Toepassen op de praktijk Hoe krijg je meer psychologisch kapitaal in je organisatie? Persoonlijk Samenvatting Over de auteur het gebruik van hoge resolutie foto's heeft de noodzaak van veldbezoek verminderd. Instrumenten om het sociaal en psycho logisch kapitaal te meten kunnen in zo'n complex verandertraject nuttig zijn voor het borgen van draagvlak. Door vooraf en tijdens het veranderingsproces werk- gelukte monitoren bij de betrokkenen weten medewerkers dat hun 'werkgeluk' belangrijk is en staan ze makkelijker open voor verandering. Op deze wijze is (groei van) het sociaal en psychologisch kapitaal geborgd. Het Kadaster laat zien dat het toepassen van Lean Management suc cesvol kan zijn: daarmee is het een goed voorbeeld voor andere bronhouders. Met de kanttekening dat samenwerking in de BGT-keten complexer is dan in de BRT: dit met name omdat het aantal bronhou ders veel groter is. En die bronhouders hebben ook een eigen belang. Terug naar het voorbeeld van de BAG en WOZ mensen die hun mutaties van Vergunningverlening krijgen. Hoe ziet in termen van psychologisch kapitaal en in termen van Lean Management de probleemsitu atie er uit? Lean Management start (er van uitgaande dat iedereen wil meewerken) met het bepalen van de klant. Wie zijn de klanten van de afdeling Vergunningver lening? BAG en WOZ bijhouders zullen hun hand opsteken:'wij ook'. Dit biedt perspectief. De waardenstroomanalyse van de huidige situatie van het bijhou- dingsproces zal laten zien het percentage 'in een keer goed'laag is, dat'hersteltijd' hoog is en klanttevredenheid bij WOZ en BAG mensen laag. De proces coëfficiënt (bestede taakuren/doorlooptijd) is laag. Het idee van 'eenmalig inwinnen, meer voudig gebruik'is nog ver weg. (Fictieve) uitkomst van Mens en Produc tiviteit bij BAG en WOZ mensen: matig op het leveren van een bijdrage, laag op korte termijn motivatie, gemiddeld op cultuur en lange termijn motivatie, voldoende of goed op zelfvertrouwen. Als je door gebrek aan inzet van anderen je eigen werk niet goed kunt doen is dat terug te zien in de cijfers. (Fictieve) uitkomst van Team Diagnostig Assessment: Het team dat verantwoorde lijk is voor de basisregistraties (ik bedoel de hele keten, inclusief de afdeling Vergunningverlening) kan op basis van deze uitkomst direct zien dat er iets mis is: het team is niet productief en niet positief. De kwaliteit van de basisregistratie(s) is voorspelbaar matig tot slecht. Dat kunnen voorspellen is precies het nut van een betrouwbare indicator. Bovenstaande voorbeelden zijn weliswaar fictief, maar ontleend aan geluiden uit de praktijk. Wat helpt bij het verbetertraject is het commitment van alle betrokkenen (management en medewerkers) om het psychologisch kapitaal te optimaliseren. Dit commitment kun je beste vooraf implementeren: het geeft mensen de rust en het vertrouwen om te willen verande ren en om samen te kunnen werken. Inzet van instrumenten uit het vakgebied van de positieve psychologie is bij samenwer king strajecten daarom aan te bevelen. Het verbetertraject kan ondersteund wor den met Lean Management instrumenten, zoals Kaizen (inrichten van verbeterteams, themagericht verbeteren van het proces) waarbij alle betrokkenen worden inge schakeld. Gevolgd door het (opnieuw) meten van de resultaten in termen van financieel, menselijk, sociaal en psycho logisch kapitaal. Over het verbetertraject (interventies) valt veel meer te vertellen, dat is het vakgebied van Veranderma nagement. In dit artikel nog niet, dat is 'buiten scope'. Twintig jaar geleden was ik werkzaam bij een tweedelijns helpdesk. Die functie paste niet bij mijn profiel. Mijn manager zag dat en stelde dat ik in die rol vermoe delijk niet gelukkig zou worden. Hij had volkomen gelijk. Maar ik was geschokt: wat had hij te maken met mijn (werk) geluk? Ik was misschien wel net zo boos als wanneer hij had gezegd dat mijn toekomst hem niet interesseerde. Het voelde vreemd als iemand zich met iets persoonlijks bemoeit terwijl er sprake is van een zakelijke relatie. Dit (eigen) voorbeeld illustreert dat onderwerpen als psychologisch kapitaal en werkgeluk cruciaal zijn. Je moet er aan wennen dat het een onderdeel is van je functioneren. Het vereist vertrouwen tussen medewerkers, managers. Dat is niet vanzelfsprekend maar wel belangrijk: het vormt de basis voor productiviteit. Zoals Cofey het al zei met'speed of thrust'. Met de komst van'Het nieuwe Werken' neemt het belang van verbinding tussen mensen toe: meer fysiek op afstand werken geeft kans op afstand in samen werking. Geo-processen evolueren tot complexe keten processen: deze evolutie heeft invloed op de kritische succesfactoren.Techniek is niet meer allesbepalend, het gaat ook om de mensen die in de keten samenwerken en meer dan vroeger invloed uitoefenen op de kwaliteit van eikaars werk. De kwaliteit van samenwerking is net zo belangrijk als techniek. Instrumenten waarmee technische kwaliteit is te borgen zijn er volop. Recent zijn er in het vakgebied van de positieve psychologie instrumenten ontwikkeld die snel, meetbaar en tegen relatief lage kosten de kwaliteit van samenwerking in beeld brengen. Met hulp van deze instrumenten zijn niet alleen het financieel en menselijk kapitaal te borgen, maar ook het sociaal en psychologisch kapitaal. Kruisbestuiving tussen instrumenten van de geo-wereld en de positieve psychologie leidt tot een innovatie aanpak. Deze innovatieve aanpak kenmerkt zich door het volgen van een veel bredere range van kritische succesfacto ren. De kans op succesvolle projecten neemt hierdoor sterk toe. Het toepassen van Lean Management is hierbij aan te bevelen. H.F. van der Werf is zelfstandig werkzaam als interim- en projectmanager. Na zijn studie Cultuurtechniek aan Universiteit Wageningen heeft hij gewerkt als ontwerper, adviseur en manager bij overheid en bedrijfsleven. Naast zijn geo-ict achtergrond is hij gecertificeerd voor Persolog Disk (gedragsprofiel), individuele coaching, teamontwikkeling, Mens en Productie (People and Performance),Team Diagnostic Assessment en Lean Management. Passie en focus zijn het ontwikkelen van medewerkers, teams en organisaties die werkzaam zijn in een technische omgeving. Vragen over dit artikel worden graag beantwoord. Geo-lnfo 2012-9 33

Geo-Info | 2012 | | pagina 35