1 i GIN Congres gm CONGRES Mooi werk, wiskundig, precies Volgend jaar wordt op 24 en 25 april het GIN Congres gehouden als onafhankelijk geo-onderdeel binnen het programma van Overheid ICT. Dit biedt GIN de mogelijkheid om naast haar leden ook een breder publiek te bereiken. 24 en 25 3pril 2013 'Z* I «1 -. tï'" if 1 1 schap bood landen onderling met elkaar te vergelijken. Zo ontbre ken er nu bodemgebruikkaarten van veel Europese landen en van China. Wel is er nu voor alle grotere gebieden een tektonische kaart aanwezig, voor veel gebieden zijn er kaarten van de stroomgebie den, en van de kans op natuurrampen. Ook het thema infrastructuur heeft veel nieuwe kaarten opgeleverd. Er is een goede afwisseling in de gehanteerde karteermethoden voor de thematische kaarten, waardoor de geboden informatie ook boeiend gepresenteerd wordt. Op de website van de Grote Bosatlas hebben klanten toegang tot interactieve kaarten (voor de leraren zijn daar ook handleidingen bij). Op het ogenblik is het aanbod nog beperkt maar men zegt toe dat er elk jaar nieuwe series aan toegevoegd zullen worden. Het huidige aanbod betreft kaarten van de regio's Zuidoost-Azië, het Middellandse Zeegebied en van Amsterdam en van de thema's energie, klimaat en platentektoniek. Zeer nuttig is hierbij de mogelijkheid kaarten naast elkaar te zetten om ze met elkaar te kunnen vergelijken. Er is een begin gemaakt met'smart legends'waarbij men elke in de legenda onderscheiden categorie apart kan oproepen, en zo de verbreiding ervan veel beter kan waarnemen en met andere thema's vergelijken. Hotspots verwijzen naar relevante beelden van Google Earth, kli maatdiagrammen of afbeeldingen van vegetatietypen. De toelichting zetten de kaarten en beelden in de juiste volgorde van presentatie zodat er een consistent betoog mee kan worden opgebouwd. Vergelijken we ook deze 54s druk van de Bosatlas met andere Europese schoolatlassen, dan is het ongelooflijk wat een veelheid aan materiaal er hier, goed gevisualiseerd, aangeboden wordt. Ondanks het feit dat we zo'n klein taalgebied hebben blijkt het nog mogelijk van eigen bodem een atlas van wereldniveau te betrek ken. Dat het kleine team van vaste medewerkers bij Noordhoff id m 'iji - - 1 1 Het thema van het GIN Congres wordt:'Geo verbindt!'. Burgers, Heeft u een specifiek onderwerp waarover u meer zop wille professionals, bedrijven, overheden en andere organisaties. weten? Geef het dan op via info@marcvloemans.nl. Met elkaar en met de ons omringende omgeving. Noteer de data (24 en 25 april 2013) alvast in uw agenda. De voorbereidingen voor de 2013-editie zijn reeds in volle gang. De organisatie wil de leden een interessant programma bieden. Mare Vloemans, Voorzitter programmacommissie GIN Congres2c ■i n >73 wel onder druk staat - er lijken steeds meer atlassen in een steeds sneller tempo gerealiseerd te worden - blijkt uit een aantal slor digheden die er bij de eindredactie niet uitgehaald zijn. Maar het algehele concept - beperking tot het essentiële en dat optimaal weergeven - is goed overeind gebleven. Ferjan Ormeling In de rubriek'Zin in werk'interviewde Peter Henk Steenhuis landmeter Brian Hendriks. Enkele citaten: "De tachymeter behoort al bijna tot het verleden. We gebrui ken hem nog wel veel, maar als we in de open lucht werken, zoals vandaag, is een GPS handiger. Vroeger werkten we altijd met twee man; door de ontwikkeling van de techniek kan ik het nu alleen af." "Ik ben tevreden als ik aan het einde van de dag gemeten heb wat ik van plan was. Het is mooi werk, precies, wiskun dig, en je bent altijd buiten." "Jammer genoeg is er nauwelijks jeugd te vinden die nog landmeter wil worden. Ze willen allemaal met een laptop achter een bureau zitten." f Trouw, bijlage Letter Geest, 3 november 2012 Geo-lnfo 2012-10 21

Geo-Info | 2012 | | pagina 23