Geoplaza Offline Verslag Een SAGeo middag in het GeoFort Ogen dicht, drie keer ronddraaien en dan, nog steeds met je ogen dicht, aanwijzen waar de GoGeo poster met de maaidorser hangt. Circa 100 geo-studenten, docenten en werkgevers deden tegelijk dit testje onder leiding van Arnold Bregt van Wageningen UR. Een passende activiteit voor het GeoFort, dat zich wil profileren als een Living Lab, een 'experience'. Een goede omgeving voor Stichting Arbeidsmarkt Geo om toe te lichten hoe het ervoor staat met de aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Daarover spraken Elise van der Wulp en Nan Lont van SAGeo. Ruimtelijk Denken Aansluiting Arbeidsmarkt Discussie Stageplaatsen Geoplaza website Afronding De bijeenkomst op 3 oktober was goed bezochten bijzonder geanimeerd. Misschien kwam die goede sfeer wel door de aanwe zigheid van de tientallen studenten van MBO, HBO en WO. Ook Arnold Bregts pre sentatie over Ruimtelijk Denken droeg daar aan bij door zijn interactie met het publiek, maar ook door zijn uitleg. Zo bleek het resultaat van de bovengenoemde ronddraai- opdracht samen te hangen met de kwaliteit van de automatische update van iemands Egocentrische Kaart, terwijl oriëntatie buiten afhangt van je Allocentrische Kaart. Elise van der Wulp gaf in haar presentatie een samenvatting van het recent door haar voltooide rapport over de aansluiting met de arbeidsmarkt. Ze benadrukte dat de situatie nu heel anders is dan in 2008 toen ze hier ook onderzoek naar deed. De conclu sies van haar recentste onderzoek vatte ze samen als: De vraag van werkgevers daalt en de geo-mensen moeten meer gaan denken in klantbehoeften en oplossingen. Ze wees op drie aspecten ervan: De vraag naar MBO-ers blijft, maar krimpt. Van HBO'ers en WO'ers wordt tegenwoordig vooral een geo- specialisatie gevraagd bovenop hun eigen vakgebied. En: HBO'ers hebben bijscholing nodig in ruimtelijk denken. Elise presenteerde daarop vijf stellingen om reacties uit de zaal te krijgen. Dat lukte behoorlijk. Haar eerste stelling/Een vol ledige geo-opleiding is overbodig'leverde vier negatieve reacties op van zowel onderwijs als bedrijfsleven. Over de derde stelling/De nieuwe landmeter is een HBO'er' staakten de stemmen: een HBO-docent was het ermee eens, maar een MBO-docent vond dat MBO+ ook zou kunnen. Haar vijfde stelling 'De helft van de opleiding moet bij bedrijven plaatsvinden'werd driemaal afgewezen, met tweemaal het argument dat bedrijven zóveel tijd er niet in kunnen steken. Een MBO-docent vond dat bedrij ven aangepaste opdrachten aan stagiaires zouden moeten geven. De overige twee stellingen waren: geo-informatie en geo-ict moeten gescheiden worden, en: geoinfor- matie is een groeimarkt. Een HBO-docent vond een scheiding geen goed idee: geo-info geo-ict. Een deelnemer uit het bedrijfsleven leek een dergelijke scheiding juist wel een goed idee. De groeimarkt-stel ling leverde maar één reactie op: hij werd vanuit het Kadaster onderschreven. Een student bracht naar voren dat bedrij ven voor stageplaatsen steeds kandidaten zoeken met liefst veel ervaring, terwijl dat nou juist is wat studenten meestal nog niet kunnen bieden. Shell wees erop dat studenten gebrek aan ervaring kunnen compenseren door hun andere kwalitei ten te belichten. Het Kadaster meldde dat het afgelopen jaar is begonnen met traineeships voor starters. Nan Lont, projectmanager Geoplaza, gaf een overzicht van fase 2 van Geoplaza, de ontmoetingsplaats op het web van studenten, opleidingen en werkgevers (www.geoplaza.nl). Belangrijke verbete ringen zullen zijn: gebruiksvriendelijker en aansluiting op de sociale media. Ook wordt Geoplaza tweetalig. Nan Lont interviewde daarna Coen Kuijpers, student van het Radius College in Breda en Maud van Haeren, deel neemster aan de Nationale Gl Minor. Beiden waren erg positief over hun stage en de rol van Geoplaza daarbij. Maud gaf aan dat ze door de Gl Minor positief over het volgen van een Master was gaan denken. In het hoofdgebouw van het GeoFort was de kazernestraat ingericht als mini-bedrijvenbeurs.Tussen 5 en 6 uur maakten vooral de studenten daarvan druk gebruik. Wie daarna nog niet met de pendelbus terugging naar station Gelder- malsen, kon in GeoFort's 3D-Café gebruik maken van een buffet met oud-Hollandse gerechten. Buiten werd het in de grote lege polder langzaam donker. Frans Rip, redacteur 34 Geo-Info 2012-9

Geo-Info | 2012 | | pagina 36