SPAR Europe Verslag '...cursus landmeten gehad' SPAR Europe (3D-scanning) in Den Haag op 12 t/m 14 november jl. was een kleine internationale conferentie met ca. dertig exposanten, inclusief enkele internationale universiteiten. Naast veel presentaties waren er ook enkele live demonstraties, o.a. van 3D scanning van een crime scène waarbij de resultaten openlijk werden besproken. Op woensdag 14 november was ook Geo-lnfo aanwezig. gemaakt van de machine data, zoals de werkelijke positie, stamdiameter en aantal zaagsneden, (www.treemetrics.com). Bomendetectie met behulp van laserscanning. Wij hebben gesproken met enkele exposan ten en drie lezingen bijgewoond. Eén lezing ging over het inscannen van bossen. Het ging daarbij niet alleen om de hoogte van de bomen en de bodemhoogte, maar het ingescande bos liet meteen de kwaliteit van de bomen zien, zodat de bedrijven die de bomen kopen op een beeldscherm hun bomen kunnen kiezen. De machinist zorgt ervoor dat de juiste bomen bij de zagerij komen te liggen. Hierdoor worden de bomen gebruikt waar ze voor bedoeld zijn (kwaliteitshout en pulp kunnen goed gescheiden worden). Ook wordt gebruik Bij een presentatie over het 3D inscannen van een olie platform, was een wensenlijst toegevoegd voor een volgende keer: min der data opslag, de resultaten direct uit te lezen in de gebruikte teken software, geen gebruik meer hoeven te maken van een interface om de point cloud uit te lezen en te presenteren, werken met kleuren. 3D laserscanning wordt inmiddels voor veel toepassingen gebruikt. Volgend jaar november is er weer een SPAR conference in Nederland. De link van de website is: www.sparpoint- group.com/europe Esther de Bruijn De campagne Vogelvrije Vrouwen wil dit onderwerp letterlijk op de kaart zetten en komt daarom met het spectaculaire kunstwerk.Thomas van der Sluijs, in het dagelijks leven timmerman, is één van de vrijwilligers die eraan meewerkt. Hij heeft een cursus landmeten gehad en moet na de sneeuwstorm van vrijdagochtend stokjes in de aarde steken. Om die stokjes heen komt een lijn, die gevuld wordt met donkere aarde, zodat het contrasteert met de omgeving. Dit gebeurt op basis van een plattegrond in de computer. Via gps is heel precies aangegeven waar de stokjes moeten komen. Zo ontstaat een grafisch portret van zo'n 125 bij 170 meter, (www.parool.nl, 8-72-2072 en afbeelding Een kunstwerk dat dus eigenlijk alleen http://osocio.org) vanuit de lucht goed is te zien. f 30 Geo-lnfo 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 32