Wat stemden uw buren? Open Kaart Qroolalc partJ| per stembureau inlQil Gluren bij de buren is spannend, hele maal als het om verkiezingen gaat. Het kan, dankzij NRC Handelsblad. Via http://www.nrc.nl/verkiezingen/2012/10/03/ wat-stemden-uw-buren/. Niet letterlijk, helaas. Of gelukkig voor de meesten onder ons, want... privacy. Zijn deze interactieve kaarten bijzonder? Maarten Boddaert (kartograaf en ontwik kelaar geografische, educatieve produc ten): NRC Handelsblad brengt van oudsher de verkiezingen goed in kaart. Met deze kaart gaat NRC naar het maximale detailniveau: de verdeling van het aantal stemmen per stembu reau. Uiteraard gaan sitebezoekers eerst kijken bij het stembureau waar zij zelf gestemd heb ben. Ook de stationshallen zijn niet vergeten. Toch is het ook erg leuk om ook uit te zoomen, bijvoorbeeld op agglomeratieniveau. Je ziet dan rode steden met blauwe voorsteden. Ook op nationaal niveau is veel te zien: de 'bible belt; het rode noorden, PW in Midden Limburg. De website zelf werkt prima. Handig datje op postcode kunt zoeken en de legenda is duidelijk. Bovendien is het interessant om partij voor partij te bekijken en te vergelijken met 2010. Klein minpuntje is, dat Nederland net niet op de kaart past. Ook zijn de provin ciegrenzen wel erg prominent aanwezig en matchen ze slecht met de kaartondergrond van Google. Ondanks deze onvolkomenheden vind ik deze kaart een geweldige manier om de verkiezingsuitslagen weer te geven. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Met een eigen geo-applicatie gemaakt met de JavaScript-bibliotheek' Open- Layers'om interactieve kaarten in een website op te nemen en MapServer die via een Web Mapping Service (WMS) de puntenkaarten te genereert die over de Google Maps achter grond worden geplaatst, heeft NRC een verras sende invalshoek gekozen voor de weergave van de verkiezingsuitslagen. De staafgrafieken zijn gemaakt met de JavaScript-bibliotheek HighCharts. Als je doorklikt op een stembu reau kun je zelfs het straatbeeld bekijken met behulp van Google StreetView! Op kleinere schaal hadden de puntjes ingeruild moeten worden voor een 'conservatieve'choropleeth. Nu overlappen de punten elkaar, waardoor een onjuiste interpretatie zou kunnen ontstaan. Bovendien is de terreinweergave van Google Maps weliswaar iets terughoudender, maar hierdoor komen soms de lagere percen tages van de stemmen (in lichtere tinten) juist minder naar voren. Een eigen achtergrond kaart die afgestemd is op de kleuren van de rondjes zou dit voorkomen. Ten slotte zou de WMS vervangen kunnen worden door een 'tile cache', zodat de kaartservers niet iedere keer een heel nieuw plaatje hoeven te genereren. In plaats daarvan worden dan 'voorgebakken' kaarttegels uit deze'cache'getoond, waar door de geo-applicatie nog sneller reageert. Immers, de achterliggende data verandert toch niet meer. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur'Handboek Geo-visualisatie'): Vele thematische kaarten zijn zelf op te roe pen, voor heel Nederland, of jouw regio, per partij, of'de grootste partij; inclusief geschie denis en staafdiagrammen per bureau. Het levert interessante (denk-) beelden op -typisch iets dat een kaart bij uitstek teweeg kan brengen - voor iedereen waarschijnlijk anders. Voor sommigen: waar ga ik graag of juist niet wonen. Voor de vrijwilligers van de politieke partijen die over vier jaar (of toch eerder) het meeste rendement uit hun flyer acties willen halen, zeker omdat de data opvraagbaar is. Zo kunnen we - of we willen of niet - de Amerikaanse kant op... Goed dat bij het veranderen van de partij(kleur) in de legenda de verzadiging en klassengrenzen gelijk blijven, zodat de kaarten onderling vergelijkbaar en sneller interpreteerbaar zijn. Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Con gres): Een knap staaltje journalistiek hand- en programmeerwerk, met een prachtig resul taat. Aansprekende titel ('Wat stemden uw buren') en goede implementatie van Google Maps (erg leuk dat je ook het stembureau vanuit Streetview kunt bekijken).Toch zou ik er de voorkeur aangegeven om bij een soortgelijke mashup een neutrale (grijs getinte) kaart te gebruiken. Het blauwe water en het groene land tasten de leesbaarheid aan en heeft tot gevolg dat bepaalde partijen (Christenunie, SGP en'gelijk') nauwelijks te onderscheiden zijn.Ten slotte had ik het ook leuk gevonden om de opkomst in mijn stembureau willen zien. Ik vind het er nooit zo druk... t 22 Geo-Info 2012-10

Geo-Info | 2012 | | pagina 24