Kadaster maakt excuses en leent hamer En nu? WWW.geOnOVUm.nl/3D/tOOlkit Waar zijn de resultaten te vinden? Meedenken? Referenties Rob van de Velde (directeur Geonovum), Ruud van Rossem (Ministerie van lenM en programmamanager BGT) en Aartian Klijnjan (Kadaster) namen ons als afsluiting mee in de plannen van deze drie organi saties voor Nederland 3D. Rob noemde daarbij het beheer en verder ontwikkelen van de 3D IMGeo standaard en het bijbehorende instrumenta rium, alsmede het onderzoeken van 3D uitbreidingen in andere domeinen en verdere afstem ming met de bouwwereld. AartJan liet weten dat het Kadaster in 2013 gaat werken aan 3DTOP10NL. Ruud presenteerde de plannen voor een onderzoek om 3D IMGeo te ondersteunen binnen de Landelijke Voorziening BGT. Het is immers de bedoe ling dat de landelijke voorziening ook het optionele deel van IMGeo gaat onder steunen en 3D is één van de optionele onderdelen in IMGeo. Ruud verwachtte dat de implementatie van een innovatieve ontwikkeling als 3D IMGeo een grote vlucht kan nemen als één partij de stap heeft gezet. Hij vergeleek 3D met DigiD voor en na de toepassing ervan door de belasting dienst. Het gebruik van 3D IMGeo kan een vergelijkbare ontwikkeling doormaken. De 3D Pilot activiteiten zullen worden gecontinueerd in een 3D Special Interest Group, welke weer een gezamenlijk initiatief zal zijn van Geonovum, Kadaster, Ministerie van lenM en de NCG. Binnen deze 3D SIG zal, samen met het werkveld, (verder) gezocht worden naar oplos singen voor nog openstaande 3D-issues. Denk hierbij aan de verdere afstemming tussen BIM en GIS, afstemming tussen boven- en ondergrondse informatie en 3D-extensies binnen specifieke domeinen zoals ruimtelijke ordening. Ook zal de implementatie van 3D IMGeo via de 3D SIG verder ondersteund worden, mede in overleg met OGC. Hiervoor wordt een intentieverklaring opgesteld voor nauwere samenwerking met de internati onale 3D SIG. De kick-off bijeenkomst van de Nederlandse 3D SIG vindt plaats in het eerste kwartaal van 2013, waarbij de eerste ervaringen met 3D IMGeo zullen worden gerapporteerd. Aan het einde van de dag werd de 3D Pilot community bedankt door het 3D Pilot project team. De 3D Pilot is het resultaat van heel veel enthousiaste, gedreven en bedreven mensen die vol inspiratie bij hebben gedragen aan de discussies en activiteiten van de 3D Pilot zonder dat hier directe compensatie tegenover stond. Al deze bijdragen hebben ervoor gezorgd dat 3D niet langer omhuld is door onzekerheden, maar dat 3D in Nederland richting heeft gekregen. Als 3D Pilot project team hebben we het samenwer ken met en het leren van deze kundige mensen beleefd als een unieke ervaring. Het 3D Pilot project team nodigt iedereen uit met de tools en bevindingen van de 3D Pilot aan de slag te gaan en te gaan expe rimenteren met de derde dimensie van de BGT. De "Toolkit voor 3D IMGeo", inclusief de 3D IMGeo voorbeelddata, de technische implementatieregels, de 3D validator, de FME workbench, de killer apps website en de CityGML-IMGeo estafette-films, is te vinden op http://www.geonovum.nl/3D/toolkit. Op www.geonovum.nl/3d zijn ook nog de eindrapporten en use cases van de eerste fase van de 3D Pilot beschikbaar, alsmede de presentaties van alle kennis sessies van de 3D Pilot van de afgelopen 3 jaar. Dit materiaal zal u helpen meer te weten te komen over 3D geo-informatie, het nut en de noodzaak ervan en van recente technische ontwikkelingen rond 3D. In de nabije toekomst zullen we in een aantal vervolgartikelen inhoudelijk ingaan op de documenten en tools die de pilot heeft opgeleverd. Wilt u betrokken blijven bij de 3D SIG, als toehoorder of als bijdrager, meld u dan aan bij de 3D Pilot NL Linkedln groep (per 1 januari 2013 heet deze "3D SIG NL") of bij j.e.stoter@tudelft.nl Ledoux H,Verbree E, Si H (2009) Geomatric validation of GML solids with the constrained Delaunaytetrahedralization. In: De Maeyer, Neutens, De Rijck (eds) Pro ceedings of the 4th international workshop on 3D-Geo- Information, Ghent, pp 143-148 Oude Elberink SJ (2010) Acquisition of 3D topography: automated 3D road and building reconstruction using airborne laser scanner data and topographic maps. Enschede, University of Twente, Faculty of geo-information science and earth observation ITC dissertation 167, p 171. ISBN: 978-90-6164-288-6 Klachtenbemiddelaar Hans Flaman herinnert zich een kwestie waarbij een landmeter zich nogal onhandig had gedragen:"De landmeter was zonder aankondiging een tuin ingestapt en had wat groen afgeknipt dat zijn zicht belemmerde. De ijzeren buizen waar mee hij de grens had aangegeven had hij daarna veel te ver boven de grond laten uitsteken. Ik heb ter plekke verteld wat de landmeter daar had gedaan en waarom hij zo had gehandeld. Vanzelf sprekend heb ik namens het Kadaster excuses aangeboden voor zijn gedrag. En nadat ik met een geleende hamer de buizen dieper in de grond had geslagen, was de kous af." (Relatiemagazine Terzake van het Kadas ter, 2012-4) 18 Geo-lnfo 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 20