1 w Winter Redactioneel Milo van der Linden Inzichten in effecten? Geografisch visualiseren Papieren index en haardvuur MIJNGIN De winter begint. In de afgelopen maanden hebben we al vast kunnen wennen aan het feit dat de temperaturen dalen. Het die renrijk bereidt zich voor op de winter door allerlei 'morfologische en gedragsgerelateerde aanpassingen! Sommige dieren trekken weg, anderen zorgen ervoor dat ze goed gecamoufleerd opgaan in de veranderde omgeving of gaan in winterslaap. Mensen trekken dikke kleding aan, stoken de verwarming op en gaan als het even kan minder de deur uit. De verwachte economische activiteit blijft in principe gelijk, we'horen'nu eenmaal ongeveer acht uur per dag te werken. Wel worden we meer gehinderd door weersomstandig heden waardoor onze bewegingen van en naar de werkplek moei zamer worden en vaak ook langer duren. Gaat die extra reistijd ten koste van de vrije tijd often kosten van onze arbeidsproductiviteit? Hebben wij mensen ook last van een verminderde stofwisseling? En is de winter een periode van minder activiteit in het algemeen? In de winter zijn een aantal tradities ingebouwd die ons 'door de donkere maanden heen helpen'. We worden in de koude maanden extra gestimuleerd om 'te geven', we geven elkaar warmte door samen te komen voor de vieringen van sinterklaas, kerst, oud en nieuw. We geven kadootjes, we krijgen kerstpak ketten. We sturen kerstkaarten om aan anderen te laten weten dat we ze niet vergeten. Mogelijk brengt de winter ons dit jaar een Elfstedentocht. Een tocht die een groot deel van Nederland actief warmte geeft en een ander deel passief laat genieten. Misschien ga je zelf op wintersportvakantie, sportief genieten van de sneeuw en de frisse berglucht. Ik ben heel benieuwd of geo-informatie ons inzichten kan geven in de effecten van de winter. De effecten op mobiliteit, producti viteit en verbondenheid. Wellicht dat we bijvoorbeeld een mooie toepassing kunnen verzinnen waarop zichtbaar is waar Sinter klaas al langs is geweest en waar niet. Of een kaart die duidelijk aangeeft welk deel van Nederland het meeste warm loopt voor de Elfstedentocht. Ik hoop uiteraard dat we geen visualisatie hoeven te maken van mensen die vast hebben gezeten in monsterlijk lange files of midden in spierwitte landschappen, in onverwarmde treinstellen. En dat we dit jaar satellietbeelden te zien krijgen van een mooie, volle ijskap op de Noordpool. Voor geo-informatie is het nooit winter. Geo-informatie zal altijd beeldversterkend werken en geo-informatie is nog lang niet uitgeput. Geo-informatie wordt ook steeds meer gemeengoed. En nieuwe sterren aan het fundament vinden steeds weer nieuwe informatie om geografisch te visualiseren. Klaas van der Hoek verwoordde het mooi: "De klant wint zelf in, het is aan ons als business om dat in goede banen te leiden. Crowdsourcen is daarbij meer dan alleen maar in laten winnen door het publiek". Laat de'Sint staat voorde deur'websites en de'lk schaats mee' apps maar komen. En de'Vind ik niet leuk' knop in de auto waarmee je kunt aangeven datje in de file staat. En laat ons als geo-informatici al deze informatie dan weer verwerken tot nieuwe inzichten. Vol verwachting klopt ons hart! De lezers van Geo-lnfozijn gewend om aam het einde van het jaar-bij knappend haardvuur-nog eens op hun gemak de dat jaar uitgekomen edities van Geo-lnfo na te lopen. Men kan in een druk en veelbewogen jaar maarzo iets over het hoofd hebben gezien of hebben gemist. We willen natuurlijk dat alle in druk verschenen artikelen grijs zijn geworden van het vele lezen. Voorheen kon u in de laatste editie van het jaar dan ook een met zorg samengesteld jaaroverzicht raadplegen. De redactie heeft besloten dit jaar met deze traditie te breken. We kunnen dat doen omdat in het eerste kwartaal van volgend jaar alle nu nog ontbrekende edities van Geo-lnfo (vanaf 2004 tot en met 2012) digitaal en geïndexeerd aan u ter beschikking worden gesteld. U kunt deze dan vinden onder: http://dehollandsecirkel.courant.nu Ook nu al een feest om eens even in te grasduinen. Via MIJNGIN wordt de GIN-ledendatabase up-to-date gehouden. We zijn er met z'n allen in geslaagd om van onze leden betere gegevens in deze database te plaatsen. De komende maanden zult u met enige regelmaat via uw e-mailadres benaderd worden om uw profielgegevens te vervolmaken. Meer informatie over MIJNGIN en hoe daar gegevens aan te vullen en te verbeteren vind je op www.geo-info.nl. Geo-lnfo 2012-10 3

Geo-Info | 2012 | | pagina 5