Ver-app'en Column Jeroen van Winden Drie jaar geleden hadden we nog geen tabiets zoals iPads of Samsung Tabs. Het dichtstbij kwam een laptop zonder toetsen bord met een pen waarop we dezelfde software probeerden te draaien als op gewone laptops en desktop computers. Nu is het de gewoonste zaak van de wereld datje altijd een tablet of smartphone bij je hebt. Je gebruikt hem thuis, maar neemt hem ook mee naar het werk. Steeds meer organisaties ondersteunen het bring-your-own-device-principe. Binnen een paar jaar is daarmee een software-revolutie ontstaan. Op laptops en desktop computers gebruiken we vaak grote softwarepakketten waarmee we alles kunnen doen. Op een tablet staan geen grote softwarepakketen. Op een tablet staan apps, kleine applicaties. Deze apps zijn vaak maar geschikt voor één taak, maar zijn daar handig en zeer gebruikersvriendelijk in. Er is meestal geen gebruiksaanwijzing nodig en een helpsys- teem ontbreekt in alle gevallen. We zijn in korte tijd erg gewend geraakt aan dit nieuwe paradigma. GIS zal daarom ook als app beschikbaar moeten komen. We moeten GIS gaan ver-app'en! Nog een reden voor een andere aanpak is de levensduur van tabiets. De technologie achter tabiets en smartphones verandert snel. Nieuwe modellen volgen elkaar snel op. De besturings- sytemen buitelen over elkaar heen. Met de komst van Windows 8 is er weer een heel nieuw platform waarop GIS moet kunnen draaien. Om de verandering in deze wereld beheersbaar te houden, moeten we GIS geschikt maken voor dit soort verande ringen. Kleine apps, die hun GIS-functionaliteit van een server in de cloud halen en volledig zijn aangepast aan de tablet en de besturingssytemen waar ze op draaien, worden een must. We moeten GIS gaan ver-app'en! Nu we onze tabiets mee naar het werk nemen, willen we voor ons werk ook graag apps gebruiken. Maar voor veel systemen, ook GIS systemen, denken we nog in het oude paradigma. We denken aan grote monolithische softwarepakketten, waar mee we alles kunnen doen dat we misschien ooit nodig hebben voor ons werk. Oplossingen hebben tientallen knoppenbalken, honderden knoppen, dropdown-menu's en een duizenden pagina's tellend helpsysteem. Als we maatwerkoplossingen nodig hebben, dan zijn daarvoor vaak grote ontwerpen en bouwpro jecten nodig. Deze aanpak werkt niet meer als we echt dingen willen kunnen doen op een tablet. We moeten in kleinere, snel te bouwen ofte configureren apps gaan denken. Vaak zijn dit meerdere apps die kleine dingen oplossen. Dit geldt ook voor de toepassing van GIS op tablets. We moeten GIS gaan ver-app'en! Geo-informatie wordt steeds breder ingezet. Vaak is men niet op zoek naar een zware GIS-toepassing, maar eerder naar een op maat toe te passen functionaliteit. Het gaat meestal alleen maar om het bevragen van informatie, bijvoorbeeld bij een klantbe- zoek. Om het aanpassen van een beetje informatie, zoals bij een inspectie. Of het plaatsen van informatie bij een locatie, bijvoor beeld bij een toepassing voor meldingen. Steeds een kleine toepassing van onderliggende GIS functionaliteit. De applicatie die wordt gebruikt, is gefocust op deze ene functie. Ook hiervoor moeten we GIS gaan ver-app'en! Kortom, nu we binnen veel organisaties onze geo-informatie- infrastructuren op orde hebben, zijn we klaar voor de volgende stap. We gaan ervoor zorgen dat iedereen, op ieder device, in elk proces, tijdens het werk en thuis de kracht van GIS gaat ervaren, in op maat gesneden kleine gebruikersvriendelijke toepassingen. Architecten, ontwerpers en ontwikkelaars moeten zich opnieuw gaan uitvinden. We gaan naar een tijd toe waar we veel flexibeler, wendbaarder op een bestaande infrastructuur nieuwe dingetjes gaan doen. Hiermee kunnen we sneller inspelen op nieuwe tech nologie en op nieuwe vragen uit hoeken van de organisatie waar we tot nu toe nooit vragen van kregen. Er komen gebruikers die tot nu toe nooit gebruiker waren. Om deze nieuwe stap in de GIS- evolutie te kunnen maken, moeten we GIS gaan ver-app'en! Jeroen van Winden ChiefTechnology Officer Esri Nederland jvanwinden@esri.nl Geo-lnfo 2013-1 27

Geo-Info | 2013 | | pagina 29