Gi-N ir. Wim Claessen Mededeling uit het bestuur In memoriam Dankwoord Literatuur Referentie overgangen (als storend bij de bekende multi-LoD oplossingen) of topologische fouten. Hoewel deze geleidelijke tGAP structuur een doorbraak is op het gebied van de variable-schaal representaties, ligt er nog een groot scala aan onderzoeksvragen open: testen met grotere dataset, carto grafische kwaliteit verbeteren, punt en lijn objecten meenemen, bij zoomen en pannen 'niet-verspringende'tekstlabels en symbolen in kaart plaatsen, gebruik van niet-lineaire primitieven (curven, gekromde oppervlak ken), structuur dynamisch maken (temporele veranderingen ondersteunen door wellicht een 5D hyperkubus met als extra dimensie de tijd), software/hardware engineering voor efficiënte implementatie, etc., etc. Dit onderzoek is gedeeltelijk ondersteund door STW (project 11300 en 11185), onder deel van NWO en medegefinancierd door Ministerie EL&I. De auteurs willen ook Dirk de Jong (European Patent Attorney bij de Vereenigde) danken voor de inspire rende vragen en discussies gedurende de octrooiaanvraag voor'vario-scale maps' (OCNL 2006630). Hampe, M., Sester, M., and Harrie, L. (2004). Multiple representation databases to support visualization on mobile devices. In Pro ceedings of the XXth ISPRS Congress, volume XXXV of International Archives of Photogram- metry, Remote Sensing and Spatial Informa tion Sciences, pages 135-140, Istanbul, Turkey. Harrie, L., Sarjakoski, L.T., and Lehto, L. (2002). A variable-scale map for small- display cartography. International Archives of Photogrammetry Remote Sensing and Spatial Information Sciences, 34(4)1237-242. Meijers, M. (2011). Simultaneous topologi- cally-safe line simplification for a variable- scale planar partition. In Advancing Geoinfor- mation Science for a Changing World, Lecture Notes in Geoinformation and Cartography, pages 337-358. Springer Berlin Heidelberg. Nöllenburg, M., Merrick, D., Wolff, A., and Benkert, M. (2008). Morphing polylines: A step towards continuous generalization. Computers, Environment and Urban Sys tems, 32(4)1248-260. Geographical Informa tion Science Research - United Kingdom. Sester, M. and Brenner, C. (2005). Continuous generalization for visualization on small mobile devices. In Fisher, P., editor, Deve lopments in Spatial Data Handling, pages 355-368. Springer-Verlag. van Kreveld, M. (2001). Smooth generaliza tion for continuous zooming. In Proceedings 20th International Cartographic Conference (ICC'oi), pages 2180-2185, Beijing, China. van Oosterom, P. (2005). Variable-scale topological data structures suitable for progressive data transfer: The GAP-face tree and GAP-edge forest. Cartography and Geographic Information Science, 32:331-346. van Oosterom, P. and Meijers, M. (2011). Towards a true vario-scale structure suppor ting smooth-zoom. In Proceedings of 14th ICA/ISPRS Workshop on Generalisation and Multiple Representation, pages 1-19, Paris. 1. Dit artikel is gebaseerd op eerdere Engelsta lige publicatie in het jaarverslag 2011 van de NCG, blz. 21-42. Vanaf 1 januari 2013 zal Leen Murre zijn acquisitiewerkzaamheden voor GIN overdragen aan Motivation Office Support (MOS) in Nijkerk. MOS is bekend bij GIN, zij verzorgen ook het secretariaat en de financiële administratie. MOS zal in overleg met Leen Murre de partners en van GIN en de huidige adverteerders op de hoogte stellen van deze wijziging. Wij danken Leen Murre voor zijn activiteiten voor Geo Info en we wensen MOS veel succes toe met het overnemen en continueren van deze activiteiten. Bestuur Geo Informatie Nederland w motivation office support Geo-lnformatie Nederland Op 12 september 2012 overleed Wilhelmus Alphonse (Wim) Claessen op de leeftijd van 88 jaar. Hij studeerde in 1951 af als geodeet. Claessen was de laatste in leven zijnde Ingenieur- Verificateur van het Kadaster. In die functie was hij tot 1974 hoofd van de Divisie West. Hij had daarmee de leiding over de bureaus van de landmeetkundige dienst van het Kadaster in de westelijke helft van Nederland. Vanaf 1974 bekleedde hij diverse directeursfuncties bij het Kadaster te Apeldoorn. Toen hij in 1986 met pensioen ging was hij plaatsvervangend hoofddirecteur. Vooral voor de automatisering bij het Kadaster heeft hij veel betekend. Tot het laatst bleef hij belangstelling tonen voor het Kadaster, zo bezocht hij kort geleden nog het Kadastermuseum. Wim Claessen was Officier in de Kroonorde van België en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ons medeleven gaat uit naar zijn kinderen en (achter)kleinkinderen. De familie heeft als correspon dentieadres: Water en Vuurplein 9,5211WS 's-Hertogenbosch. Zacharias Klaasse Geo-lnfo 2012-10 19

Geo-Info | 2012 | | pagina 21