers van software (ervoor) en eindgebruikers (erna) vormen andere schakels in de keten. Instrumenten uit de positieve psychologie kunnen een bronhouder ondersteunen bij het borgen van het bijhoudingsproces. In termen van de Deming- cirkel: bij de fasen 'Bijstellen' en'Ontwerpen oplossing'. In termen van de positieve psychologie: aandacht schenken aan het sociaal en psychologisch kapitaal. Wat is dat? Investeringen en kapitaal zijn gerelateerde begrippen. De positieve psychologie onderscheidt naast financieel kapitaal nog twee andere vormen van kapitaal: sociaal kapitaal en psychologisch kapitaal. Tegen woordig zijn er allerlei soorten kapitaal. Daarom eerst een aantal (niet limitatief) niet II dringend tyel belangrijk 30 Geo-Info 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 32