Informatie Laatste Delftse student geodesie afgestudeerd Chef-redacteur VDV Rolf Bull geëerd Draagbare sensor maakt instant plattegronden Simpele componenten Schadelijke stoffen Op 27 september studeerde Martine Wijga- Hoefsloot uit Zoetermeer na dertien jaar af aan deTechnische Universiteit Delft in de opleiding Geodesie (Geomatics) bij prof.dr. Peter van Oosterom onder supervisie van dr.dipl.-ing. Sisi Zlatanova.Van haar scriptie 'Point Clouds in a Database'zal een samenvat tende bewerking in dit tijdschrift verschijnen. Het diploma werd uitgereikt door drs. Dirk Dubbeling, gecommitteerde namens de exa mencommissie van de faculteit Bouwkunde. Ook de beide dochtertjes van Martine waren bij de uitreiking aanwezig. Al volgen er meer in de Geomatics, Martine is de laatste telg van de in 2003 opgeheven afdeling Geodesie. Adri den Boer Hoofdredacteur Dipl.-lng. Rolf Buil (1940) van het VDVmagazin, de Duitse tegen hanger van Geo-lnfo, is onderscheiden met het'Goldenen Lot'. Hij is sinds 1974 ter zake actief. Na zijn pensionering bij de Strassenbauverwaltung van Nordrhein- Westfalen bleef hij bij de VDV'Ehrenamt- lich'bezig.'Das heute in der Fachwelt auBerst hohe renommierte Ansehen des VDVmagazin ist nicht zuletzt das Ergeb- nis des jahrzehntelangen ehrenamtli- chen Engagements von Rolf Bull. Mit der Verleihung des GOLDENEN LOTES 2012 würdigte derVerband diese herausra- gende und auBergewöhnliche Arbeit.' (www.vdv-online.de) hulpverlener direct een plattegrond van het gebouw maken, die draadloos naar de andere reddingswerkers wordt gestuurd. De makers hebben met behulp van eenvoudige onderdelen hun prototype gebouwd. Zo werd de camera uit een Kinect spelconsole gebruikt als optische element. Het sensorgedeelte wordt gecompleteerd door een afstandsmeter op basis van laser. Via software worden de meetgegevens vertaald in een kaart. Het sensorsysteem is bedacht voor men sen die in een omgeving met schadelijke stoffen moeten werken, bijvoorbeeld na een lek in een chemisch laboratorium of een raffinaderij. Door de beschermende kleding wordt het erg moeilijk om tijdens een verkenning aantekeningen te maken. Bron: A utomatiseringsgids Onderzoekers aan het MIT hebben een sensorharnas gemaakt, dat kan worden gebruikt om direct een gebouw in kaart te brengen. De bedenkers zien dit als een hulpmiddel bij uitstek om de weg te vinden in een pand dat getroffen is door een ramp. De sensoren zijn vastgemaakt aan een harnas, dat door een hulpverlener voor de borst kan worden gedragen. Het geheel is zo gemaakt, dat de bewegings vrijheid nauwelijks wordt belemmerd. Met de sensoren rondlopend kan de Geo-lnfo 2012-9 35 Chapeau-prijs 2012 naar gemeente Langedijk Om de kwaliteit van overheidsinformatie te bevorderen reikt DataLand ieder jaar een prijs uit aan de gemeente die de beste vastgoedgegevens aanlevert. Tijdens het Data Land-congres op 27 september in Amersfoort heeft bestuursvoorzitter en burgemeester van Nieuwegein Frans Backhuijs de Chapeau-prijs 2012 toegekend aan de Noord-Hollandse gemeente Langedijk. De gemeente Geertruidenberg (Noord-Brabant) kreeg een eervolle vermelding als snelste stijger ten opzichte van 201 I. Beide organisaties hebben aangegeven het afgelopen jaar bewust gewerkt te hebben aan de kwaliteit van hun gegevens. Dit komt zowel de eigen gegevenshuishouding als de elektronische dienstverlening aan de vele afnemers van de gemeente en DataLand ten goede. m 28 september 2012

Geo-Info | 2012 | | pagina 37