Donateursdag De Hollandse Cirkel Verslag Donderdag 11 oktober 2012 woonden 50 begunstigers de 14de Donateursdag van de stichting De Hollandse Cirkel bij. De gastheer was deze keer ing. IJsbrand van der Bent, eigenaar en algemeen directeur van ingenieursbureau Passe-Partout in Gouda. Jaaroverzicht Leidse hoogleraar wiskunde Passe-Partout Wie sponsort epitaaf Snellius? Van der Bent zei in zijn welkomstwoord dat hun kantoor te klein was,'omdat tal van onze mensen altijd op locatie aan het werk zijn'. De alternatieve locatie, de speeltuin 'De Korte Akkeren'op het sluiseiland, was hem goed bekend van wege de jaarlijkse personeelsbarbecue. Bovendien is die plek ook bij het bouw terrein van de tweede Julianasluis, waar Passe-Partout vooral deformaties meet. (De Julianasluis in het Gouwekanaal, beide van de provincie en van circa 1935, verbindt de Gouwe met de nog getijrijke Hollandsche IJssel.) Stichtingsvoorzitter Herman Quee bedankte Van der Bent en memoreerde dat hij de eerste gastheer uit het bedrijfsleven was. De jaarlijkse terugblik van de stichtings voorzitter leerde weer dat het aantal persoonsdonateurs langzaam groeit (2011:141 en 2012:142). De meeste geme moreerde wapenfeiten van het afgelopen jaar zijn in dit blad aan de orde geweest, maar werd eerder een publicatiereeks nog slechts aangekondigd, nu zijn de eerste twee delen in de reeks Geodetisch- Historische Monografieën verschenen! Een nieuwtje was, dat Jan Ebbinge na acht jaar echt stopt als coördinator en wordt opgevolgd door Sieb Dijkstra. Stoppen door herpositioneringen was ook aan de orde bij twee deelnemers in de stichting: de Nederlandse Commissie voor Geodesie en de Vereniging Geobusi- ness Nederland (VGN). Quee had hoge verwachtingen van het resultaat van de alternatieve inspanningen van de VGN om haar leden aan te sporen deelnemer of minstens bedrijfsdonateur te worden! Nog open bleek het resultaat van het gesprek met de HID van RWS-DID over een nieuw bestuurslid, in plaats van de vertrokken Wim van Beusekom die deze rol ook na zijn pensionering nog jaren mocht vervullen. Vervolgens sprak prof.dr. Gerrit van Dijk, emeritus hoogleraar wiskunde aan de Leidse Universiteit, desgevraagd over zijn boek'Leidse hoogleraren wiskunde 1575- 1975'. Het is in nummer 2012-7 van dit blad besproken. (Van Dijk:'Veel dank daarvoor!') De mondelinge presentatie mét achter grondinformatie had ook een humoristi sche meerwaarde. "Een voorwaarde van de Universiteit was, dat de personen die ik beschreef overleden moesten zijn en vandaar ook 1575-1975", was zijn eerste zin al! Bij zijn jarenlange werk bleek dat historisch onderzoek Professor Van Dijk over zijn voorganger Snel li us. moeilijker en tijdrovender is dan wiskundig onderzoek, omdat men te veel overschrijft en foute beweringen daardoor een te lang leven krijgen. "Petrus van Schoten heet ontelbaar keren de zoon van Frans van Schoten, maar het was zijn broer. Goed, dat je wiskundige bent, want vergelijking van leeftijden leert dat", aldus een voorbeeld. Op een selectie van zijn voorgangers werd ingegaan, met als prominent Willebrord Snellius (1580-1626), het sieraad van de Leidse Universiteit. Bij het in 2002 ver noemen van het gebouw van het Mathe matisch Instituut naar Snellius, was ter overtuiging van anderen ook van belang dat er zoveel in de stad nog aan hem herin nerde: kwadrant in Museum Boerhaave, Snellius-plaquette in de Doezastraat, grafsteen en epitaaf in de Pieterskerk. De laatste is er slecht aan toe, zoals ook al eerder in dit blad is getoond. Van Dijk voerde een pleidooi voor sponsoring van een restauratie en hij wist dat die ongeveer een ton zou kosten ('Als nog iemand weet...'). Boeiend was ook zijn wedervaren om aan portretten van de 42 hoogleraren te komen. Het lukte bij 30 van hen. Een 'mooie map op zolder' bij de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen (KHMW) in Haarlem was een verrassende bron. De wiskundige Pieter Zeeman Gzn bleek nogal eens te worden verward met zijn neef de Nobel prijswinnaar, maar ook voor zijn portret bracht de KHMW van 1752 uitkomst. Van 12 hoogleraren waren dus geen portretten te vinden. Zij mankeren ook in de portret tengalerij in het gebouw Snellius, waarvan bezichtigen allen werd aanbevolen! (Vanaf Leiden CS bus 57 richting Lisse, halte Snellius!) Op www.math.leidenuniv.nl staat het boek'Leidse hoogleraren wiskunde 1575-1975'van 70 pagina's in pdf. Van der Bent gaf een inleiding over het bedrijf Passe-Partout. Het werd in 1975 opgericht door geodeet Han Knol en in 2011 na een faillissement herstart onder Van der Bent als nieuwe eigenaar, die er vanaf begin 2011 werkte. De website geeft nog 70 medewerkers, maar dat was zo te horen intussen minder. Vanouds kent dit ingenieursbureau vooral andere bedrijven als opdrachtgever en is men vooral bezig in de uitvoeringsfase van werken (mon- Geo-lnfo 2013-1 21

Geo-Info | 2013 | | pagina 23