Geo-romantiek Column Bedrijven en diensten Kees de Zeeuw Rijkwaterstaat: DID wordt CIV Kees de Zeeuw Voor sommigen van u is het misschien wat langer geleden, maar u heeft vast allemaal ervaring met het versieren van een mooie meid of leuke vent. Waar het allemaal om draait is datje de ander vertelt hoe mooi en fantastisch hij/zij is en datje een leven zonder hem/haar maar moeilijk voor kunt stellen. De ander centraal zet ten, en niet jezelf, dat is de kunst. Kortom: romantiek! Verleiden. Versieren. Mooie zaken die ons door Hollywood en op de middel bare school achter het fietsenhok zijn aangeleerd, maar waar we in ons professionele leven bijna niets mee doen. Dat intrigeert mij. In een vorig nummer van dit blad probeerde Arnold Bregt in zijn column u aan ter sporen om collectief en massaal 'vreemd te gaan'. Andere sectoren schreeuwen om onze kennis. Ga die nieuwe kansen aan. Ik ben het erg eens met de analyse van Arnold, maar wie de kunst van het verleiden niet beheerst, lukt dat niet. Zelfs vreemdgaan niet. Eerst maar eens aandacht voor het 'professionele verleiden'. De donkere dagen rond Kerstmis lijken mij een mooie tijd om het hier eens over te hebben. Ik noem het maar geo-romantiek. Om ons heen dienen zich nieuwe liefdes, nieuwe werkvelden en nieuwe markten voor geo-informatie aan. En ja, ik zeg het nog maar een keer: de echte grote kansen liggen volgens mij vooral in het buitenland. Het opkomend geïntegreerd land-en watermanage ment kan veel beter mogelijk worden gemaakt met goede geo- kennisals basis. Denk daarbij bijvoorbeeld aan de rol die kadastrale informatie speelt in het beheer van stroomgebieden en uiteindelijk het produceren van voedsel door kleine boeren in ontwikkelings landen. Maar ook de trits'plannen - ontwerpen - bouwen'biedt veel nieuw perspectief voor onze sector. Met het gebruik van stan daarden als CityGML worden sectoren met elkaar verbonden, die tot nu toe hele andere talen spraken, andere kleding, schoenen en brillen droegen en die met andere modellen rekenden. De noodza kelijk relatie tussen stadsplanning en het duurzaam ontwerpen en bouwen van wegen en voetbalstadions in Rusland (WK 2018) is daar een mooi voorbeeld van, met veel potentie voor onze sector. En wat zie ik u (en mijzelf) doen? We gaan de nieuwe markten en potentiële samenwerkingspartners met PowerPoint presentaties te lijf. Op gestructureerde wijze, bij voorkeur met subtiele anima tie, verleiden wij nieuwe klanten en sectoren door te vertellen hoe mooi en goed wij zélf zijn. Van de eerste tot de laatste slide geven we aan hoe ons GIS-systeem, onze gegevens en onze modellen onmisbaar zijn voor de landbouwer, de waterbeheerder, de stads planner of de architect. Een wonderbaarlijke verleidingstactiek. Stelt u zich dat eens als een Hollywood-scene voor, en hoe de film dan afloopt. Dat moet anders kunnen. Laat mij een eerste voorzichtige poging wagen u op het spoor van de geo-romantiek te zetten. Bij wijze van voorbeeld neem ik het gebruik van kadastrale informatie bij een waterschap. Hoe verleid ik als Kadaster-geo-man een waterschap tot verdere samenwerking en nieuwe ontwikkelingen? Laat mij begin nen met te zeggen hoe mooi een waterschap eigenlijk is. De basis van onze democratie, duurzaam land en waterbeheer, veiligheid, voedselproductie: in alles speelt het waterschap een belangrijke rol. Met een eeuwenoude traditie en ervaring is het waterschap boven dien een constante factor in onze samenleving, terwijl het water schap toch continue met de tijd meegaat en jong en dynamisch blijft. Zonder waterschappen, zou onze kadastrale registraties veel minder bij kunnen dragen aan waar ze uiteindelijk voor bedoeld zijn: maatschappelijk nut. Zou het niet mooi zijn als het Kadaster met zo'n partij nieuwe avonturen aan zou kunnen gaan? Misschien is de waterschapsmedewerker na het lezen van deze alinea meer geneigd om de samenwerking met het Kadaster op te zoeken dan wanneer ik beschreven had hoe fantastisch het Kadaster is en daarmee heel belangrijk is voor een Waterschap. Ik wacht in spanning af of mijn geo-romantische benadering succesvol is... Hoofd Kadaster International In het kader van het Ondernemingsplan 2015 wordt de Data- ICT-Dienst (DID) te Delft vanaf 1-1-2013 de dienst Centrale Informatievoorziening (CIV) van Rijkswaterstaat. De DID dateert van 2007 en was de opvolger van de Adviesdienst Geo- informatie en ICT (AGI) van 2003. Deze had als voorganger de Meetkundige Dienst (MD) van 1931. (Adri den Boer) Geo-lnfo 2012-10 23

Geo-Info | 2012 | | pagina 25