Levendige slotdag 3D Pilot NL Aon de slog met de derde dimensie von de BGT De slotdag van de 3D Pilot NL vond plaats op 20 november 2012 in het Noord-Brabantse Provinciehuis in Den Bosch. De 3D Pilot NL is een initiatief van Geonovum, Kadaster, de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG) en het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. In 2010 is deze pilot gestart om meer richting te geven aan 3D ontwikkelingen in Nederland. De activiteiten van de 3D Pilot hebben geleid tot een omvangrijke community van actieve deelnemers en belangstellenden. Op deze slotdag werden 200 aanwezigen, afkomstig van gebiedsbeheerders, kennisinstellingen en bedrijven, geïnformeerd over de resultaten van de pilot. Opzet 3D Pilot NL Kadaster Geonovum Technische Universiteit Delft j.e.stoter@tudelft.nl Als leider van de 3D Pilot had ik de eer om de dag te openen met een korte uitleg over 3D Pilot NL. De 3D Pilot kende twee fasen. De eerste fase liep van maart 2010 tot juni 2on en de tweede fase van juni 2011 tot december 2012. De eerste fase was van belang bij het vaststellen van een nationale 3D standaard. De tweede fase was gericht op de ontwikkeling van concrete tools om organisaties te helpen zelf met 3D aan de slag te kunnen. Nationale 3D standaard De nationale 3D standaard is gerealiseerd door het Informatie Model Geografie (IMGeo), dat ook de Basisregistratie Groot schalige Topografie (BGT) definieert, en te modelleren als uitbreiding op CityGML. CityGML is de 3D standaard van het Open Geospatial Consortium, vastgesteld in 2008. De naam is in de loop der tijd te beperkt geworden: CityGML gaat inmid dels over veel meer dan 'cities'. Daarnaast Figuur ra-3D Den Haag. 14 Geo-lnfo 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 16