BGT BAG Figuur 2 - Niet matchen van AHNi en footprint. Figuur 3 - BAG/BGT/3D. wen in 3D heeft gevolgen, zie figuur 3. In het opgeleverde document met imple- mentatieregels worden dit soort keuzes toegelicht en worden er aanbevelingen gedaan voor specifieke keuzes in speci fieke situaties. Stap 2:3D IMGeo voorbeelddata Hoe de 3D IMGeo data er uiteindelijk uitziet als de regels worden toegepast, liet Marcel Reuvers (Geonovum) zien in stap 2. Het opbouwen van 3D IMGeo voorbeeld data binnen de 3D Pilot diende meerdere doelen. Deze voorbeelddata zijn gemaakt om zowel de 3D IMGeo standaard als de implementatieregels (stap 1) voor buiten staanders en nieuwkomers te verhelderen. Daarnaast kan de data dienen als check op juiste interpretatie van de standaard en als testdata voor softwareontwikkelaars. Aan het begin van de 3D Pilot leverde gemeente Den Bosch 2D BGT voorbeeld data aan. Andere partijen leverden 3D brondata sets aan van hetzelfde gebied, die beschikbaar zijn gesteld binnen de pilot (zie tabel 1). Op basis van deze bron- 3D brondata sets van de 3D Pilot Een brug met veel detail in AutoCAD doorCoenradie Orthofoto's, stereofoto's en BAG pan den door de gemeente Den Bosch Een terrestrische puntenwolk met zeer hoge resolutie, gemaakt vanaf een quad, door Cobra 3D stereofoto's door Imagem Ondergrondse voxels door TNO AHN2 door Het Waterschapshuis TOP10NL data door het Kadaster Geo-obliek foto's door Slagboom en Peeters Ortho foto's door Cyclomedia Tabel 7 - Beschikbaar gestelde 3D brondata Vervaardigde 3D geometrieën LOD2 bomen doorWageningen UR- Alterra LOD3 brug door Coenradie LODo terrein LOD1 gebouwen, beide door Organic Vectory LODo terrein LOD1 gebouwen LOD2 gebouwen, allen door Universi teit Twente LODo terrein LOD1 gebouwen, beide door Vicrea Tabel 2 - BGT objecten in 3D data zijn weer andere partijen aan de slag gegaan om voor de BGT objecten voor de verschillende Levels of Detail de 3D geometrieën op te bouwen (zie tabel 2). Enkele resultaten zijn te zien in figuur 4. Marcel concludeerde dat we in Nederland veel hoogwaardige brondata sets hebben die als basis kunnen dienen voor 3D IMGeo, maar ook dat er veel kennis beschikbaar is over deze data. Echter echte algoritmen om van 2D IMGeo-CityGML data de 3D IMGeo-CityGML bestanden te maken zijn er nauwelijks, evenmin als Nederlandse bedrijven die dit kunnen. Om nieuwkomers op weg te helpen, is er ook gewerkt aan een FME workbench. Hiermee wordt, op basis van AHN2 (of andere hoge resolutie hoogtepunten), BGT en BAG, een deel van de workflow voor het generen van 3D IMGeo data vol gens de vastgestelde implementatieregels automatisch uitgevoerd. De workbench maakt gebruik van automatische recon structiealgoritmen ontwikkeld door de Universiteit Twente (Oude Elberink, 2010). Stap 3:3D Validatie In de volgende stap liet Paul Janssen (Geonovum) zien hoe je kunt checken of de 3D IMGeo data voldoet aan de standaard. Immers, 3D data werkt alleen als de geometrie klopt (is het volume gesloten; zijn er geen loshangende onderdelen). Onder het motto "3D-geo- metrie-validatie kan het verschil maken tussen shittyGML en CityGML", lichtte Paul de 3D validator toe die met behulp van onderzoekers van de Sectie GIS, TU Delft was ontwikkeld (Ledoux et al, 2009). Deze validator is beschikbaar als open source. Daarnaast is de functionaliteit door Safe geïmplementeerd in FME als standaardfunctionaliteit. De 3D validator checkt 3D geometrie volgens de stan daarden ISO19107 en GML en is verbeterd door de 3D Pilot experimenten op de 3D IMGeo voorbeelddata. Stap 4: Beheer 3D IMGeo data Tot slot ging Friso Penninga in op moge lijkheden om een eenmaal opgebouwde 3D dataset actueel te houden. Friso presenteerde één open source en twee commerciële oplossingen voor de opslag van 3D IMGeo data in een database, zoals Oracle en PostGIS. Om tools voor 16 Geo-lnfo 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 18