Samenwerking en innovatie is essentieel voor projecten in de geo-sector! Column Frank de Miranda Samenwerking Innovatie In mijn vorige column (Geo-lnfo 2012- nummer 5) nodigde iku als lezer van deze column uit, om mee te denken over hoe we samen de nieuwe geo-sector vorm kunnen geven. Dit is onder meer gebeurd op onze laatste themamiddag met als thema de geo-sector 3.0! Tijdens deze bijeenkomst bleek dat samenwerking in de driehoek (Overheid, Bedrijfsleven en Onderwijs en Weten schap) essentieel is voor baanbrekende innovatieprojecten in de geo-sector. De VVD en PvdA hebben maandag 29 oktober 2012 het regeerak koord met de titel 'Bruggen slaan'gepresenteerd. In dit regeerak koord wordt op een paar plaatsen verwezen naar onderwerpen die voor het geo-bedrijfsleven van belang zijn. Het hoofdstuk 'duurzaam groeien en vernieuwen'van dit akkoord noemt tien publiek-private doorbraakprojecten, gericht op het vergroten van het gebruiken de kennis van ICTdoor het midden-en kleinbedrijf, in de topsectoren en in sectoren als onderwijs en zorg. In het kader van ruimte en mobiliteit zal de besluitvorming over projecten eenvoudiger en sneller gaan door stroomlijning van wet- en regelgeving. In 2013 komt de regering met een wetsvoorstel omgevingswet ter vervanging van onder meer de wet ruimtelijke ordening en de waterwet. Daarnaast komt er een databank voor ruimtelijke gegevens, waardoor informatie mak kelijker kan worden ontsloten. In de toelichting op de bestedingen wordt onder rijksoverheid (inclusief ZBO's) gesproken over een 'versnelde effectieve inzet van basisregistraties'. Voor de geo- sector zijn dit belangrijke ontwikkelingen waarop we pro-actief kunnen inspelen. Niet voor niets zijn samenwerking en innovatie twee speerpunten waarop GeoBusiness Nederland zich inzet voor haar leden. De overheid heeft geïnvesteerd in samenwerking tussen de overheidspartijen en heeft nationaal en internationaal een aan zienlijke bijdrage geleverd op het gebied van data-standaardisatie en uitwisselingsprotocollen. De overheid heeft ook het initiatief genomen voor het op orde brengen van de basisregistraties en dat maakt Nederland een van de best in kaart gebrachte gebieden ter wereld. Het bedrijfsleven heeft hier zijn bijdrage aan geleverd als opdrachtnemer van door de overheid aanbestede projecten. De laatste jaren heeft het geo-bedrijfsleven ook actief gepar ticipeerd in verschillende (overheids)gremia en zo zijn invloed aangewend om ervoor te zorgen dat de geo-informatie infra structuur ook past bij de ambitie van het geo-bedrijfsleven om het marktvolume te vergroten en uit te breiden naar sectoren waar geo-informatie nog niet of onvoldoende wordt toegepast. Deze uitbreiding richt zich op sectoren met grote maatschappe lijke en sociale vraagstukken die de komende jaren een uitdaging vormen voor onze leefomgeving. Het bedrijfsleven, noch de andere partners in de driehoek, kan deze ambitie alleen realiseren. Hiervoor wordt nadrukkelijk de samenwerking gezocht met de partners in de driehoek, de organisaties vanuit enerzijds de over heid en anderzijds onderzoek en wetenschap. GeoBusiness Nederland is voorstander van open innovatie en streeft naar samenwerking met bedrijven, instellingen en organisaties die locatie-informatie toepassen. Daarbij stimuleert GeoBusiness Nederland precompetitieve samenwerking tussen bedrijven op het gebied van innovatie en marktontwikkeling. Een sprekend voorbeeld van innovatieve samenwerking binnen de geo-informatiesector is het IPC (Innovatie Prestatie Contract) project GOOD (Gemeenschappelijke Ontsluiting van Omge vingsdata). GeoBusiness Nederland treedt op als penvoerder van het project. Binnen dit project werken zeven ingenieursbureaus en vier softwareleveranciers samen met als doel nieuwe en hoogwaardige diensten te leveren aan overheden en overige gebruikers in zowel bestaande als nieuwe markten. Dit doen zij door extra kennis te genereren uit integratie van omgevingsdata. De deelnemende partners spelen in op de nieuwe en meer open digitale samenwerkingsmogelijkheden die door de technische en sociale ontwikkelingen zijn ontstaan. Voor deze partners betekent dit dat zij hun standaard werkwijze loslaten en gaan werken met nieuwe geo-ict-informatieproducten die vallen onder het Euro pese kaderprogramma INSPIRE. Onder het motto'Geo-informatie. ledereen gebruikt het, overal!' leveren wij vanuit GeoBusiness Nederland ook de komende jaren onze bijdrage aan samenwerkingsvormen om innovatie in het geo-domein te optimaliseren. Ik nodig ook u uit om hierin met ons samen te werken. Frank de Miranda Vicevoorzitter GeoBusiness Nederland Geo-lnfo 2012-10 11

Geo-Info | 2012 | | pagina 13