Compensatie Zuiderzeelijn Open Kaart CompcnsdlicpiDftrtcn Zuid snee lijn Op 6 december 2012 is de Hanzelijn tussen Lelystad en Zwolle in gebruik genomen om hiermee de noordelijke provincies beter te ontsluiten. De Zuiderzeelijn, een ander spoorproject dat bedoeld was om Amster dam via de Flevopolder met Groningen te verbinden, is al in 2007 afgeblazen. De noorde lijke provincies ontvingen een deel van het gereserveerde budget om alsnog de regionale infrastructuur te verbeteren. Helpt de kaart (Trouw, 7-12-2012) ons om te achterhalen waar deze investeringen naartoe zijn gegaan? Maarten Boddaert (kartograaf en ontwik kelaar geografische, educatieve produc ten): Het is voor mij een boeiende kaart om naar te kijken. Het bevat veel informatie die ik als geschreven tekst waarschijnlijk zou overslaan. Een kaart zegt hier meer dan dui zend woorden en heeft zijn doel dus bereikt. Toch is er wel het nodige op aan te merken. De keuze groen voor een lijn die niet door gaat en rood voor een lijn die net is voltooid is niet logisch. De pictogrammen voorde treinen wijken sterk af van de pictogrammen voordeauto(snel)wegen. De treintjes lijken zo via "GoogIe afbeeldingen" van het web te zijn geplukt. Voor de vaarwegen is geen pictogram gekozen. Ook mis ik een duidelijke hiërarchie in de kaart. Vooral de sporen, snelwegen en waterwegen strijden met elkaar om wat het belangrijkst is, terwijl de provinciegrenzen weer helemaal wegvallen. Dat is opmerkelijk, want de kartograaf beschikte overfull colour en had daar gebruik van moeten maken. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): De titel van het artikel, waarbij deze kaart is geplaatst, is"Zuiderzeelijngeld gaat vooral naar asfalt". Wil je deze boodschap ook uit de kaart aflezen, dan moetje eerst alle teksten lezen en de genoemde bedragen bij elkaar optellen. Je kunt namelijk alleen bepalen, wat de situatie op een bepaald punt is. Kortom: de kaart blijft hangen op het laagste beeldniveau. Om de boodschap te ondersteunen, wil je echtereen kaart met een gemiddeld beeldniveau, waarbij je onder scheid kan maken, niet alleen in grootte van de investering (aantal miljoenen), maar ook in het doel van de investering (wegvervoer, spoorvervoer, scheepvaart). Het eerste kan je realiseren, door proportionele symbolen te gebruiken. Het tweede kan je realiseren, door verschillende kleuren per type transport te gebruiken in plaats van verschillende iconen. Dan was de legenda-eenheid "meest opval lende projecten" niet nodig geweest, omdat dit gegeven meteen duidelijk was geworden door de grootte van de symbolen! Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): Edward Tufte zegt in Envisioning Information: "Clutter is a failure of design, not an attribute of information". Ik zie in deze kaart eerst en vooral'clutter', chaos. Vreemd eigenlijk. Eike kaartmaker kent dat moment waarop het eerste concept nog niet overzichtelijk is. Er zijn dan legio oplossingen: minder objecten, minder attributen, kleinere symbolen, andere uitsnede, minder labels, minder classificaties, betere visuele hiërarchie, thematisch in plaats van beschrijvend, choropleet in plaats van punten. Bij deze kaart lijkt dat moment van besef overgeslagen. Een tabel - en niet een kaart - is hét middel bij uitstek om een lijst gegevens met allerlei informatie (soort, bedragen, namen, provincie, status) overzich telijk weer te geven, per categorie of provincie en netjes opgeteld. Dat zo'n lijst toevallig óók objecten bevat meteen locatie, is niet per definitie het argument om een tabel onver kort als kaart te presenteren. Er lijkt zelfs extra moeite gedaan om de zo ontstane'dutter'te vergroten. Projecten die niet doorgaan staan op de kaart, schaduwrandjes zijn dan weer wel, dan weer niet aanwezig en de symbolen voor de wegen zijn inconsistent en in grijs toegepast. Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Congres): Zo uitgesproken als het artikel is, zo flets is de bijbehorende kaart: een nietszeggende titel met volstrekt nutteloze onderkop, geen opbouw, geen hiërarchie, geen duiding. De kleuren zijn neutraal en de typografie is nergens onderscheidend. Je kunt je inder daad afvragen of een kaart wel de meest effectieve manier is om deze droge opsom ming van projecten te presenteren. De kaart fungeert enkel als'behang': de genoemde projecten zijn niet eens ingetekend, hooguit globaal aangegeven. Er is niet eens visueel onderscheid aangebracht in de omvang van de plannen (terwijl het duurste project 624 miljoen bedraagt en de goedkoopste slechts 28 miljoen). Dat een irrelevante vermelding a I s 'Afsl u itd ij k' op de kaart is blijven staan, toont aan dat er over deze visua lisatie nauwelijks is nagedacht. 20 Geo-Info 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 22