Gi-N Eind 2012: dvd Recueil Méthodique 1812 gelanceerd Verslag Op woensdag 19 december 2012 werd in het Kadastermuseum in Arnhem een dvd met en over de Nederlandse Recueil Méthodique (RM) van 1812 gelanceerd. Op de dvd staan facsimilé's van het tekst- en modellenboek, een doorzoekbare pdf-versie van het tekstboek en diverse publicaties. trots een bedankbrief Monnikenwerk naar idee voor van de Raad Statenbijbelproject Kadaster met een kleine en een grote K Dvd-uitleg Geo-lnformatie Nederland De bewerking van het tekstboek is van de hand van een elftal vrijwilligers, die zoveel mogelijk present waren. Conservator Zacha- rias Klaasse heette hen en anderen welkom, maar meldde naar het leek gemeend de minister van Financiën als verhinderd af. Het beletsel van een vertegenwoordiger van het Belastingmuseum leek toch serieuzer, maar de positionering van de RM werd met beide meldingen wel helder. Initiator René van der Schans las voor het'heuglijk feit' van Bestuur van het Kadaster. Die vermeldde ook dat naast Klaasse Richard Wittmer de verhinderde leden van die raad vertegenwoordigde. Van der Schans hield een inleiding onder de titel 'Kadaster met een kleine en een grote K'. Onder het eerste verstond hij het type instel ling en onder het tweede het tegenwoordige Van der Schans achter de papieren bronnen. ZBO, dat echter zelf weer een beeldmerk met een kleine K heeft. ('Bescheidenheid', zo wist Klaasse.) Zelfs het beginplaatje van Rhonald Blommestijn uit NRC Weekend van 15-11-2012 zou het doorgeven al waard zijn. De spreker illustreerde met het voorlezen van het octrooi voor het Stadsprotocol het Rotterdamse kadaster van 1622. (Zie bijlage A in: René van der Schans, Geodetische archeologie onder Robeco en Fortis, in De Hollandse Cirkel 2005-2, p. 48-50) Op een kadastraal minuutplan van rond 1830 van het Grote Kerkplein had hij nu zelfde protocolnummers, zeg perceel nummers, weergegeven en dat was interes sant. Men verdiepte zich ook in een protocol uit de 18de eeuw.'Toen kwam Napoleon en kregen we een RM opgelegd, en we hadden in Nederland al een eigendomsregistratie! Dat aspect komt in het RM als handboek voor belastingheffing heel niet voor', aldus Van der Schans. Ook de bijhouding was hoogstens een ondergeschoven kindje. Van de heruitgegeven'Verzameling der Wetten enz. betrekkelijk het Cadaster van het Fransche Rijk'werden de drie pagina's met keuzemenu's getoond. Na het voor woord is de ook vertaalde bijdrage 'De Recueil Méthodique van iSn'van Pierre Clergeot uit 2008 bijzonder. (De Franse versie is een jaar ouder en naar de Duitse wordt nog gezocht.) Van der Schans mailde met de auteur en dat over meer dan de toe stemming voor publicatie. De thuis, door de initiator in 400 dpi, gescande RM was een exemplaar van het Kadastermuseum en het overtypen van de 1144 artikelen werd dus over'elven'verdeeld. Op deze scans is ook tekstherkenning toegepast ter eventuele voorbereiding van de bewerking tot een foutloos bestand, maar door de vaak Eén van de uitwisselingen tussen Van der Schans en Klaasse. slechte drukkwaliteit was rechttoe-rechtaan overtypen (in de originele regelval) toch vaak handiger. Het modellenboek in groter formaat (gescand door M&R uit Kampen) ontbreekt niet en completeert het schitte rende tijdsbeeld van een complex proces. In de RM hebben de titels met het groot ste aantal artikelen betrekking op: het landmeten: 253 artikelen, de taxatie: 273 artikelen, het principe van de begrotingen: 94 artikelen, de uitgaven en de financiële verant woording: 97 artikelen (die alle betrek king hebben op de betaling van het personeel). De toegevoegde keuze van elf aanvul lende documenten op de dvd is royaal. Het oudste is het genoemde Octrooi voor een stadsprotocol van 1622, het nieuwste, een publicatie van Van der Schans zelf in De Hollandse Cirkel 2012-1 ('Het kadaster binnen en over de grenzen, een literatuur verkenning'). Van daartussen worden hier genoemd 'Ons Kadaster voor oningewij- den geschetst'van E. Molema uit 1895 en de Kadastergids van F. Keverling Buisman F. Muller uit 1979- Professor Keverling Buisman was zelf present. Van Molema Geo-lnfo 2013-1 25

Geo-Info | 2013 | | pagina 27