Psychologisch kapitaal van een team: Team Diagnostic Assessment Psychologisch kapitaal en Lean Management kan variëren, afhankelijk van de signalen die er zijn over het goed uitvoeren van de basisregistratie. Rapportages geven een specifiek beeld over wat wel en wat niet goed gaat met het sociaal en psychologisch kapitaal. In de Deming cirkel past deze stap goed in de'check' fase. De volgende stap (in de Deming cirkel 'bijsturen') is cruciaal: samen met de leidinggevenden gaan deelnemers op zoek naar verbetering. Waarbij zowel de medewerkers als de leidinggevenden verantwoordelijkheid dragen: organisatie betalen medewerkers niet primair voor 'werkgeluk'maar voor productie. Erken ning krijgen voor je werken het gevoel datje een relevante bijdrage levert aan de organisatie is niet vanzelfsprekend. Hetzelfde geldt voor commitment, cul tuur en vertrouwen. Door gericht actie te ondernemen is het psychologisch kapitaal te verbeteren. Bovenstaande analyse is te maken voor een medewer ker, team, of organisatie. Het is geen vaag gesprek, maar op wetenschap gebaseerde meting. Een goede diagnose helpt om kwaliteiten op te bouwen voor effectief en efficiënt (samen)werken in het complexe Geo vakgebied. Dit instrument is geschikt voor teams, afdelingen en organisaties. Het instru ment meet gedragsfactoren die nodig zijn om als team optimaal te presteren. Team Diagnostic Assessment laat een team aan zichzelf vertellen hoe het func tioneert. Zonder positiviteit vertrekken medewerkers uit eigen beweging, zonder productiviteit wordt een team opgeheven. Zeven gedragsdimensies die betrekken hebben op productiviteit zijn: Leiderschap, slim omgaan met beschik bare middelen, besluitvorming, op een lijn zitten, aanspreekbaar zijn op taken en verantwoordelijkheden, doelen en strategieën, proactief zijn. Zeven gedragsdimensies die betrekking hebben op positiviteit zijn: Vertrouwen, respect, kameraadschap, communicatie, waarderen van diversiteit, optimisme en constructieve interactie. Het spindiagram laat in detail laat zien hoe het team zichzelf ziet. In dit beeld is het grijze gedeelte de mate waarin dit team productief (links) en positief is (rechts). Het team bespreekt met elkaar wat men (per relevante factor) van de uitkomst vindt. En gaat aan de slag met die onder delen waarvan men zegt dat ze relevant zijn. Het Team Diagnostic Instrument is net als Mens en Productiviteit goed in te zetten in de fase van 'Controleren'en 'Bijstellen'. Inzet van deze instrumenten leidt snel tot tastbare, meetbare, geob jectiveerde en verifieerbare resultaten: je gaat met elkaar in discussie over onderdelen die er toe doen. Dit helpt om te komen tot verbeterplannen: een goede diagnose is 80% van de oplossing. De geo-wereld heeft belang bij inzet van dit type instrumenten. Juist nu samenwer king intensiveert is meetbaarheid van de kwaliteit van samenwerking effectief en efficiënt. Inzet van deze instrumenten met die doelstelling is innovatie. Lean Management is niet zozeer een instrument maar een complete filosofie en wijze van aansturing. Lean Manage ment stelt waarde toevoeging voor de klant centraal en probeert verspilling uit te bannen. Lean principes zijn: de klant staat centraal, verbeter de waardestroom, voorkom stilstand (bijv. wachttijden door vergaderfrequentie van besluitvormers), streef naar perfectie en respecteer men sen. Waardetoevoeging voorde klant is gedefinieerd als: heeft iemand geld over voor het resultaat, gebeurt het in 1 keer goed, vindt transformatie plaats? Eenma lige inwinning en meervoudig gebruik van gegevens is een goed voorbeeld van Lean Management. Kadaster Zwolle, bronhou der van de basisregistratie Topografie, heeft (is) bezig Lean Management toe te passen op het productieproces van de BRT. Met als resultaat een verbetering in doorlooptijd van 60%! De klanten (vertegenwoordigt in het BRT-gebruikers- overleg) zijn enthousiast. De reactie van de eigen medewerkers is genuanceerder. Een deel is enthousiast, een ander deel mist de'oude'werkwijze waarbij veld- bezoek onderdeel van het proces was. Het verdwijnen van veldbezoek komt echter niet door Lean Management maar door innovatie van de inwinningstechniek: Trvsl FEoipPCl TftBfTl Leadership PKiflon Waking PruciWt Camaraderie Ëomimifi katten Ce*mnjcihm hrtierAtTlöf» Values Wwiify Ac&öuiiUbtlify Optimum GcmIsA Sïratagkrf Alignment 32 Geo-Info 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 34