Herfst Redactioneel Klaas van der Hoek MIJNGIN In het themanummer Innovatie is het mijn beurt om u te verwel komen in dit nummer. Bij deze nodig ik u uit om te lezen hoe wij als redactie een poging hebben ondernomen om verschillende kanten van innovatie in ons werkgebied te belichten. Een hele uitdaging overigens. Want wat is nu eigenlijk innovatie? Als je deze vraag stelt dan pakt de jongste generatie direct zijn/haar smartphone. En ziet op Wikipedia dat Innovatie meer is dan alleen een technische verbetering. Innovatie kan ook in bijvoor beeld management of marketing plaatsvinden. Vroeger zouden we misschien wel zeggen dat het gewoon vernieuwing is, of aanpassen aan voortschrijdend inzicht. Kortom, alles wat we tot op heden niet deden en anders gaan doen zou je ook innovatie kunnen noemen. Ik zie wel een aantal algemene trends om mij heen. Zaken waar we als Geo-lnfo ook op in moeten spelen. Wat voor ons al lang vanzelfsprekend was wordt het nu voor de burger ook. Plaats bepaling is gemeengoed geworden. Hij denkt zelfs dat het geen werk is, maar dat toepassingen dit automatisch verzorgen. Hoe het gebeurt ziet hij niet als werk. Ook bij combineren moet alles maar kunnen; luchtfoto's combineren met kaarten, actuele kaarten en oude kaarten. Hoe die producten gemaakt worden, ons werk zal ik maar zeggen, lijkt geen rol te spelen in de beleving. Twee voorbeelden: v. het was jaren geleden een discussiepunt om actuele kaarten te kunnen krijgen. Kosten nog moeite werden gespaard, maar kaarten moesten actueel zijn. Totdat lucht-en satellietfoto's massaal beschikbaar kwamen. Het plaatje kreeg toen de voorkeur boven de kaart. Ook al was die foto soms meer dan een jaar oud. Voorbeeld 2: de klant gaat zelf op het internet shoppen. Hij vindt van alles en combineert van alles. Het is aan ons om hem dan verantwoorde keuzes te laten maken. Wij moeten dus anders over ons werk en onze klanten gaan denken. Wij hebben niet meer die status die we voorheen mogelijk wel hadden. Vergelijk het met de huisarts van tegenwoordig. Goed opgeleid om analyses te maken bij patiën ten. Dit op basis van eigen kennis en onderzoek, symptomen, ervaringen en gesprekken met die patiënten. De patiënt kwam bij hem met de mededeling dat hem iets mankeerde, nu zegt hij, gebaseerd op eigen internet-analyse, wat hem mankeert. En vraagt de huisarts niet meer wat hem mankeert, maar wil bewijs dat hij die kwaal heeft. Voor ons als landmeters is het niet anders. De klant heeft zelf zijn ontvanger, zelfs in de vorm van een smartphone, en zegt zelf te weten waar iets is gelegen. Over betrouwbaarheid, idealisatie en nauwkeurigheid wil hij niets weten. Zijn zelf gemeten coördinaat is daarbij het uitgangs punt. En de landmeter die hem ervan wil overtuigen dat het anders is moet van goeden huize komen. Als je dan praat over innovatie, dan staan wij op de grens van wat de klant zelf kan en wat wij als vak moeten ondersteunen. De klant wint zelf in, het is aan ons als business om dat in goede banen te leiden. Crowdsourcen is daarbij meer dan alleen maar in laten winnen door het publiek. Het zal de komende tijd onze zorg moeten zijn om die gegevens voor een een ieder goed vertaalbaar te maken. Dat zou wel een innovatie zijn. Via MIJNGIN wordt de GIN-ledendatabase up-to-date gehouden. Daarmee kunnen we leden beter informeren en gerichte uitnodigingen voor activiteiten sturen. Stuur vanaf vandaag uw digitale visitekaartje naar info@geo-info.nl. Tot nu heeft deze oproep slechts s(!) reacties opgeleverd. Dat kan en moet beter! Meer informatie over MIJNGIN en inloggen vind je op www.geo-info.nl. Geo-lnfo 2012-9 3

Geo-Info | 2012 | | pagina 5