Kadaster kwam naar Limburg Kadaster komt naar Limburg Verslag Sinds 29 september 2012 en tot en met 6 januari 2013 is in het Leudalmuseum annex Bezoekerscentrum Leudal te Haelen, een bijzondere tentoonstelling 'Kadaster komt naar Limburg'te bezichtigen. Deze tentoonstelling geeft een goed beeld van de ontwikkeling van het Nederlands Kadaster met bijzondere aandacht voor Limburg en het Leudal. Speciaal voor deze tentoonstelling zijn unieke documenten, kaarten en instrumenten van het Regionaal Historisch Centrum te Maastricht en het Kadastermuseum te Arnhem gehaald. Opening leudalmuseum haelen n Een groot aantal daarvan heeft betrekking op het Leudalgebied. Naast de historische ontwikkelingen wordt ook aandacht besteed aan het moderne Kadaster. Via een groot beeldscherm kan men tijdens de openingsuren van de tentoon stelling zelf de website van het kadaster benaderen en kennis maken met de vele informatieproducten die het hedendaags Kadaster te bieden heeft. "Bijvoorbeeld de prijsontwikkeling van koopwoningen die u kunt opvragen op het niveau van uw eigen wijk of straat", aldus de PR, maar in Haelen bleken appartementen gemiddeld 0 euro te kosten! Het was een geanimeerde opening in september. Secretaris Henk Leenders van de Stichting studiegroep Leudal e.o. vond dat zo'n tentoonstelling wel in elk streek- 33 SEPTEMBER 3013 T/M G JANUARI 2012 J - j, v Tentoonstellingsposter. museum kon plaatsvinden - het Kadaster meet elke m2 - maar bekende dat de oorzaak was dat hij er zelf zijn arbeid zame levensjaren bij doorbracht. Voor de tweede spreker, conservator Zacharias Klaasse van het Kadastermuseum, was het zijn laatste officiële werkdag bij het Kadas ter voor zijn pensioen. ("Het kan bijna niet beter.") Hij legde uit dat het Nederlandse Kadaster in 1832 klaar was, maar de zaak in Limburg stagneerde. "Limburg koos in 1830 voor België. Het was een verschrik kelijke keus, maar later ben ik het gaan begrijpen", aldus Klaasse. Zelfs boeken vermelden dat de Hollanders toen de al bestaande Limburgse kadastrale registers meenamen, maar Klaasse had nu in elke geval één franstalig overschrijvingsregis- ter uit 1813 geretourneerd. Het prijkt dan ook bij binnenkomst in de eerste vitrine, recht tegenover de meetarbeiderspop Initiator Henk Leenders. Conservator Zacharias Klaasse met lege handen. 24 Geo-lnfo 2012-10

Geo-Info | 2012 | | pagina 26