Reis om de wereld in elf delen: Blaeus atlassen opengelegd Verslag Vrijdag 14 december 2012 werd onder auspiciën van de GIN-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografïe (geïnitieerd en plaatselijk georganiseerd door conservator Bijzondere collecties (kaarten en gedrukte werken) Marco Van Egmond) in de Universiteitsbibliotheek Utrecht een symposium gehouden gewijd aan de Blaeu's. Aanleiding was het gereedkomen van het digitaliseren van een Nederlandstalige uitgave van Blaeu's Atlas Maior (1664), gerealiseerd met hulp van het K.F. Hein Fonds (350 jaar na het gereedkomen van de typografische productie). Dat materiaal is nu toegankelijk via de website (http://bc.library.uu.nl/nl/node/665 van de UBU. De bijeenkomst was tevens toegankelijk voor donateurs van het Utrechts Universiteitsfonds, waardoor er meer belangstelling was dan gebruikelijk. In de Boothzaal van de UBU moesten zelfs nog stoelen worden bijgezet. Het programma werd geopend door de directeur van de UBU, Anja Smit, die Dick Blonk in het zonnetje zette, vanwege diens schenking aan de UBU van meer dan 250 oude kaarten van Holland, Utrecht en Zeeland. Werkgroep voorzitter Mare Hameleers intro duceerde vervolgens Djoeke van Netten, pas gepromoveerd op Willem Janszoon Blaeu en docent geschiedenis bij de UvA, die de beide Blaeu's tegenover elkaar zette. Ze gaf aan dat, waar Willem Janszoon met zijn zee mansgidsen, wetenschappelijke en culturele uitgaven midden in de maatschappij stond, zijn zoon Joan zich met zijn dure, prestigi euze boeken meer richtte op de elite. Vooral de banden van Willem Janszoon met de Muiderkring (als achterneef van P.C. Hooft) waren hierbij voor velen een eye-opener. Peter van der Krogt behandelde de con currentiestrijd tussen de Blaeu's en Jansso- nius die elkaar aanzetten tot het uitgeven van de almaar uitgebreider wordende atlassen, wat - door het opnemen van materiaal dat toevallig op hun weg kwam - dan culmineerde in enerzijds de 11-delige Atlas Maior en anderzijds de 11-delige Atlas Novus Absolutissimus. Azië neemt in de Atlas Maior evenveel ruimte in als Ierland en Schotland samen. Van zowel Schotland als China kwam het kaartmateriaal eigen lijk door toeval bij Blaeu terecht. Na de pauze bracht de zelfstandige restau rator Cor Knops verslag uit van de restau ratie van de Atlas Maior en dat was vooral in de vorm van een verantwoording van de vele keuzes die men als restaurator moet maken. Prachtig geïllustreerd en gedocu menteerd zoals het past in de huidige visie op dit werk: alle ingrepen moeten reversi bel zijn, het gaat vooral meer om conserva tie (behoud) dan herstel of restauratie. Tenslotte gaf Marco van Egmond een overzicht van analoge en online beschik bare reproducties en facsimile-uitgaven die in de loop van de tijd van Blaeu's Atlas Maior gemaakt zijn. Een aantal van de analoge facsimile-uitgaven was geëxposeerd in de vitrines in de Boothzaal. Ook presenteerde Van Egmond de gedigitaliseerde versie van de Atlas Maior en het bijbehorende Toonneel der steden. Deze online editie, opgenomen binnen de digitale Bijzondere Collecties van de UBU, heeft het voordeel van digitale Blaeu kaart Holland. 28 Geo-Info 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 30