Nieuwe uitgifte: Nederland in de Bosatlas BOSATLAS Boekbespreking X— m. Omslag van de 54' druk van de Grote Bosatlas. bieden), en de BRIC-landen (Brazilië, Rusland, India, China) hebben structureel meer aandacht gekregen. Bij deze operatie vormden vooral remote sensing-beelden en kaarten van de eigen stedelijke omgeving het wisselgeld. De 54e editie heeft meer dan 24 pagina's meer dan zijn voorganger. Doordat het papier wat dunner is maakt dat in dikte of gewicht van de atlas niets uit, die uitbreiding komt voor kosten van het opnemen van 9 atlas spreads met satellietbeei- den van de continenten en Nederland, een toevoeging die door het ontbreken van een interpretatiesleutel nog niet functioneel is. Noordhoff Atlasproducties - De Grote Bosatlas, 54°editie. Groningen 2012. Formaat 35x25cm, 255 pp kaarten en 46 pp registers. Ditmaal zonder CD maar met toegang tot de web site www://grotebosatlas.online.noordhoff.nl ISBN 978-90-01-12600-1. Prijs 69,95. De presentatie van een nieuwe Bosatlas is altijd een media-event, waarbij het eerste exemplaar aan een hoge gezagsdrager wordt aangeboden - Op 5 juli 2012 zette directeur Noord hoff Atlasproduc ties Peter Vroege echter de primaire klant, de leerling die de atlas op school moet gebruiken dus, in het zonnetje. De eerste exemplaren gingen bij de feestelijke lancering in het Coornhert Gymnasium in Gouda naar 10 leerlingen uit het hele land die een negen of tien voor aardrijkskunde op hun eindexamen hadden gehaald. De kaart Duurzame Energie in Nederland. Qua opzet, structuur en ontwerp toont deze nieuwe editie geen grote verschillen met de vorige druk, hij beperkt zich nog steeds tot de essenties, heefteen grootformaat en duidelijke kleurcontrasten en kenmerkt zich nog steeds door optimale leesbaarheid. De meer dan 1000 kaarten zijn weer volledig bijgewerkt, en zoals gebruikelijk zijn er een aantal thematische kaarten vervangen door meer actuele thema's, zoals terrorismedreiging, de wettelijke status van homosek sualiteit en van abortus, participatie van meisjes in het onderwijs, persvrijheid, er zijn kaarten van de failed states index en van het voorkomen van de doodstraf. Wat meer nadruk ligt op de thema's natuurrampen, klimaatverandering, tektoniek, duurzame energie en watermanagement (ook door kaarten van delta's en stroomge- Het onderdeel'eigen omgeving'bij Nederland is beter geïnte greerd, er is überhaupt veel aandacht geweest voor een betere volgorde. In dat kader is ook die van de Europese landen in de directe omgeving van Nederland gewijzigd: de volgorde was België - Frankrijk - UK - Duitsland - Scandinavië, en is nu gewor den: België - Duitsland - UK - Frankrijk - Scandinavië, etc; het is een reflectie op de veranderende positie van Duitsland in Europa. Het was een van de verworvenheden van de Grote Bosatlas in de jaren zeventig dat althans van alle gebieden een vaste serie the matische kaarten aanwezig was: bevolkingsdichtheid, gemiddelde jaarlijkse neerslag, bodemgebruiken mijnbouw en industrie. Het is jammer dat dat basiskwartet, in de stortvloed van nieuwe, vaak zeer inventieve en altijd interessante nieuwe thematische kaarten, voor veel gebieden niet overeind is gebleven, omdat dit ook het gereed- VI FJtEHVIIFTIGiTE EDITIE Nowdhoff Uitgevers 20 Geo-Info 2012-10

Geo-Info | 2012 | | pagina 22