Dit ontwerp is zó zeroes! Column Dat was het antwoord dat ik ontving van een collega die ik gevraagd had even te kijken naar het ontwerp voor een publieksgerichte kaart op het Portaal Natuur en Landschap. Het ontwerp was gebaseerd op een bestaande atlas op een provinciesite en in mijn ogen was het precies goed. Daar dacht mijn collega anders over, want het antwoord ging nog verder: "Dit ontwerp is zó zeroes en een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. Het is een kaart die aansluit bij de bele vingswereld van GIS'ers maar dat is niet de doelgroep. Ik vind het een poging om een ArcGIS na te bouwen in een web-page en dat moetje volgens mij echt niet willen. De vormgeving is ronduit rommelig, lelijk en gebruiksonvriendelijk. Bijvoorbeeld: dat kaartje naast de grote kaart om te navigeren, begrijpen gebruikers niet. Dat moet er ook echt uit". Stof tot nadenken dus. Eerst maar eens opzoeken wat bedoeld wordt met'zo zeroes'. Na wat googlen, begreep ik dat verwe zen wordt naar de eerste jaren van deze eeuw als jaren van overvloed en overdaad. Nu, in de tens, gaat het alleen nog om de essentie, we doen alleen nog die dingen die echt moeten. Geen franje, geen toeters en bellen. Terugvertaald naar mijn kaart: haal die knoppen er maar af, geen transparantieschuif, geen overzichtskaartje, geen uitgebreide zoekmogelijkheden: alleen maar een kaart waarop je kunt in-en uitzoomen. Want dat is wat men wil. Even wennen. Uiteindelijk heb ik gekozen voor de middenweg: een iets kalere kaart met zo hier en daar toch nog wat toeters en bellen. Maar het geeft te denken. En zoals dat vaker gaat met ver anderende principes: in de weken erna kwam ik eenzelfde rede nering ook tegen bij andere projecten. Overal moet de franje af: "Maak maar een minimumvariant". Dat lijkt op het eerste gezicht logisch, vooral bezien vanuit de opdrachtgevers die allemaal kampen met krimpende budgetten. En zolang het over knoppen op een kaart gaat kan het inderdaad een verbetering zijn. Anders is het, als de minimumvariant zo minimaal dreigt te wor den, dat kwaliteitsbewaking en gebruik van standaarden samen met het badwater weggegooid dreigen te worden. En over water gesproken; deze week nog, sprak ik iemand uit de watersector over de bouw van een landelijke centrale website waar het publiek geïnformeerd wordt over zwemwaterkwaliteit. Hij zei: "Ach, zo'n website bouw ikzelf in een dag, dat kan nooit veel geld kosten". Niet wetende dat er een complexe wereld achter die eenvoudige website schuilgaat. Om de gegevens goed op de kaart te zetten zijn tientallen mensen betrokken bij 38 verschil lende organisaties. De website moet aan zeer hoge eisen van toegankelijkheid en beschikbaarheid voldoen en Europa eist gestandaardiseerde rapportages. Marjan Bevelander Ook hier, zou je kunnen zeggen, is er sprake van het achter ons laten van de 'zeroes'. We hebben straks een hele simpele website en na de verbouwing zal ook het achterliggende proces een stuk eenvoudiger en efficiënter zijn. Echter, zover is het nog niet en de weg ernaartoe is vol uitdagingen. Het is een misverstand om te denken dat het bereiken van eenvoud en het komen tot de essentie snel kan en goedkoop is. Kortom, om de'zeroes'echt achter ons te laten, hebben we opdrachtgevers met lef en visie nodig die bereid zijn te investe ren. Het ontrafelen van de bestaande spaghetti aan websites en bijbehorende processen kan niet plaatsvinden zonder afdoende budgetten. Dat zou leiden tot mooie, simpele websites met kaarten waarvan niemand weet of het klopt wat erop staat.1 Marjan Bevelander Coördinator Geo-projecten Interprovinciaal Overleg (IPO) Mbevelander@ipo.nl 24 Geo-Info 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 26