Creëren van de geleidelijke tGAP structuur 3D geleidelijk tGAP structuur Fig. 7a Fig. 7b Fig. 7c Fig. 7 Een gemixte-schaal kaart, voorbeelden (a) en (b) door Fiarrie et al. (2002) en voorbeeld (c) door Hampeetal. (2004) ten. Na ontvangst van voldoende polyhedra (in gesorteerde volgorde) moet eerst een doorsnijding met het juiste schaaloppervlak uitgevoerd worden voordat de werkelijke weergave op het scherm kan plaatsvinden. In het geval van geleidelijke zoom-operaties, worden de doorsnijdingsoperaties herhaald (voor steeds iets andere schaalniveaus). Merk op dat een efficiënte implementatie hier gebruik kan maken van het feit dat het snijvlak monotoon beweegt in bepaalde rich ting (omhoog of omlaag) en dit zodoende kan uitbuiten om het aantal geometrische berekeningen te beperken. Dit is verge lijkbaar met het'plane-sweep'algoritme gebruikt in de computationele geometrie. De gelijkelijk tGAP structuur lijkt aantrek kelijke eigenschappen te bezitten, maar de vraag is: kan er altijd een correcte gestapelde-prisma SSC worden omgezet naar een geleidelijke SSC zonder horizon tale en verticale vlakken; d.w.z. zonder topologische fouten en een complete 3D partitie vormen (zoals kruisende grens vlakken)? De eerste besproken genera lisatie operator was de lijnsimplifkatie: kunnen hier de verticale vlakken worden vervangen door een reeks schuine vlakken zonder dat hierbij topologische fouten in 3D ontstaan? In Meijers, 2011 is bewezen dat in een 2D partitie het mogelijk is om zonder topologische fouten de lijnen te simplificeren (door heel goed rekening te houden met de buren, want niet triviaal is. Met de garantie dat er geen fouten in de partitie in de beginschaal zitten, kunnen we dan ook bewijzen dat er geen fouten in de eindschaal zitten. Op basis hiervan kunnen we de geleidelijke tGAP (3D SSC) bouwen zonder topologische fouten: ook geen fouten op de tussenliggende schalen. Dit omdat de nieuwe schuine vlakken zich altijd bewegen in 'vrije ruimte'en geen andere geometrie kunnen tegenkomen. De volgende vraag is of ook de andere generalisatie operatoren kunnen wor den vertaald naar een geleidelijke tGAP representatie zonder toplogische fouten in de SSC. Het eenvoudige voorbeeld in sectie 2 toont convexe objecten, welke verwijderd moeten worden (en moeten worden samengevoegd met hun buur). In geval van rechthoeken is het heel eenvoudig voor te stellen hoe de ene de andere geleidelijk overneemt. Ook in geval van convexe objecten kan dit vrij eenvoudig. Lastiger is echter concave objecten (of objecten met gaten): deze zullen eerst moeten worden opgedeeld in meerdere convexe objecten (kan altijd), welke vervolgens één voor één worden behandeld. Samenvattend: voor de gepre senteerde generalisatie operatoren kan er altijd een geleidelijke tGAP structuur worden gebouwd, voor meer details zie (van Oosterom en Meijers, 2011). Tot nu toe is er een 2D kaart als basis voor het maken van de variable-schaal struc tuur gebruikt. Het is echter ook mogelijk om te beginnen met een 3D kaart (model) en vervolgens op dezelfde wijze een 4D SSC (hyperkubus) te maken. Het creëren en gebruiken van de geleidelijke tGAP structuur voor 3D input data is analoog aan de procedures voor de hierboven beschreven 2D input data. In figuren 9 en 10 wordt geïllustreerd hoe respectievelijk de geleidelijke 'verwijder en samenvoeg' en de 'vlaksimplificatie' (2 varianten) gene ralisatieoperaties eruit zouden kunnen zien. Deze stappen kunnen nu worden gebruikt om een 4D SSC te maken, waarbij de 3D representaties op begin- en eindschaal de'onder'en 'boven' begren zingen vormen van het 4D hypervolume welke de representatie van een bepaald object over alle schalen heen represen teert. Daartussen zitten dan 'trans-schaal' begrenzingen (3D representaties), welke het 4D hypervolume compleet begren zen. Figuur 11 toont een impressie van dit 4D hypervolume, waarbij de trans-schaal begrenzingen met rode stippellijnen zijn weergegeven. At A1 AO *0 A1 *1 A3 A2 Al Fig. 8 Zooming panning met variabele-schaal data geïllustreerd met selectie binnen de SSC. Geo-lnfo 2012-10 17

Geo-Info | 2012 | | pagina 19