Het opknippen en samenvoegen met buren zorgt plotseling voor een kleine lokale schok: een kleine schaal veran dering resulteert in een niet zo kleine geometrie verandering; dat wil zeggen, een kompleet object verdwijnt opeens; zie figuur 3. In de SSC wordt dit gerepre senteerd dooreen horizontaal vlak; het plotselinge einde of begin van een object. De verticale vlakken komen overeen met de grenzen tussen de objecten, merk op dat deze grenzen in het geheel niet veran deren voor de bijbehorende schaalrange. Het resultaat is een verzameling prisma's, die tezamen een volledige partitie van de SSC vormen. Om een meer geleidelijke vorm van zoomen te verkrijgen, vergelijkbaar met 'morphing'(Sester and Brenner, 2005; Nöl- lenburg et al., 2008) realiseerden we ons eerst dat de lijnversimpeling ook met niet- verticale vlakken voor de SSC kan worden gerealiseerd en dat dit resulteert in een meer geleidelijke variabele-schaal struc tuur. Wanneer twee buurlijnsegmenten bij de lijnversimpeling door één lijnsegment wordt vervangen geeft dit normaal twee verticale rechthoeken en één horizontale driehoek, maar deze kunnen door drie driehoeken worden vervangen in de SSC; zie figuur 4. Wanneer er nu een horizon tale doorsnede van de SSC wordt gemaakt op bepaalde schaal, dan leidt daarna een delta schaal ook tot een delta kaart; zie figuur 4(b). Dat wil zeggen een kleine ver andering in de geometrie van de weerge geven kaartobjecten en geen plotselinge verandering zoals eerder het geval (door het horizontale vlak). Het versimpelen van een polyline komt neer op het herhaald samenvoegen van twee buursegmenten Fig. 2 De space-scale cube (SSCrepresentatie in 3D. Fig. 20 SSC voor klassieke tGAP structuur. Fig. 2b SSC voor geleidelijke tGAP structuur. Fig. 3 De kaart doorsneden van de klassieke tGAP structuur: (b) stap 1 (samentrekken), (c) stap 2 (samenvoe gen) and (d) stap 3 (lijnsimplificatie). Merk op dat er niets verandert totdat er een tGAP operatie plaatsvindt. Fig. 3a Wireframe van klassieke tGAP. Fig. 3b Doorsneden voor Stap 7. Fig. 3C Doorsneden voor Stap 2. Fig. 3d Doorsneden voor Stap 3. tot één segment; in welke volgorde dit gebeurt, wordt door het lijnsimplificatie algoritme bepaald. Water" Akkerland Water Akkerland Water Fig. te De 4 kaartfragmenten en de bijbehorende tGAP structuur. De samenvoeg- en de splits- (samentrek ken) operaties kunnen net als de lijnsimpli ficatie ook worden verfijnd tot geleidelijke overgangen in de SSC. Het samenvoegen van een te verwijderen object met de buur: het object zelf krimpt en de buur groeit - in de SSC komt dit overeen met de niet-verticale vlakken (er is is ook geen behoefte meer aan horizontale vlakken, welke eerder overeenkwamen met plotse ling verdwijnende objecten); zie figuur 2(b). Alle horizontale vlakken in de SSC zijn nu verdwenen, behalve onder en bovenkant. Een belangrijke en elegante eigenschap is dat nu de verschillende polyhedrale volu mes overeenkomen met hetzelfde object in de echte wereld (over alle schalen). Figuur 5 toont het gebruik van de werke- Geo-lnfo 2012-10 15

Geo-Info | 2012 | | pagina 17