Schatkamers van Nederland Boekbespreking SCHATKAMERS VAN NEDERLAND Schatkamers van Nederland. Historisch kaartwerk van Nederland, bestaand uit 24 verkleinde facsimile's van oude kaarten (2 per provincie, 30x42cm) en een begeleidende gids ('naslagwerk') van 176 pagina's, 184 afbeeldingen in kleur, formaat 21x15cm, samen ondergebracht in een karton nen doos. Uitgegeven door de ANWB i.s.m. de Regionaal- Historische Centra en het Nationaal Archief. ISBN 978 901 803 4863, prijs 32,95. De bedoeling van deze publicatie is het publiek te tonen watje met de oude kaarten in de Nederlandse archieven kunt doen. Daartoe zijn per provincie twee kaarten uitgezocht en in facsi mile gereproduceerd. In de begeleidende gids is de historische context van die kaarten beschreven, is aangegeven wat voor informatie je aan de kaarten kunt ontlenen, en is bovendien een wandel-/fiets- of autoroute beschreven door het op de oude kaart aangegeven gebied aan de hand van een moderne route beschrijving. Het is een geweldig idee, er is leuk en interessant kaartmateriaal bijeengebracht, er zijn uitstekendeen boeiende historische toelichtingen geschreven, en het is allemaal fraai vorm gegeven. Tot zo ver dus niets dan goeds. Helaas is het leggen van een link naar het kaartgebruik mislukt: door te grote verkleining is het kaartmateriaal vaak onleesbaar, er is sprake van onvolledig of helemaal niet gedocumenteerde kaarten en soms ontbreken legenda's, waardoor je weinig met de kaarten kunt doen. Zelfs de routebeschrijvingen van de ANWB hebben een te kleine schaal en missen een legenda. De auteur heeft niet veel idee van de kartografie ('Krayenhoff maakte een topografische kaart van Nederland;'Blaeu baseerde zijn kaarten niet op eigen opmeting, maar op de vele handels contacten in de stad Amsterdam','Bij nadere beschouwing wordt overigens duidelijk dat kartografen bij de vervaardiging van hun kaarten veelal uitgingen van oudere kaarten'); hij heeft het over kadastrale kaarten waar hij topografische bedoelt en de over zichtskaart van Witkamp van Limburg uit 1866 wordt een militaire kaart genoemd. Er is sprake van een aantal ongefundeerde claims ('driehoeksmeting veroorzaakte grote sprong in de ontwikkeling van zeekaarten;'de topografische dienst verstrekte om militaire redenen geen plattegronden aan toeristen', 'de kaart is speciaal gemaaktvoor verzamelaars van kaarten'); en er is ook weinig besef van de historische kartografie ('Toen de werkgelegenheid in de oorlogskartografie afnam, gingen kaartenmakers historiepren ten maken en hoogheemraadschappen karteren'). De fraaie foto's dienen eigenlijk voornamelijk als sfeerbeeld voor de betreffende provincies, omdat er alleen bij uitzondering wordt aangegeven wat ze afbeelden. De facsimile-kaarten zijn keurig genummerd en die nummers had men ook in de tekst in de begeleidende gids kunnen gebruiken voor verwijzingen bij de van die kaarten in de toelichtende tekst, afgebeelde details. Van de vierentwintig uitgekozen kaarten worden auteur en schaal niet altijd vermeld. Daarnaast staan er nog veel andere kaarten verkleind opgenomen in de gids, zonder vermelding van titel, auteur of jaartal, of zonder dat duidelijk wordt gemaakt waarom ze er staan."Uiteraard zijn alle kaarten voorzien van uitgebreide kartografische achtergrondinformatie" wordt er geclaimd op de ANWB-website! Er zijn veel mogelijke verwijzin gen van de tekst naar de opgenomen kaartdetails gemist. Het gekozen materiaal is afwisselend, zowel qua afgebeeld gebied als qua periode: provinciekaarten (Groningen, Friesland, Drenthe, Noord-Holland, Zeeland en Limburg), stadsplatte gronden (Lochem, Vollenhoven, IJmuiden/Velzen, Den Haag en Willemstad), streekkaarten (Masterveld, Vecht, Austerlitz, Midden Noord-Brabant, en Midden-Limburg), kadastrale kaarten (Schokland, Scheveningen), planologische kaarten (IJsselmeer) en kaarten van de infrastructuur (wegenkaart Noord-Nederland en kanalen, spoor- en tramwegen in Drenthe). De oudste kaart is die van Midden-Limburg door Jacob van Deventer uit 1550, de nieuwste is de Russische topografische kaart van IJmuiden/ Velzen uit 1977 en daartussenin is elke periode goed vertegen woordigd. Omdat het in principe zo'n leuke formule is, die veel mensen warm kan maken voor het bestuderen van oude kaarten, hoop ik van harte dat er snel een verbeterde tweede uitgave komt, met captions bij de illustraties in de gids, betere verwijzingen in de tekst, zonder illustraties die zó klein zijn afgedrukt datje ze toch niet kunt lezen en met verwijzingen naar websites waar de bijgevoegde losse kaarten in groter details kunnen worden bekeken, want die zijn er, onder andere bij de meewerkende Regionaal-Historische Centra, f Ferjan Ormeling Geo-lnfo 2013-1 23

Geo-Info | 2013 | | pagina 25